Definitivní konec příměří? Formule 1 se i příští rok pojede ve stejný termín jako Le Mans

Radek Vičík Radek Vičík
7. 9. 2016 13:57
Triumf pilota formule 1 Nica Hülkenberga z loňské čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans se podobně jako letos nezopakuje ani v příštím ročníku slavného závodu. Na termín vytrvalostního podniku je už druhý rok po sobě naplánován závod formule 1.
Kouzlo nočního Le Mans ani příští rok neochutnají aktivní piloti F1, které bude ve stejném termínu čekat závod v Baku.
Kouzlo nočního Le Mans ani příští rok neochutnají aktivní piloti F1, které bude ve stejném termínu čekat závod v Baku. | Foto: Porsche Presse

Le Mans – Jak naznačuje předběžná verze kalendáře formule 1 pro sezonu 2017, také příští rok se Grand Prix "potkají" se čtyřiadvacetihodinovkou v Le Mans. Na 18. června je totiž naplánována také Velká cena Evropy v ázerbájdžánském Baku.

Závod na 24 hodin v Le Mans se v letech 2012 až 2016 konal v termínu mimo kalendáře formule 1. To loni umožnilo pilotu Force India Nicu Hülkenbergovi startovat v týmu Porsche a stát se prvním aktivním jezdcem F1 po 25 letech, který závod dokázal vyhrát během své kariéry. Před ním se to naposledy povedlo roku 1991 britskému jezdci Johnnymu Herbertovi v Mazdě, když v té samé sezoně pilotoval také Lotus.

Přitom v 50. až 70. letech minulého století byl souběžný start v Le Mans i formuli 1 zcela běžnou záležitostí. Mezi šampiony legendární čtyřiadvacetihodinovky se tak z řad aktivních pilotů zapsali například vůbec první vítěz Grand Prix ve Ferrari José Froilán González, mistři světa Phil Hill, Jochen Rindt a Graham Hill či Jacky Ickx, jenž byl se šesti triumfy dlouho rekordmanem Le Mans.

O start na okruhu Circuit de la Sarthe už dříve projevili vážný zájem Fernando Alonso či Sebastian Vettel, ale jejich stáje jim z komerčních důvodů neumožnily závodit ve voze jiných značek. Ve světě vytrvalostních závodů pokračuje úspěšně v kariéře expilot F1 Mark Webber, Australan za volantem Porsche dojel v Le Mans v roce 2015 druhý, letos mu po technických problémech patřila pátá příčka.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy