"Zpátky k tabuli," vyzývá Hamilton. Špatné počty Mercedesu ho v Melbourne stály vítězství

Radek Vičík Radek Vičík
27. 3. 2018 6:26
Lewis Hamilton byl nejrychlejším mužem závodního víkendu v Melbourne, přesto pilot Mercedesu Velkou cenu Austrálie formule 1 nevyhrál.
Lewis Hamilton se na stupních vítězů netvářil příliš nadšeně, taktická porážka s Ferrari ho hodně mrzela.
Lewis Hamilton se na stupních vítězů netvářil příliš nadšeně, taktická porážka s Ferrari ho hodně mrzela. | Foto: ČTK

Praha, Melbourne - Při každé Velké ceně nasbírají týmy formule 1 terabyty dat, přesto právě chyba "Centrálního mozku Mercedesu" vedla v neděli v Melbourne k porážce. Selhal totiž algoritmus, který měl Lewis Hamiltonovi určovat optimální rychlost pod žlutými vlajkami.

"Celkově to byl podařený víkend. Musíme s teď vrátit k tabuli," řekl po závodě evidentně zklamaný britský jezdec.

Obhájce titulu měl od pátečních tréninků dění v Austrálii plně pod kontrolou, což potvrdil i výrazným vítězstvím v kvalifikaci. Také prvním 25 kol Grand Prix jasně vládl, před druhým Kimi Räikkönenm si vyjel náskok šesti vteřin.

O to větší byl šok, když se po spuštění módu virtuálního safety car (VSC) před Hamiltonem rázem ocitl Vettel, který této situace využil k takticky skvěle načasované zastávce v boxech.

Pilot Ferrari při tom dokázal zužitkovat 12vteřinový náskok v čele, kde po zastávce dua Hamilton - Räikkönen jel. Byť v Melbourne celé odbavení včetně vjezdu a výjezdu z boxů trvá kolem 23 vteřin, i tak se německý jezdec ocitl před stříbrným vozem. Vydělal tak více než deset vteřin.

Mercedes chyběl na odvetný tah Bottas

Mercedes už neměl v závodě, kde stačí jen jednou vyměnit pneumatiky, šanci na protitah. Hamilton totiž reagoval už ve 20. kole na předchozí návštěvu mechaniků v podání Räikkönena. Navíc Stříbrné šípy neměli v čele druhý monopostu, Valtteri  Botats měl po kvalifikační havárii starosti s tím, dostat se vůbec do bodované desítky.

Překvapený Hamilton se hned do boxů tázal, jak je možné, že je jeho rival v rudém voze z Maranella před ním. Odpovědí byla nepřesvědčivá obhajoba: "Mysleli jsme, že to je v pohodě. Ale samozřejmě je něco špatně."

"Lewis byl vyčerpaný a zmatený," popsal rozpoložení svého krajana bývalý pilot F1 a v současnosti komentátor Martin Brundle.

Jak ukázala následná analýza, Mercedes prostě špatně spočítal, jakým tempem měl Hamilton za použití virtuálního safety car jet. Vettel mohl využít i toho, že v boxech žádné takové omezení neplatí, jen klasický maximální rychlost 80 km/h.

"A v televizi Vettel vyjede před Lewisem"

"Mysleli jsme, že máme převahu tří vteřin. Chyba je v našem systému. Špatně jsme spočítali náskok, který jsme potřebovali. Byla to zvláštní situace, kdy se na trati pohybovaly rychle i pomalu jedoucí monoposty," vysvětloval výkonný šéf Mercedesu Toto Wolff britské televizi Sky Sports F1.

Počítač měl nastavený určitý algoritmus a po celou dobu jsme byli přesvědčení, že je všechno v pohodě. A pak se podíváte na televizi a tam Vettel vyjede před Lewisem. To se těžko vstřebává, když jsme měli tempo na vítězství," dodal rakouský manažer.

Sám Hamilton na pozávodní tiskové konferenci naznačil, že by s Vettelovým náskok mohl něco dělat, kdyby dostal správné informace o rozdílu výkonu pilota Ferrari a svého tak zvaného VSC delta. Tedy takového času, který je třeba držet, aby jezdec nedostal trest, že je pod žlutými vlajkami příliš pomalý nebo rychlý.

A je tu ještě jedna věc. Mercedes ukolébalo, že zvládl souboj na dálku s Räikkönenem a Hamilton začal lehce šetřit gumy, aby mu vydržely až do cíle. I taky utekly cenné desetiny vteřiny, které pak v klíčový moment Grand Prix chyběly.

Teď už obhájce titulu myslí jen na příští závod, který se pojede druhou dubnovou neděli v bahrajnském Sáchiru.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy