Komentář: Šéf týmu Ferrari proklíná osud, vina za kiksy a zmatky ale padá na něj

Radek Vičík Radek Vičík
14. 7. 2020 6:16
Kolize Charlese Leclerca a Sebastiana Vettela na Red Bull Ringu byla jen dalším z řady kiksů stáje formule 1 Ferrari. Jeho boss Mattia Binotto má hlavu plnou starostí.
Mattia Binotto nezažívá v roli bosse Scuderie zrovna povedený start sezony.
Mattia Binotto nezažívá v roli bosse Scuderie zrovna povedený start sezony. | Foto: Reuters

I když historicky vyhrály monoposty Ferrari téměř čtvrtinu ze všech závodů, do kterých vystartovaly, úvod letošní sezony se do historie slavné stáje určitě nezapíše zlatým písmem.

Kronikáři v Maranellu budou mít co dělat, aby před budoucími generacemi obhájili zmatek, který partu se vzpínajícím koněm v erbu provází. Tak bídnou bilanci  po dvou úvodních podnicích zažilo Ferrari naposledy v roce 2009, kdy na jeho kontě zela kulatá nula.

Ale ani před jedenácti lety se nestalo, že by zkušenější z dvojice jezdců v první Grand Prix havaroval vlastní vinou a v té druhé ho sestřelil jeho mladší stájový kolega, jako se to povedlo Charlesi Leclercovi na úkor Sebastiana Vettela.

Jenže trápení Ferrari není jen letošní exces. Scuderia čeká na nějaký velký úspěch od roku 2008, kdy získala dosud poslední Pohár konstruktérů. Ještě o rok déle je Maranellu odepírán titul mezi jezdci. V sezoně 2007 triumfoval Kimi Räikkönen.

Současný boss týmu Mattia Binotto si uvědomuje, že se pod ním kývá židle. Rotace kádrů na postu nejvyššího šéfa rudého týmu se totiž po odchodu Stefana Domenicaliho výrazně zrychlila. První z "nesvaté trojice", obchodník Marco Mattiacci, nevydržel ani celý rok, po něm přišel marketér Maurizio Arrivabene, jehož loni v lednu vystřídal právě bývalý šéfinženýr Binotto.

Ten teď žádá o pověstný "klid na práci", když za nedělní katastrofu na Red Bull Ringu odmítá kohokoliv vinit. "Byla to hodně špatná shoda okolností. Myslím, že není čas hledat odpovědnost nebo někoho obviňovat. Přišel čas pracovat jednotně," uvedl Binotto po nevydařeném druhém podniku na Red Bull Ringu. "Takové kolize se ve středu závodního pole prostě stávají," dodal.

Padesátiletý rodák z Lausanne ví, proč to říká. Ono by se totiž mohlo přijít na to, že má sám máslo na hlavě.

Letošní model Ferrari SF1000 vznikal plně v jeho kompetenci. A to se tedy zkušený inženýr nemá čím chlubit, protože kvalifikační výsledky ze Spielbergu byly přinejmenším sporné, ne-li tragické. Což ovšem ví i sám Binotto, když prohlásil: "Výsledek kvalifikace na Velkou cenu Štýrska nebyl hodný jména Ferrari."

Hodiny tikají a v Maranellu s sebou musí pořádně hodit. Jinak se výkonný ředitel Ferrari Louis Camilleri začne poohlížet po nové hlavě divize formule 1. Jestli bude mít jen trochu odvahy, tak by měl sáhnout po někom mimo Apeninský poloostrov.

Řečeno s klasikem "Ital přes léto nepracuje a v zimě tančí" a je potřeba ho držet zkrátka. Těch historek o neuvěřitelných dějích v boxech Ferrari je totiž tolik, že jen desetina pravdivých by vydala na slušný formulový horor. Jedna jeho kapitola se právě píše v průběžném pořadí světového šampionátu  formule 1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy