reklama
 
 

Kvalifikační experiment ve formuli 1 končí, v Bahrajnu se pojede postaru

20. 3. 2016 13:01
Nový formát kvalifikace na závody formule 1 vydržel pouze jediný závod. Po vlně kritiky "vyřazovačka" neobstála a v Brahrajnu se už pojede podle starého sytému.

Melbourne - Nový formát kvalifikace na závody formule 1 se neosvědčil a už od příští Grand Prix v Bahrajnu na začátku dubna se má o pořadí jezdců na startu rozhodovat postaru. Šéfové a manažeři týmů se na tom dohodli ještě v dějišti Velké ceny Austrálie v Melbourne. Narychlo svolaná schůzka s jednoznačným rozhodnutím byla reakcí na zdrcující kritiku nového systému.

Formálně musí návrat ke starému způsobu kvalifikace ještě posvětit Světová rada motorsportu v rámci federace FIA.

Lauda: Byla to velká chyba

"Chtěli jsme vylepšit show, ale vydali jsme se špatným směrem," konstatoval šéf Mercedesu Toto Wolff. Také podle slavného Nikiho Laudy byl pokus o změnu omyl. "Lidé chybují a tohle byla velká chyba," řekl legendární Rakušan, v současnosti předseda dozorčí rady stáje Mercedes.

V Melbourne v sobotu rozhodoval o pořadí na startu nově vyřazovací závod, z něhož postupně vždy nejpomalejší vůz v pravidelných intervalech odstoupil. Zavedení nového systému těsně před sezonou odsouhlasily všechny týmy i FIA.

Místo atraktivity přišla nuda

Výsledkem měla být větší atraktivita, ale stal se pravý opak. V závěrečných minutách třetí části dokonce zůstala trať v Melbourne úplně prázdná.

Soupeři dominantních Mercedesů na boj o pole position rezignovali a také vítěz kvalifikace Lewis Hamilton i jeho týmový kolega Nico Rosberg nakonec předčasně vystoupili z vozů, aby šetřili pneumatiky na závod.

Podle původního systému kvalifikace byli jezdci vyřazováni v prvních dvou částech vždy až na základě dosažených časů po vypršení předepsaného času. Ve finálové části rozhodlo o složení startovního roštu konečné pořadí.

autor: ČTK | 20. 3. 2016 13:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama