Slavia zvládla náročnou bitvu v Liberci. Sparta je stoprocentní i po třech kolech

Aktualizováno 2. 8. 2024 22:06
Fotbalisté Slavie ve 3. kole první ligy vyhráli v Liberci 1:0. Pražané v nejvyšší soutěži podruhé za sebou zvítězili a zůstávají v sezoně neporaženi, navíc jako jediní stále ještě neinkasovali. Vyrovnaný zápas před devíti tisícovkami diváků rozhodl v 39. minutě povedenou ranou senegalský bek El Hadji Malick Diouf.
Radost fotbalistů Slavie (ilustrační fotografie)
Radost fotbalistů Slavie (ilustrační fotografie) | Foto: Milan Kammermayer

Slavia se vítězně naladila na středeční vstup do kvalifikace Ligy mistrů a úvodní domácí duel 3. předkola proti belgickému Saint-Gilloise, kvůli němuž zápas v Liberci předehrávala dnes. Červenobílí potvrdili, že se jim na Slovan daří, bodovali s ním popatnácté z posledních 16 vzájemných utkání v nejvyšší soutěži. Severočeši poprvé v nové sezoně prohráli.

Trenér Trpišovský, který přišel do Slavie v polovině sezony 2017/18 z Liberce, udělal dvě změny v základní sestavě oproti vítěznému utkání s Českými Budějovicemi (4:0). Na pravém kraji místo Douděry naskočil Masopust, v útoku poprvé po letním přestupu z Plzně dostal od začátku šanci Chorý.

Také liberecký kouč Kováč sáhl ke dvěma změnám oproti poslednímu utkání, místo Plechatého a Koželuha byli v zahajovací jedenáctce Preisler a Kayondo.

Severočeši celý první poločas hráli s favoritem až nečekaně vyrovnaně a zpočátku dokonce více hrozili. V desáté minutě postupoval po brejku z pravé strany sám na branku domácí Nyarko, na trefu z minulého kola proti Olomouci ale nenavázal a jen nechal vyniknout gólmana Kinského, jenž ani ve třetím utkání ligové sezony neinkasoval.

Pražané výrazněji zahrozili až po 27 minutách. Provod se snažil obejít ve vápně Bačkovského, ale domácí brankář jeho pokus o kličku vystihl. Ve 38. minutě liberecký gólman vytáhl střelu bývalého spoluhráče Prebsla na roh a po něm už hosté udeřili.

Do odraženého míče se za vápnem opřel Diouf a povedenou ranou s pomocí břevna otevřel skóre. Devatenáctiletý senegalský bek se v devátém zápase české ligy trefil podruhé. Odpovědět mohl na opačné straně někdejší slávista Icha, Kinský ale jeho dalekonosný pokus pod břevno vyrazil nad.

Slovanu se nepovedlo srovnat ani v 53. minutě, kdy po propadlém dlouhém autu zamířil z otočky vedle Ševínský. Severočeši po změně stran už tolik nehrozili a Pražané si hlídali náskok, byť měli velmi nezvykle výrazně nižší procentuální držení míče než soupeř.

Domácí se v závěru nedostali do gólové šance, aktivní Ševínský v 85. minutě v dobré pozici hlavičkoval nepřesně. Slovan doma v lize počtvrté za sebou nezvítězil. Slavia naopak U Nisy bodovala podesáté z posledních 11 zápasů v nejvyšší soutěži.

Sparta bez problémů přehrála Duklu

Fotbalisté Sparty porazili doma v pražském derby nováčka Duklu 2:0 a i ve třetím ligovém kole zvítězili. O triumfu obhájců titulu rozhodli Martin Vitík a po změně stran z penalty Veljko Birmančevič.

Svěřenci dánského trenéra Larse Friise po úterním postupu přes irský Shamrock Rovers v kvalifikaci Ligy mistrů uspěli i v pátém soutěžním utkání v ročníku, ve všech dali minimálně dvě branky. Zároveň se ideálně naladili na úterní úvodní duel 3. předkola "milionářské" soutěže s rumunským FCSB.

V základní sestavě Sparty nastoupili poprvé v sezoně záložníci Preciado a Kairinen. Na domácí lavičce náhradníků znovu scházel stoper Panák, jehož kapitánskou pásku převzal dánský kolega z obrany Sörensen.

K první střele se už ve třetí minutě dostal sparťan Haraslín, jeho přízemní pokus ale brankář Hruška zastavil. Slovenský reprezentant neprostřelil svého krajana ani z přímého kopu ve 14. minutě. Po necelé půlhodině hry Haraslín z vápna přestřelil. Hruška si poté poradil s Kuchtovou hlavičkou i Haraslínovou střelou z šestnáctky.

Po následném rohu se už ale domácí prosadili. Hruška vyběhl na Kairinenův centr, míč však netrefil a ten doputoval na zadní tyč k Vitíkovi, který se nemýlil. Český reprezentant navázal na trefu z minulého kola v Teplicích.

Ani v 55. minutě Haraslín střeleckou smůlu neprotrhl. Ve vápně si sice zpracoval Rynešův centr, jenže ve slibné šanci zamířil nad.

Domácí i nadále Duklu do ničeho nepouštěli, pojistku ale přidali až v 81. minutě. Po rohu střídajícího Laciho zahrál kapitán hostů Peterka ve vápně rukou, hra však pokračovala. Po intervenci videorozhodčího a přezkoumání opakovaných záběrů ale hlavní sudí Vokoun nařídil pokutový kop, který Birmančevič proměnil. Srbský reprezentant dal druhý soutěžní gól v sezoně. Letenští mají s osmi brankami nejlepší útok ligy.

Birmančevič si krátce poté šel za další trefou, jenže těsně minul. Neprosadil se ani střídající Krasniqi. V nastavení "kotel" domácích "zpestřil" zápas ohňostrojem. Friisovi svěřenci poprvé v soutěžním ročníku udrželi nulu.

Sparta doma v nejvyšší soutěži nenašla přemožitele ve 20. utkání po sobě. Dalším stoprocentním týmem v ligovém ročníku je Plzeň, ta ale sehrála o duel méně.

Dukla nenavázala na minulou domácí výhru 1:0 nad Bohemians 1905 a venku v lize nezvítězila už 13 zápasů. Trenérovi Petru Radovi tak nevyšel návrat na Letnou, kde jako kouč krátce působil.

3. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 39. Diouf. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Antoníček - Rouček (video). ŽK: Frýdek - Schranz. Diváci: 9011.

Liberec: Bačkovský - Mikula, Ševínský, Preisler - Ghali (74. Koželuh), Icha, Hlavatý, Kayondo - Višinský (79. Kok), Tupta (74. Frýdek) - Nyarko (60. Dulay). Trenér: Kováč.

Slavia: Kinský - Holeš, Ogbu, Bořil - Masopust (75. Zima), Oscar, Prebsl, Diouf (90.+1 Wallem) - Schranz (90. Chytil), Provod (66. Zafeiris) - Chorý (66. Fila). Trenér: Trpišovský.

Sparta Praha - Dukla Praha 2:0 (1:0)

Branky: 38. Vitík, 81. Birmančevič z pen. Rozhodčí: Vokoun - Hájek, Matoušek - Starý (video). ŽK: Kairinen - Šebrle, Rada (trenér). Diváci: 16.826.

Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen (72. Ross), Zelený - Preciado, Kairinen (72. Laci), Solbakken (79. Sadílek), Ryneš - Birmančevič, Haraslín (65. Krasniqi) - Kuchta (65. Olatunji). Trenér: Friis.

Dukla: Hruška - Vondrášek, Hašek, Peterka, Ludvíček - Lichý, Kozma - Douděra (86. Moulis), Hora (68. Barac), Šebrle (68. Pech) - Mešanovič (86. Zeronik). Trenér: Rada.