Konec experimentu s kvalifikaci F1, vrací se loňský model

ČTK ČTK
7. 4. 2016 20:15
Formule 1 se už při Velké ceně Číny o příštím víkendu vrátí k loňskému formátu kvalifikace. Skončil tak krátký experiment s vyřazovacím systémem.
Piloty formule 1 od GP Číny čeká loňský systém kvalifikace, vyřazovací experiment skončil.
Piloty formule 1 od GP Číny čeká loňský systém kvalifikace, vyřazovací experiment skončil. | Foto: Reuters

Paříž - Formule 1 se už při Velké ceně Číny o příštím víkendu vrátí k loňskému formátu kvalifikace. Kritizovaný vyřazovací systém končí po pouhých dvou závodech.

Týmy dnes jednomyslně odmítly návrh na modifikovaný model, podle něhož by o výsledcích kvalifikace rozhodoval v každé její části součet dvou měřených časů. Mezinárodní automobilová federace FIA vzápětí návrat k předchozímu modelu potvrdila.

Stáje novoty jednomyslně odmítly

S návrhem na další modifikaci kvalifikace přišli už na víkendové schůzce v dějišti Velké ceny Bahrajnu prezident FIA Jean Todt a promotér F1 Bernie Ecclestone. Hlasovat se o něm mělo dnes, ale všech jedenáct stájí návrh ještě před jednáním formou telekonference písemně odmítlo a opakovaně vyjádřilo přání vrátit se k předchozímu formátu, kterým se v F1 jezdilo už od roku 2006.

"Nabídli jsme návrat k předchozímu modelu, abychom mohli v klidu najít nějaký nový formát," uvedl šéf dozorčí rady stáje Mercedes Niki Lauda. Ecclestone s Todtem nakonec takové řešení akceptovali, podle prohlášení FIA "v zájmu šampionátu". Systém kvalifikace už by se do konce roku neměl změnit. Výsledek jednání ještě musí potvrdit komise F1 a světová rada FIA.

Ecclestone neskrýval zklamání z výsledku jednání. "Jako kdyby ti lidé zapomněli, o co nám jde. Snažíme se trochu zamíchat pořadím na startu, protože dosud to nebyla žádná atrakce," řekl Ecclestone britskému Autosportu.

Už před sezonou kritizoval předvídatelnost současné formule 1 při dominanci stáje Mercedes, která ovládla poslední dva ročníky a Lewis Hamilton v nich vyhrál dohromady 21 Velkých cen.

Tři části ano, limit ale už ne

Kvalifikace tak nadále bude rozdělena do tří částí, ale v každé z nich budou mít piloti po celou dobu možnost vyjet na trať a pokusit se zajet co nejrychlejší kolo. V první části vypadne šest nejpomalejších, v druhé dalších šest a o pole position se ve finále utká deset jezdců.

V Austrálii a Bahrajnu se jelo vyřazovacím způsobem, při němž v devadesátisekundových intervalech vždy nejpomalejší vůz odstoupil. Výsledkem měla být větší atraktivita, to se ale nenaplnilo, speciálně v Melbourne zůstávala trať dlouho úplně prázdná včetně finále.

Týmy se už po australské GP vyslovily pro návrat ke starým pořádkům, ale v komisi F1 se požadavek nedočkal potřebné jednomyslné podpory a nový formát dostal ještě jednu šanci.

V sobotu se v Bahrajnu situace v podstatě opakovala, i když finále přineslo tentokrát více napětí poté, co pozdější vítěz kvalifikace Hamilton nejprve chyboval a musel útočit na pole position z průběžného čtvrtého místa. Nakonec ji stejně jako v Austrálii vybojoval, ani jednou ale nejvýhodnější startovní pozici neproměnil ve vítězství, protože pokaždé vyhrál jeho týmový kolega z Mercedesu Nico Rosberg.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy