Komentář: Bio Ilusion uvádí motocyklovou taškařici aneb Geniální finta jako Brno

Radek Vičík Radek Vičík
20. 11. 2020 13:33
Žádost Spolku pro GP ČR Brno po státu o 100 milionů korun na renovaci dráhy Masarykova okruhu vzbudila vlnu vášní. Není se čemu divit, v době covidového sekání rozpočtů je to odvážný požadavek. A jak už v Česku bývá zvykem, pěkná komedie. Nepřijde sice do vašeho kina, ale může navštívit vaši peněženku.
Masarykův okruh z vesmíru při závodě MotoGP v Brně 2018.
Masarykův okruh z vesmíru při závodě MotoGP v Brně 2018. | Foto: ČTK

Název: Asfalt za všech(ny) peníze.

Osoby a obsazení: jihomoravský hejtman - Jan Grolich, primátorka Brna - Markéta Vaňková, statutární ředitelka Automotodromu Brno - Ivana Ulmanová, ministryně pro místní rozvoj - Klára Dostálová.

Scénář: Spolek pro GP ČR Brno a Automotodrom Brno.

Dozor: Dorna Sports, S.L.

Hudba: Tři sestry - Kawasaki, Daniel Landa - Třista z místa.

Režie: Kotěnočkin, výtvarník: Rusakov.

Námět: Kamarád vám rok co rok na týden pronajme auto. Abyste s vozem mohli dál podnikat, musíte do něj pořídit novou převodovku. Jenže na nový díl nemáte, tak napíšete stížný list do státní kasy, aby vám ho zaplatila.

Střih. Klapka. Konec.

Připadá vám to přitažené za vlasy? Jenže ve sporu o stomilionovou dotaci na nový povrch Automotodromu Brno to přesně takhle může dopadnout. Pro daňové poplatníky je nejsmutnější fakt, že na zhodnocení okruhu jeho majitelé nemusí vůbec tlačit.

Na Masarykově okruhu je asfalt z přelomu let 2007/2008. Na špatný stav dráhy si v srpnu stěžovaly hvězdy MotoGP a promotér seriálu Dorna Sports jeho opravu považuje za nezbytnou podmínku pro setrvání Velké ceny ČR v kalendáři šampionátu pro rok 2021. V něm brněnský závod (prozatím?) chybí.

Pes je zakopán v kontraktu mezi spolkem a majitelem okruhu. Tehdejší vládcové kraje i Brna se v něm bezstarostně zavázali, že oprava 5,4 km dlouhé trati jde bez ohledu na její výši za nimi. Ani je nenapadlo poptat se před tím po světě, kolik taková legrace stojí.

Tak třeba v Barceloně (4,6 km) přišla nová dráha v přepočtu na skoro 71 milionů korun. Britský Silverstone (5,9 km) dostal kompletní "tébich dehťák super long" dokonce za 150 milionů Kč.

Spolek, tedy konkrétně nový jihomoravský hejtman Jan Grolich a brněnská primátorka Markéta Vaňková, teď po státu vystartoval s finančním požadavkem. Chce vlastně pakatel. 100 milionů korun na nový asfalt do areálu na katastrálním území Ostrovačic a Brna-Žebětína. Není se čemu divit, že v době covidového škrtání rozpočtů a astronomických schodků nevěřícně kroutí hlavou nejen zástupci vlády.

Přístup zástupců kraje a města není zrovna taktický. Jít si na ministerstvo s kategorickým požadavkem "dejte nám peníze, nebo nebude Grand Prix" je  nejlepší cestou, jak nedostat ani korunu nad slíbenou dotaci zajišťující mastný zalistovací poplatek pro Dornu. Však se ministryně pro místní rozvoj Kateřina Dostálová hned ozvala, že komunikace spolku není seriózní.

Jako antický deus ex machina se zatvářila statutární ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Majitelé okruhu si na opravu vezmou úvěr a ten pak rozpočítají spolku v ročních splátkách ve výši 20 až 25 milionů .

To je geniální řešení, které by si Brněnští měli nechat patentovat: opravíme si (sic!) svůj majetek, který pak během celé sezony pravidelně zpeněžujeme pronájmem pro různé klubové, firemní či testovací akce (a pár závodů lokálního významu, abychom nezapomněli) a město s krajem nám to postupně zaplatí.

Grand Prix jako takovou paradoxně majitelé trati ani nepotřebují, oni mají okruh především pro komerční účely. A hobíkům současný asfalt zatím stačí. Hlavně, když se budou prohánět po trati, kde Valentino Rossi vyhrál svůj první závod mistrovství světa. Jenže když se naskytne příležitost, proč nevyužít sponzora na něco, co výhledově stejně bude potřeba?

Motocyklová Velká cena má bohatou tradici a světový věhlas. Ovšem proč by na ni měly jít - zrovna v této třeskuté době - finance od daňových poplatníků? Zvlášť když doba je zlá a peníze jsou přece jen víc potřeba jinde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce auta s tramvají na pražských Vinohradech se zranily dvě ženy. Řidič byl opilý a zdrogovaný

Auto skončilo na střeše na kolejích u zastávky MHD Vinohradské hřbitovy. Nehoda na více než hodinu zablokovala provoz několika linek tramvají a autobusů.

Nehoda se stala kolem 19:00. "Vážná dopravní nehoda vozidla, které skončilo na střeše na tramvajových kolejích a za jehož volantem seděl muž pod vlivem alkoholu a drog, komplikuje dopravu u Vinohradského hřbitova v Praze 10," oznámila na twitteru policie.

Mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová řekla, že v autě byly zraněny dvě ženy ve věku kolem 20 let. Jednu z nich museli z auta vyprostit hasiči. Vyprošťovaná žena utrpěla zlomeniny ruky a nohy a také pohmožděniny hlavy a hrudníku. Druhá žena byla také pohmožděná a měla úraz hlavy. V tramvaji, ve které podle hasičů jelo v danou chvíli asi 50 lidí, se nezranil nikdo.

Nehoda na více než hodinu zastavila provoz tramvají linek 16, 19 a 26 a autobusových linek 188 a 199. Tramvaje i autobusy musely jezdit podle webu pražského dopravního podniku po odklonových trasách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České volejbalistky nepostoupí do další fáze MS, Argentina skončí před nimi

České volejbalistky už nemají šanci postoupit do další fáze mistrovství světa. Argentina porazila Kolumbii 3:2 na sety a na postupovém čtvrtém místě skupiny D má díky pěti bodům nedostižný náskok před svým dnešním soupeřem a Českem. Češky, které startují na světovém šampionátu po dvanácti letech, se rozloučí s turnajem sobotním zápasem s Kolumbií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy