Masarykův okruh jim nepatří, přesto opravy zaplatí Brno a kraj, vyplývá ze smlouvy

ČTK ČTK
14. 8. 2020 17:56
Opravu dráhy na Masarykově okruhu v Brně, na kterém se jezdí motocyklová Grand Prix, je podle smlouvy povinen uhradit pořadatelský spolek Jihomoravského kraje a města.
Fanoušci na závodě MotoGP ve Velké ceně České republiky.
Fanoušci na závodě MotoGP ve Velké ceně České republiky. | Foto: Gold & Goose/Red Bull Content Pool

Vyplývá to z uzavřené smlouvy, řekla dnes novinářům primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) v reakci na kritiku stavu tratě ze strany některých závodníků po nedělních závodech mistrovství světa silničních motocyklů. Vlastníkem okruhu je Automotodrom Brno. Podle Vaňkové se bude jednat o tom, jestli nepostačí částečná oprava. Celková oprava trati by stála desítky milionů korun.

Na financování opravy ze strany spolku upozornila Mladá fronta DNES. Spolek letos pořádal závody popáté. Podle Vaňkové se původní smlouva i s podmínkou hrazení nákladů opravy ze strany spolku podepisovala před lety.

"Nepodepisovala jsem ji tehdy ani já, ani pan hejtman (Bohumil) Šimek," uvedla Vaňková. Před ní byl primátorem Brna Petr Vokřál (ANO) a před Šimkem hejtmanem Michal Hašek (ČSSD). Vaňková poznamenala, že letos s Šimkem podepsala totožnou smlouvu jen se zastropováním nájmu a vypuštěním ujednání, které znemožňovalo odstoupení od smlouvy, z důvodu vyřešení krize v souvislosti s koronavirem a neúčasti diváků.

Stále tak platí, že opravu povrchu okruhu by měl platit spolek, který na něm pořádá závody jednou ročně, přestože dráha patří Automotodromu.

Vaňkovou víkendové upozornění závodníků na špatný stav překvapilo. "Už když jsem se stala primátorkou, řešila se kvalita dráhy a mluvilo se o potřebné rekonstrukci. Vyjádřili jsme se, že kraj ani město na to nejsou finančně připraveny, proto došlo jen k částečné úpravě dráhy. Loni to bylo dostačující a nyní se objevily hlasy, že je to silně horší. Přitom jiná Grand Prix se tam od loňska nejela," řekla Vaňková.

Podle ní se bude muset o situaci jednat. "Musíme si říct, jestli je nezbytné dráhu opravovat v celkovém rozsahu za desítky milionů až 100 milionů, nebo bude stačit menší oprava jako před rokem," dodala Vaňková. Spolek je vázaný pořádat pouze příští ročník, o dalších se bude jednat. V minulosti se spekulovalo o tom, že promotér závodů Dorna chce až na dvojnásobek navýšit poplatek za zisk licence, což by podle Vaňkové nebylo v silách města ani kraje pokrýt.

Město a kraj založily spolek, protože Velké ceně v Brně hrozil zánik. Automotodrom už ji nechtěl pořádat pro její ztrátovost vlivem zalistovacího poplatku. Dříve činil desítky milionů, v posledních letech překročil 100 milionů. Spolek měl smlouvu na pět ročníků, letos se mělo jet popáté původně za poplatek 120 milionů.

Kvůli koronaviru ale nemohli na akci diváci, a proto se Vaňková se Šimkem dohodli s Dornou, že se letos závody bez diváků pojedou za jeden milion eur (asi 27 milionů Kč) a ročník s diváky se pojede příští rok za šest milionů eur (asi 162 milionů Kč). Na oba ročníky město i kraj shodně odsouhlasily, že každý přispěje po 60 milionech na obě akce. Stát by měl na obě akce dát 85 milionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy