"Univerzální gladiátor" Koreň běhal po hale s metrem, nahradil vysílačky i bojoval o vítězství

Radek Vičík Radek Vičík
20. 11. 2016 13:47
Martin Koreň patří k nejzkušenějším českým freestyle motokrosařům. V sobotu v O2 areně dokázal, že ani ve 34 letech nepatří do "starého železa" a dostal se do finále závodu jednotlivců. Navíc zkušený organizátor pomohl svými radami i přímo na ploše k hladkému průběhu 16. ročníku populární show.
Martin Koreň patří už k "inventáři" FMX Gladiator Games.
Martin Koreň patří už k "inventáři" FMX Gladiator Games. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - I když od fanoušků si v sobotu večer během FMX Gladiator Games vysloužil největší ovace Libor Podmol, nejvíc práce měl nestor českých freestyle motokrosařů Martin Koreň.

34etý rodák z Prahy totiž nejen skákal s motorkou na stranu i hlavou dolů tak dobře, že téměř vyhrál soutěž jednotlivců, ale hlavně se spolupodílel na organizaci závodu jako takového. Byl to právě on, kdo ve čtvrtek a v pátek běhal po pražské O2 areně s metrem v ruce a vyměřoval rampy.

Prsty místo bezdrátového spojení

Už šestnáctý ročník populární show přinesl velkou novinku v podobě čtyř ramp umístěných křížem na ploše. "Sjezdil jsem už kus světa, ale v hale takových rozměrů to je něco výjimečného," přiznal už před show Podmol. A této domácí freestylové jedničce přizvukovaly i zahraniční hvězdy v čele s legendou X-Games, Američanem Natem Adamsem.

"Je to opravdu něco jedinečného. Bylo potřeba všechno vyměřit do posledního centimetru, protože i jen malá odchylka může ve vzduchu způsobit karambol," uvedl Koreň.

A ten moc dobře ví, o čem mluví. Nejen, že byl už na počátku tohoto tisíciletí  členem organizačního týmu rodících se Gladiator Games, ale sám se nyní o celém světě organizací podobných akcí účastní.

Své schopnosti na tomto poli předvedl Koreň také v sobotu. Ve chvíli, kdy během organizačně náročné volné show paralelních skoků vypadly pořadatelům vysílačky, byl to právě on, kdo vystoupal na jednu z ramp a prsty na rukou odpočítával jezdce v protilehlých rozích.

Když se koníček promění v práci

Díky této nejjednodušší možné synchronizaci se pak motorkáři za velkých ovací publika míjeli ve vzduchu - často i hlavou dolů - jen o pár desítek centimetrů.

Koreňovi se splnil sen, dokázal spojit svůj koníček s prací. "Freestyle motokros je můj život a teď díky belgické společnosti FMX4Ever i moje práce. Podílím se na organizaci závodů v nejrůznějších destinacích od pobaltských států přes Asii nebo Jižní Ameriku," vysvětlil absolvent marketingu na University of New York.

Díky těmto závodním výpravám je také držitelem světového rekordu v provedení back flipu v nejvyšší nadmořské výšce. V bolivijském La Pazu to bylo 3 600 metrů nad hladinou moře.

Ani v Praze v O2 areně ale v sobotu nezklamal. V klání kapitánů čtyř gladiátorských týmů postoupil až do finále, kde po boji podlehl americkému jezdci Adamu Jonesovi.

"Už na motorce tolik neriskuju. Založil jsem rodinu  ta se teď rozrostla, takže mám i jiné priority,“ glosoval Koreň své výkony v sedle motocyklu KTM, v němž ale ani na chvíli nedal znát, že by snad skákal "na půl plynu".

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy