Češi v Kataru: zářící Pešek a naštvaný Abraham

Radek Vičík Radek Vičík
8. 4. 2013 6:00
Zatímco Pešek ve své premiéře dojel do cíle, Abraham spadl hned v prvním kole.
I když nezískal žádné body, byl Lukáš Pešek byl se svojí premiérou v MotoGP spokojený.
I když nezískal žádné body, byl Lukáš Pešek byl se svojí premiérou v MotoGP spokojený. | Foto: Media Pešek 52

Losail - Karel Abraham a Lukáš Pešek budou na historicky první závod MotoGP se dvěma českými účastníky vzpomínat každý s úplně jinými pocity.

Zatímco Pešek ve své premiéře mezi světovou elitou dojel v nedělní Velké ceně Kataru do cíle, Abraham spadl hned v prvním kole.

Více si o GP Kataru přečtěte ZDE

Abrahama zradilo přední kolo

„Jsem fakt strašně naštvanej a mrzí mě to," komentoval svůj pád Abraham.

Přitom brněnský jezdec v sedle stroje ART se po startu z osmnáctého místa dostal rychle dopředu. Jenže mu pak v nájezdu do zatáčky v druhé polovině prvního kola mu podklouzlo přední kolo a šel k zemi. Bylo po nadějích.

"Po startu šlo všechno skvěle a podařilo se mi dostat až za se de Punieta. Do zatáčky jsem najel úplně normálně, jenže jak jsem přidal plyn, tak mi ujelo přední kolo. Vůbec nechápu, jak se mi to povedlo, při přidání plynu se tohle nestává. Bylo to strašně rychlé, takže se s tím nedalo nic dělat," popsal 23letý závodník kritický okamžik.

Peška zpomalila přední měkká guma

To jeho novopečený kolega na startovním roštu z Prahy zářil v cíli spokojeností.

Po startu se chvíli držel těsně za bodovanými příčkami, pak ale začal kvůli špatné volbě přední pneumatiky ztrácet a v cíli byl klasifikován na 18. pozici. Přesto je rád, že splnil svůj hlavní cíl - dojet.

"Už od druhého kola jsem musel zvolit bezpečné tempo, protože jsme vsadili na měkkou přední pneumatiku. A to byla chyba. Hned v prvním kole mi třikrát podjelo přední kolo. S výsledkem jsem jinak moc spokojený, protože jsem si dal za cíl spatřit šachovnicovou vlajku, a to se povedlo," uvedl jezdec italské stáje Came IodaRacing Projec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy