Mladá Boleslav míří po pěti letech do pohárové Evropy. Hradec pykal za vyloučení

31. 5. 2024 20:14
Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili doma v nadstavbovém kvalifikačním utkání o Evropskou konferenční ligu Hradec Králové 3:1 a v příští sezoně si zahrají 2. předkolo soutěže.
Marek Matějovský slaví se spoluhráči z Mladé Boleslavi.
Marek Matějovský slaví se spoluhráči z Mladé Boleslavi. | Foto: ČTK

Středočeši se v úvodním dějství prosadili dvakrát zásluhou Daniela Marečka a střídajícího Dominika Kostky, mezitím hosty oslabil vyloučením Jakub Klíma. Po přestávce se trefil Marek Matějovský z penalty a v 42 letech se stal nejstarším střelcem první ligy. Konečné skóre stanovil rovněž z pokutového kopu Lukáš Čmelík.

Boleslav čeká první start v pohárech od roku 2019, kdy neuspěla v kvalifikaci Evropské ligy. Před ní si zajistily účast v evropských pohárech pro následující ročník ligový mistr Sparta, Slavia, Plzeň a Ostrava. Naopak Východočeši si musejí dál počkat na účast ve velké pohárové soutěži, v níž se naposledy představili v sezoně 1995/96, kdy nastoupili v tehdejším Poháru vítězů pohárů. Poté si dvakrát zahráli někdejší letní Pohár Intertoto.

Duel proti sobě svedl pátý tým skupiny o titul (Boleslav) s vítězem skupiny o Evropu (Hradec). Hosté nejprve v semifinále vyřadili Olomouc a ve finále si poradili s Teplicemi. Východočeši měli do minulé sezony azyl v Boleslavi a i dnes si díky početnému davu fanoušků mohli připadat jako domácí mužstvo.

Středočeši se prosadili z první šance ve 13. minutě. Brankář Zadražil vyrazil Kadlecovu střelu a dorážející Mareček se nemýlil. Sedmým gólem v ligové sezoně a prvním od října stylově oslavil čtvrteční 26. narozeniny. Boleslav skórovala v lize po třech utkáních.

O chvíli později Matějovského centr prodloužil na zadní tyč Mareček, jenže Sakala minul. Po půlhodině hry zraněného Krále nahradil Kostka. "Votrokům" se největší příležitost na srovnání naskytla v 36. minutě. Pilař nahrál pod sebe, ale Vašulín z hranice malého vápna jen napálil gólmana Trmala.

Definitivní zlom nastal ve 40. minutě. Jawo utíkal sám na branku, Klíma ho však srazil na zem. Hra pokračovala dál, v přerušení ale vstoupil do situace videorozhodčí a hlavní sudí Berka po přezkoumání zpětných záběrů hradeckého stopera, jenž dříve hrál za Boleslav, vyloučil.

Středočeši využili přesilovku už v úvodní minutě nastavení první půle. Mareček ještě Zadražila nepropálil, Kostka z dorážky však ano. V ročníku nejvyšší soutěže dal třetí gól.

Domácí po změně stran nepolevili a v 54. minutě přidali další zásah. Čmelík fauloval v šestnáctce Kadlece a nařízený pokutový kop proměnil kapitán Matějovský. Třetí brankou v ligové sezoně a první rovněž od října vystřídal v čele nejstarších ligových střelců Jindřiška z Bohemians 1905.

V 83. minutě hosté snížili. Jawo ve vápně šlápl střídajícímu Čihákovi na nohu a Berka po další intervenci VAR a zhlédnutí opakovaných záběrů nařídil penaltu, kterou proměnil Čmelík. Slovenský záložník se dočkal třetí trefy v ročníku nejvyšší soutěže.

Svěřenci trenéra Davida Holoubka doma v lize vyhráli po třech porážkách. Hradec našel přemožitele po sérii čtyř vítězství.

Nadstavba první fotbalové ligy - kvalifikační utkání o Evropskou konferenční ligu:

FK Mladá Boleslav - FC Hradec Králové 3:1 (2:0)

Branky: 13. Mareček, 45.+1 Kostka, 54. Matějovský z pen. - 83. Čmelík z pen. Rozhodčí: Berka - Kubr, Váňa - Radina (video). ŽK: Jawo, Kubista, Sakala, Jarolím (asistent trenéra) - Krejčí, Hais, Spáčil. ČK: 43. Klíma (Hradec). Diváci: 4173.

M. Boleslav: Trmal - Král (30. Kostka), Suchý, Karafiát (84. Kubista) - Kadlec, Sakala, Matějovský (85. Žitný), Suchomel - Mareček (70. Solomon), Ladra (70. Kušej) - Jawo. Trenér: Holoubek.

Hradec: Zadražil - Klíma, Čech, Spáčil - Čmelík, Kučera, Kaštánek (46. Čihák), Krejčí (61. Horák) - Juliš, Pilař (76. Hais) - Vašulín (61. Koubek). Trenér: Horejš.