Přísně tajné! Čtyři roky po Schumiho nehodě na lyžích je stav legendy stále zahalen tajemstvím

Radek Vičík Radek Vičík
29. 12. 2017 7:09
Před čtyřmi lety utrpěl Michael Schumacher vážné zranění hlavy, dodnes není jasné, v jakém stavu se sedminásobný mistr světa formule 1 nachází.
Michael Schumacher ukončil svoji úspěšnou kariéru pilota formule 1 v roce 2012.
Michael Schumacher ukončil svoji úspěšnou kariéru pilota formule 1 v roce 2012. | Foto: Daimler Media

Praha - Stačila jediná nepovedená jízda na lyžích a život sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera se radikálně změnil. Před čtyřmi roky německý fenomenální závodník utrpěl poranění mozku, jehož následky jsou dodnes zahalené rouškou tajemství.

Po nehodě byl nyní 48letý Schumacher uveden do umělého spánku, a i když z něj byl po půl roce probuzen, je jeho aktuální zdravotní stav stále jen tématem nejroztodivnějších spekulací.

Manželka Corina se totiž vedle špičkové lékařské a rehabilitační péče v rodinném sídle na břehu Ženevského jezera postarala o téměř dokonalou mediální clonu. "Schumacherův zdravotní stav není veřejnou věcí," odráží Sabine Kehmová, rodinná manažerka a mluvčí v jedné osobě, neoblomně všechny dotazy.

Ticho a hlavně žádné napětí

Došlo to tak daleko, že když před pár týdny dorazili novináři renomovaného francouzského deníku L’Equipe před brány rezidence v Glandu, přivítala je ochranka v černém Mercedesu a důrazně vypoklonkovala pryč se slovy, že "působí napětí".

Poslední novinkou o Schumiho stavu tak zůstává rok staré vyjádření Němcova právníka pro televizi CNN, že jeho mandant nemůže chodit. Týkalo se to soudního sporu s médiem, které předtím napsalo, že bývalá hvězda Ferrari může chodit.

Fanoušky dělí mlčení a mlžení na dvě skupiny. Jedna bombarduje rodinu dopisy a e-maily s žádostí, aby nebyli skoupí na informace. Jiní příznivci Schumacherovy příbuzné chápe a uznávají jejich právo na soukromí.

Na závodních okruzích se mezitím postupně vrací slavné jméno - Schumiho syn Mick. Po druhém místě v německé a italské Formuli 4 se letos posunul do evropského šampionátu F3. V barvách týmu Prema s motorem Mercedes ale 18letý jezdec zatím čeká na vavříny, vrcholem bylo třetí místo v Monze.

Ovací se nositel slavného jména dočkal letos v srpnu ve Spa-Francorchamps, kde jako připomínku svého otce pilotoval monopost formule 1 Benetton, v němž Michael Schumacher získal roku 1994 titul mistra světa.

Putování po nemocnicích s nejistým výsledkem

Právě Mick byl před čtyřmi lety jediným svědkem nešťastné nehody, při níž se jeho otec zranil při pádu na lyžích v Méribelu. Po nárazu do kamene Schumacher utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku. Podle mínění lékařů mu zachránila život jen nasazená přilba.

Francouzští záchranáři Schumachera nejdřív odvezli vrtulníkem do nemocnice Moutiers. Ta je sice blízko lyžařskému středisku v Méribelu, kde se Němec zranil, ale nemá neurochirurgické oddělení. Až pak byl přemístěn do Grenoblu na špičkovou univerzitní kliniku.

Tam hned podstoupil dvě operace a od počátku byl udržován v umělém spánku. Lékaři ho z něj probouzeli téměř půl roku, závodník se z kómatu úplně probral až v půlce června 2014. Z nemocnice pak zamířil do Švýcarska na univerzitní kliniku v Lausanne a potom do svého domu v městečku Gland. Fanoušci stále nepřestávají věřit, že se zdravotní stav formulové legendy zlepší.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy