Krejčí okradl Dembelého o gól. Je úchvatný, jako titán, rozplývá se španělský tisk

Aktualizováno před 7 hodinami
Fotbalisté Girony v základní sestavě s obráncem Ladislavem Krejčím při své premiéře v pohárech dlouho sahali po nečekaném bodovém zisku, ale nakonec v 1. kole ligové fáze Ligy mistrů brankou z 90. minuty prohráli v Paříži s PSG 0:1.
Ousmane Dembele a Ladislav Krejčí
Ousmane Dembele a Ladislav Krejčí | Foto: Reuters

Největší favorit soutěže Manchester City na úvod základní části doma jen remizoval bez branek s Interem Milán v repríze finále z předminulé sezony. Slovan Bratislava utrpěl debakl 1:5 v Glasgow se Celticem, jeho český obránce Jurij Medveděv zůstal jen na lavičce.

Krejčí po letním přestupu ze Sparty odehrál v úvodních pěti kolech španělské ligy jen 10 minut, dnes ale poprvé dostal šanci v základní sestavě. Pětadvacetiletý český reprezentant brzy inkasoval žlutou kartu, pak ale předvedl dobrý výkon. Blýskl se na začátku druhé půle, kdy v úniku dostihl Dembélého a ve vyložené šanci mu čistě vypíchl míč.

Pařížané měli po celé utkání výrazně navrch, ale dlouho se trápili v koncovce. Po hodině hry trefil břevno Dembélé, v 85. minutě selhal sám před brankářem Gazzanigou Hakimí. Hostující gólman byl dlouhou spolehlivý, ale v poslední minutě zaváhal a nechal si projít do sítě lehký centr Mendese z levé strany.

"Krejčí ukázal svoje přednosti. Nahoře titán, dole svými přihrávkami rozbíjel řady. K dovršení svého výkonu zabránil Dembélému skórovat poté, co ho dohnal ve sprintu na více než 30 metrů," napsal Mundo Deportivo. Další deník As označil Krejčího výkon za úchvatný, upozornil rovněž na jeho vysokou úspěšnost přihrávek.

Také podle katalánského listu Sport patřil Krejčí spolu s brankářem Gazzanigou k nejlépe hodnoceným hráčům zápasu. "Jeho první start byl překvapením. Dobře držel svou pozici a ukázal, že se nebojí obranných zákroků," odůvodnil Sport nadprůměrnou známku 8.

"Hodně mu důvěřujeme. Měl problém se zraněním, kvůli tomu začal sezonu na lavičce. Určitě však bude naším důležitým hráčem," řekl po Krejčího soutěžním debutu v základní sestavě Girony trenér španělského celku Míchel.

Manchester City v souboji dvou budoucích soupeřů Sparty nedokázal proti Interu Milán navázat na vítězství 1:0 z loňského finále soutěže. Už o poločase musel zřejmě kvůli zranění střídat domácí režisér hry De Bruyne, anglický šampion měl i tak v druhé půli několik šancí, ale neprosadil se ani v závěru střídající Gündogan.

Slovan Bratislava se v hlavní fázi Ligy mistrů představil poprvé, předtím si zahrál jen dřívější Pohár mistrů evropských zemí. Slovenský šampion však v Glasgow na Celtic vůbec nestačil a inkasoval hned pětkrát.

Porážku o čtyři branky v pohárech utrpěl Slovan i v minulé sezoně v kvalifikaci Evropské ligy, kdy venku podlehl Arisu Limassol 2:6. Celtic si naopak připsal své nejvyšší vítězství v hlavní fázi Ligy mistrů.

Boloňa při premiéře v základní části Ligy mistrů na rozdíl od Slovanu bodovala, s Šachtarem Doněck remizovala bez branek. I když měl italský celek při svém návratu do nejprestižnější klubové soutěže po 60 letech výraznou střeleckou převahu, nejblíže k vítězné brance byl ukrajinský šampion, ve čtvrté minutě ale Heorhij Sudakov neproměnil penaltu.

Boloňa, která se do hlavní fáze Ligy mistrů kvalifikovala z pátého místa v minulé sezoně italské ligy, se v nejprestižnější klubové soutěži doposud představila jen v roce 1964, kdy se tehdejší Pohár mistrů evropských zemí hrál vyřazovací fází. Hned v úvodu musela čelit penaltě, záložník Sudakov však pokutový kop zahrál mizerně a nenavázal na gól z minulého týdne při prohře ukrajinské reprezentace 2:3 v Lize národů s českým týmem.

Dortmund v Bruggách potvrdil roli mírného favorita a zvítězil 3:0, všechny tři branky ale dal až v posledních dvacetiminutovce. Dvakrát se trefil Bynoe-Gittens. Borussia udržela neporazitelnost v sezoně.

Liga mistrů se hraje v novém formátu. Tradičních osm čtyřčlenných skupin nahradila ligová fáze, v níž všech 36 týmů tvoří jednu tabulku. Každé mužstvo odehraje čtyři zápasy doma i venku, dohromady proti osmi různým soupeřům. Prvních osm celků postoupí přímo do osmifinále, kluby na devátém až 24. místě čeká úvodní kolo vyřazovací fáze.

1. kolo fotbalové Ligy mistrů:

Boloňa - Šachtar Doněck 0:0

Rozhodčí: Saggi (Nor.).

Celtic Glasgow - Slovan Bratislava 5:1 (1:0)

Branky: 17. Scales, 47. Furuhaši, 56. Engels z pen., 70. Maeda, 87. Idah - 61. Wimmer. Rozhodčí: Makkelie (Niz.).

FC Bruggy - Borussia Dortmund 0:3 (0:0)

Branky: 76. a 86. Bynoe-Gittens, 90.+5 Guirassy z pen. Rozhodčí: Peljto (Bosna).

Manchester City - Inter Milán 0:0

Rozhodčí: Nyberg (Švéd.).

Paris St. Germain - Girona 1:0 (0:0)

Branka: 90. vlastní Gazzaniga. Rozhodčí: Siebert (Něm.).