Vettel konečně prolomil montrealské prokletí a vyhrál

Radek Vičík Radek Vičík
9. 6. 2013 21:38
Sebastian Vettel v Red Bullu vyhrál v neděli Velkou cenu Kanady formule 1 a poprvé v kariéře tak dokázal triumfovat na okruhu v Montrealu.
Vettel si přidal do své sbírky vítězství konečně také triumf z Montrealu.
Vettel si přidal do své sbírky vítězství konečně také triumf z Montrealu. | Foto: Reuters

Montreal - Sebastian Vettel v Red Bullu vyhrál v neděli Velkou cenu Kanady formule 1, a poprvé v kariéře tak dokázal triumfovat na okruhu v Montrealu.

"Byl to skvělý závod. Důležitý byl dobrý start. Celý závod jsme si držel náskok a konečně se nám podařilo vyhrát i zde," připomněl Vettel skutečnost, že v Montrealu slavil první vítězství i Red Bull.

Druhý dojel Fernando Alonso s Ferrari, třetí místo obsadil pilot Mercedesu Lewis Hamilton.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Vettel je v čele seriálu se 132 body, vedení před Alonsem navýšil na 36 bodů. Třetí Kimi Räikkönen má 88 bodů.

Vettel vyhrál stylem start-cíl

Obhájce titulu, který odstartoval z pole position, vyhrál stylem start - cíl.

Dlouho se za ním na druhém místě držel Hamilton, ale jeho Mercedesu se na konci opotřebovaly pneumatiky, takže se před něj v krásném souboji dostal Alonso.

Valtteri Bottas, jenž do GP Kanady odstartoval ze třetího místa, vůbec nebodoval. Finský nováček skončil se svým Williamsem až čtrnáctý.

Start se obešel bez kolize. Vedl Vettel před Hamiltonem, Nico Rosbergem a Markem Webberem. Bottas se propadl až za Alonsa na šesté místo.

Při pokusu o předjetí Bottase dostal v šestém kole smyk Adrian Sutil, do kterého chvíli na to narazil Pastor Maldonado.

Venezuelský jezdec dostal za tento incident trest průjezdu boxy. Ten samý na konci Grand Prix musel absolvovat i Sutil, který nerespektoval modré vlajky, když byl předjížděn o kolo.

Alonsovi třetí místo nestačilo

Ve 36. kole se při předjíždění o kolo "vyznamenal" Giedo van der Garde. Pilot Caterhamu se v zatáčce připletl do cesty Webberovi, který při kolizi přišel o kus předního křídla.

"Nevím, co van der Garde dělal. Byly tam modré vlajky a on se snažil dokončit zatáčku ve své stopě. Někteří kluci se asi až moc soustředí na řízení," řekl ironicky Australan.

Nizozemský nováček za svůj exces dostal 10vteřinový trest stop and go, Australan pokračoval s poškozeným vozem až do cíle a dojel si pro čtvrté místo.

Dlouho to vypadalo, že Hamilton dokáže proměnit druhé místo ze startu také v druhé v cíli. Jenže sedm kol před koncem se před obhájce loňského vítězství po ostrém boji dostal Alonso.

Pro Španěla to byl důležitý manévr, protože tak snížil náskok Vettela do celkového hodnocení šampionátu.

Odvážná strategie Di Resty

Za čtvrtým Webebrem a pátým Rosberg skončil Jean-Eric Vérgne. Pro pilota stáje Toro Rosso to je nejlepší výsledek v kariéře pilota F1.

Husarský kousek se povedl sedmému Paulu di Restovi. Brit za volantem Force India odstartoval až ze 17. místa, ale díky odvážné strategií s jedinou zastávkou v boxech se posunul o celých deset příček kupředu. Naopak Rosberg byl v depu hned třikrát.

Zatímco Räikkönen devátou pozicí, kam ho ke konci posunul Felipe Massa, vyrovnal rekord Michaela Schumachera v počtu bodovaných závodů (24), pro tým McLaren v Montrealu jedna rekordní série skončila.

Paradoxně na trati, kde britský dlouhá léta dominuje, se poprvé po více než 60 Grand Prix nezískal ani bod.

"Máme před sebou ještě obrovský kus práce. Musíme dát hlavy dohromady a zlepšit se. Brzy určitě začneme zase sbírat body," řekl smutný Jenson Button.

Seriál pokračuje dalším závodem 30. června, kde je na programu Velká cena Británie v Silverstone.

Výsledky:

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:32:09,143 (prům. rychlost 199,089 km/h), 2. Alonso (Šp./Ferrari) -14,408, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) -15,942, 4. Webber (Austr./Red Bull) -25,731, 5. Rosberg (Něm./Mercedes) -1:09,725, 6. Vergne (Fr./Toro Rosso), 7. Di Resta (Brit./Force India), 8. Massa (Braz./Ferrari), 9. Räikkönen (Fin./Lotus), 10. Sutil (Něm./Force India) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. Vettel 132 b., 2. Alonso 96, 3. Räikkönen 88, 4. Hamilton 77, 5. Webber 69, 6. Rosberg 57, 7. Massa 49, 8. Di Resta 34, 9. Grosjean (Fr./Lotus) 26, 10. Button (Brit./McLaren) 25.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 201, 2. Ferrari 145, 3. Mercedes 134, 4. Lotus 114, 5. Force India 51, 6. McLaren 37, 7. Toro Rosso 20, 8. Sauber 5.