Přísně tajné! Čtyři roky po Schumiho nehodě na lyžích je stav legendy stále zahalen tajemstvím

Radek Vičík Radek Vičík
29. 12. 2017 7:09
Před čtyřmi lety utrpěl Michael Schumacher vážné zranění hlavy, dodnes není jasné, v jakém stavu se sedminásobný mistr světa formule 1 nachází.
Michael Schumacher ukončil svoji úspěšnou kariéru pilota formule 1 v roce 2012.
Michael Schumacher ukončil svoji úspěšnou kariéru pilota formule 1 v roce 2012. | Foto: Daimler Media

Praha - Stačila jediná nepovedená jízda na lyžích a život sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera se radikálně změnil. Před čtyřmi roky německý fenomenální závodník utrpěl poranění mozku, jehož následky jsou dodnes zahalené rouškou tajemství.

Po nehodě byl nyní 48letý Schumacher uveden do umělého spánku, a i když z něj byl po půl roce probuzen, je jeho aktuální zdravotní stav stále jen tématem nejroztodivnějších spekulací.

Manželka Corina se totiž vedle špičkové lékařské a rehabilitační péče v rodinném sídle na břehu Ženevského jezera postarala o téměř dokonalou mediální clonu. "Schumacherův zdravotní stav není veřejnou věcí," odráží Sabine Kehmová, rodinná manažerka a mluvčí v jedné osobě, neoblomně všechny dotazy.

Ticho a hlavně žádné napětí

Došlo to tak daleko, že když před pár týdny dorazili novináři renomovaného francouzského deníku L’Equipe před brány rezidence v Glandu, přivítala je ochranka v černém Mercedesu a důrazně vypoklonkovala pryč se slovy, že "působí napětí".

Poslední novinkou o Schumiho stavu tak zůstává rok staré vyjádření Němcova právníka pro televizi CNN, že jeho mandant nemůže chodit. Týkalo se to soudního sporu s médiem, které předtím napsalo, že bývalá hvězda Ferrari může chodit.

Fanoušky dělí mlčení a mlžení na dvě skupiny. Jedna bombarduje rodinu dopisy a e-maily s žádostí, aby nebyli skoupí na informace. Jiní příznivci Schumacherovy příbuzné chápe a uznávají jejich právo na soukromí.

Na závodních okruzích se mezitím postupně vrací slavné jméno - Schumiho syn Mick. Po druhém místě v německé a italské Formuli 4 se letos posunul do evropského šampionátu F3. V barvách týmu Prema s motorem Mercedes ale 18letý jezdec zatím čeká na vavříny, vrcholem bylo třetí místo v Monze.

Ovací se nositel slavného jména dočkal letos v srpnu ve Spa-Francorchamps, kde jako připomínku svého otce pilotoval monopost formule 1 Benetton, v němž Michael Schumacher získal roku 1994 titul mistra světa.

Putování po nemocnicích s nejistým výsledkem

Právě Mick byl před čtyřmi lety jediným svědkem nešťastné nehody, při níž se jeho otec zranil při pádu na lyžích v Méribelu. Po nárazu do kamene Schumacher utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku. Podle mínění lékařů mu zachránila život jen nasazená přilba.

Francouzští záchranáři Schumachera nejdřív odvezli vrtulníkem do nemocnice Moutiers. Ta je sice blízko lyžařskému středisku v Méribelu, kde se Němec zranil, ale nemá neurochirurgické oddělení. Až pak byl přemístěn do Grenoblu na špičkovou univerzitní kliniku.

Tam hned podstoupil dvě operace a od počátku byl udržován v umělém spánku. Lékaři ho z něj probouzeli téměř půl roku, závodník se z kómatu úplně probral až v půlce června 2014. Z nemocnice pak zamířil do Švýcarska na univerzitní kliniku v Lausanne a potom do svého domu v městečku Gland. Fanoušci stále nepřestávají věřit, že se zdravotní stav formulové legendy zlepší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy