Limit jsi uspěchal, dobírají si Janáčka atleti

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 7. 2008 13:00
Do konce olympijské nominace zbývají poslední dva dny
Štěpán Janáček je už zvyklý honit olympiádu na poslední chvíli.
Štěpán Janáček je už zvyklý honit olympiádu na poslední chvíli. | Foto: www.atletika.cz

Praha - Chtělo by se říct, že se tyčkař Štěpán Janáček dostal do Pekingu na poslední chvíli.

Zatímco někteří mají limity splněné ještě z minulé sezony a jiní ze začátku roku, on skočil požadovaný A limit šest dnů před úterní uzávěrkou Mezinárodního olympijského výboru.

Jenže v Janáčkově případě je to historický rekord. Takhle brzy si ještě olympiádu nezajistil. Před Aténami 2004 to nechal až na úplně poslední možný termín nominace.

Dále čtěte: Z Houštky do Pekingu. Janáček je na olympiádě

"Ještě poslední den, když už to vypadalo, že je všechno ztracené,  jel do Polska  a večer mi volal, že se to povedlo," vzpomíná jeho trenér Boleslav Patera.

Před Sydney se tyčkaři povedl kuriózní výkon. Limit splnil dokonce dva dny po uzávěrce Českého olympijského výboru a byl nominován dodatečně. Pomohl fakt, že byla malá prodleva mezi uzávěrkou přihlášek ČOV a MOV.

Kolegové z Paterovy tyčkařské skupiny si z něj teď dělají legraci, že mohl kvalifikační skok nechat až na úterý 22. července, kdy končí nominace českého i Mezinárodního olympijského výboru. 

"Štěpána si dobíráme, že začíná být v těch svých 31 letech trochu uspěchaný, neboť tentokrát splnil limit příliš brzy," směje se Patera.

Ostrý finiš Paterovců

Janáček už má Peking jistý, jeho kouč však bude poslední nominační den přece jen nervy prožívat. O Peking se budou na posledním možném závodě v Brně snažit jeho dva další svěřenci - tyčkař Michal Balner a dálkař Štěpan Wagner.

"Věřím, že ještě alespoň jedno jméno do seznamu českých olympioniků přibude," říká Patera.

Trenér Boleslav Patera je v české atletice znám svým vědeckým přístupem a zaváděním technických novinek do přípravy.
Trenér Boleslav Patera je v české atletice znám svým vědeckým přístupem a zaváděním technických novinek do přípravy. | Foto: Archiv Boleslava Patery

Ještě na jaře to s jeho skupinou vypadalo bledě a zdálo se, že do Pekingu nepojede nikdo. Pavla Rybová byla těhotná, Kateřina Baďurová se dávala dohromady po operaci, Štěpán Janáček hledal formu, Jan Kudlička se učil pod novým trenérem nové technice, Michala Balnera brzdilo zranění.

Jenže během července se do toho "Paterovci" dali - limit skočil nejprve Jan Kudlička, Kateřina Baďurová vzápětí přidala alespoň "béčko", následoval ji Štěpán Janáček.

Dále čtěte: Baďurová skočila olympijský B-limit, předvedla 435 cm

Bylo to štěstí a náhoda? Podle jejich trenéra je to zkrátka dobře načasovaná forma.

"Jestliže chceme být dobří na začátku sezony, nebudeme dobří později," vysvětluje svůj postup finišovat s přípravou  a s dolaďováním techniky až na poslední chvíli.

Pak se teprve atleti musí rozcvičit a potom mohou plnit kvalifikační kritéria.

"Pokud by chtěl být člověk dobrý už začátkem června, pak nebude dobrý později, protože bude chybět fyzický fond," dodává Patera.

Výkony jeho svěřenců mu dávají za pravdu. Olympiáda odpočítává poslední dny do startu a oni jsou na vrcholu formy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy