Fotbalisté si spravili chuť, Albánce skolily dvě trefy Chorého

před 2 hodinami
Čeští fotbalisté ve třetím utkání Ligy národů zdolali doma Albánii 2:0 a připsali si druhé vítězství ve skupině B1. Obě branky dal před téměř 18 tisícovkami diváků útočník Tomáš Chorý, který otevřel skóre už ve třetí minutě a po hodině hry přidal pojistku. Český celek částečně oplatil soupeři loňskou porážku 0:3 z venkovního vzájemného duelu v evropské kvalifikaci.

Svěřenci trenéra Ivana Haška navázali na vítězství 3:2 nad Ukrajinou a v Lize národů po zářijovém úvodním debaklu 1:4 v Gruzii podruhé za sebou zvítězili.

Výrazně tak posílili své šance na postup do elitní divize A, kam přímo projde vítěz skupiny. Druhý tým bude čekat dvojzápas play off.

Liga národů zároveň dává reprezentacím dodatečnou šanci zahrát si o účast na vrcholných turnajích. Čtvrtý ročník je propojen s bojem o mistrovství světa v roce 2026.

Čtyři nejlepší celky, které neuspějí v klasické kvalifikaci, se dostanou do play off o šampionát. Haškovi svěřenci v pondělí uzavřou říjnový sraz venkovním zápasem proti Ukrajině v jejím domácím azylu ve Vratislavi.

Hašek nasadil podobnou sestavu jako minule proti Ukrajině, udělal jen dvě vynucené změny v obraně. Místo zraněného Zeleného a Krejčího, který si odpykal trest za žluté karty, nastoupili Holeš a Bořil. Zkušený bek se vrátil do reprezentace po více než třech letech a hned dostal šanci v zahajovací jedenáctce.

V základní sestavě Albánců nechyběl záložník Laci, jenž nastoupil na stadionu svého klubu Sparty. Druhý zástupce letenského celku v balkánském mužstvu útočník Tuci začal na lavičce.

Český tým odstartoval velkým náporem a hned v úvodu třetí minuty otevřel skóre. Po Provodově centru z levé strany se Černý ještě neprosadil, ale odražený balon poslal pohotově v těžké pozici přesně k zadní tyči Chorý.

Za reprezentační "áčko" skóroval potřetí a rozjásal většinu fanoušků na zaplněné Letné. Na rozdíl od minulého utkání s Ukrajinou v Edenu tentokrát měli v téměř vyprodaném hledišti převahu čeští diváci, albánských příznivců dorazily zhruba dvě až tři tisícovky.

V 18. minutě mohl zvýšit Provod, jeho technický pokus zpoza vápna však brankář Strakosha vyrazil. Poté poprvé výrazně zahrozili Albánci, kteří stejně jako český celek na letním Euru nepostoupili ze skupiny.

Černého spoluhráč z Glasgow Rangers Bajrami si navedl míč na střelu, ale přibližně o metr minul vzdálenější tyč. Ve 43. minutě sklepl Souček balon pro Chorého, který v těžké pozici zamířil nad.

Sedm minut po pauze mohli Albánci srovnat. Černý ztratil balon, hosté se dostali do brejku, Asani však v dobré pozici ze strany přestřelil. V 63. minutě si favorit pojistil náskok. Na Coufalův povedený centr z pravé strany si naskočil Chorý a přesnou hlavičkou zvýšil.

Slávistický útočník poprvé v reprezentační kariéře zaznamenal dvě branky v jednom utkání a vylepšil si bilanci na čtyři góly v devíti startech za národní mužstvo.

Krátce nato se dostal na trávník i druhý ze sparťanů v albánském dresu Tuci. V 76. minutě mohl snížit Asllani, povedenou ránu záložníka Interu Milán přesně k tyči však vynikajícím zákrokem vyškrábl gólman Kovář.

Jinak domácí kontrolovali průběh. V 88. minutě mohl zvýšit střídající Hložek, po brejku však minul. Útočník Hoffenheimu pak těsně přestřelil v nastavení, jeho tým to ale mrzet nemuselo.

Český celek zvítězil nad Albánií po dvou zápasech, vedle debaklu 0:3 s ní vloni v evropské kvalifikaci remizoval doma 1:1 a skončil za ní ve skupině na druhém místě. Předtím balkánského soupeře rovněž na Letné zdolal 3:1 před třemi lety v generálce na předchozí Euro.

Český tým zároveň potvrdil skvělou bilanci doma, kde prohrál jediný z posledních 21 zápasů.

Fotbalová Liga národů - 3. kolo skupiny B1:

Česko - Albánie 2:0 (1:0)

Branky: 3. a 63. Chorý. Rozhodčí: Bastien - Zakrani, Berthomieu - Millot (video, všichni Fr.). ŽK: Hložek - Daku, Sylvinho (trenér). Diváci: 17.823.

Česko: Kovář - Vitík, Holeš, Bořil - Coufal, Souček, Červ (90.+2 Král), Provod (87. Lingr) - Černý (69. Hložek), Šulc (90.+2 Čvančara) - Chorý (87. Kuchta). Trenér: Hašek.

Albánie: Strakosha - Hysaj, Ismajli, Kumbulla, Mitaj - Ramadani, Asllani - Asani (65. Hoxha), Laci (77. Seferi), N. Bajrami (87. Muci) - Daku (65. Tuci). Trenér: Sylvinho.

1. Gruzie 3 2 0 1 5:2 6
2. Česko 3 2 0 1 6:6 6
3. Ukrajina 3 1 0 2 4:5 3
4. Albánie 3 1 0 2 2:4 3