Z Houštky do Pekingu. Janáček je na olympiádě

Red Spo
17. 7. 2008 8:30
Z 540 cm šel rovnou na 570 a uspěl
Štěpán Janáček rozšíří řady českých olympioniků.
Štěpán Janáček rozšíří řady českých olympioniků. | Foto: www.atletika.cz

Stará Boleslav - Tyčkař Štěpán Janáček si pouhé tři týdny před začátkem olympiády zajistil na atletickém mítinku na stadionu v Houštce účast v Pekingu.

Na druhý pokus překonal 570 cm, což je olympijský A limit.

Dále čtěte:

Ke zdolání této výšky se dopracoval originálním způsobem.

Zakládal na 520 cm a shodil. Napodruhé již byl úspěšný a pokračoval na 540 cm. I zde uspěl až druhým pokusem, načež si nechal naložit hned o 30 cm více.

Laťka na 570 cm opět ve druhém pokuse odolala a svěřenec Boleslava Patery se mohl radovat z olympijské účasti.

"Mezi pátým a osmým pokusem se mi vždycky nejlíp skáče, tak jsem šel rovnou na sedmdesát," vysvětloval pro server atletika.cz svůj postup Janáček.

Radost  z kvalifikace má dvojnásobnou, v Pekingu totiž potká svou manželku, tyčkařku polské výpravy.

"Aspoň ji uvidím o měsíc dřív, než jsem myslel," smál se závodník Dukly Praha.

Trenér Patera má pověst velkého atletického mága. Této pověsti znovu dostál. Jeho tyčkaři v posledních dnech vzali Čínu útokem. Na mítinu Praga Academica  překonal 9. července Jan Kudlička 570 cm  a stal se prvním českým tyčkařem  na OH 2008.

O tři dny později ho napodobila Kateřina Baďurová a v Plzni skočila B-limit 435 cm. Ten jí do Pekingu stačí, protože její největší konkurentka Pavla Rybová je těhotná a jiná česká kolegyně ji už asi nepřeskočí.

Za další čtyři dny pak přišel Janáčkův úspěch. O účast se bude ještě pokoušet další člen Paterovy skupiny, Michal Balner, jenž v Houštce zvládl jen 540 cm. Janáček plánuje, že s ním pojede na závody v Brně a bude mu dělat sparing partnera.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy