Ladra zachránil Boleslavi na poslední chvíli aspoň remízu

22. 8. 2024 19:59
Boleslavští fotbalisté hráli v úvodním utkání 4. předkola Konferenční ligy s maďarským Paksem 2:2.
Tomáš Král (v modrém) v zápase Mladá Boleslav - Paks
Tomáš Král (v modrém) v zápase Mladá Boleslav - Paks | Foto: ČTK

Český tým vedl od 65. minuty po vlastním gólu Ákose Kinyika, v 80. a 85. minutě ale skóre otočili střídající Dániel Böde a Kristóf Papp.

V závěru byl vyloučen Bence Lenzsér a z následného přímého kopu vyrovnal v sedmé minutě nastavení Tomáš Ladra. Odveta v Maďarsku je na programu za týden.

Středočeši, kteří jsou v pohárech po pěti letech, usilují o třetí účast v hlavní fázi evropské soutěže. Skupinu hráli pouze v sezonách 2006/07 a 2007/08 v Poháru UEFA. Přes předkolo nepřešli sedmkrát v řadě.

Mladoboleslavští fotbalisté po dvou výhrách nad litevským Transinvestem a vítězství a remíze s Hapoelem Beer Ševa neprohráli v této pohárové sezoně ani pátý zápas.

Zároveň potvrdili dobrou bilanci na svém hřišti, kde z pěti soutěžních utkání ztratili jen dvěma remízami. Paks neprohrál venku na evropské scéně počtvrté za sebou.

"Jsem moc rád, že jsme to alespoň zremizovali. Jsme pořád teprve v půlce, teď nás čeká velice těžký zápas ve venkovním prostředí," řekl kouč David Holoubek na tiskové konferenci.

"S výsledkem jsem spokojený. Připravovali jsme se na to, že to bude hodně vyrovnaný dvojzápas a že se bude rozhodovat až v odvetě. Ještě v nastavení jsme vedli, ale soupeř v závěru ukázal kvalitu a zaslouženě vyrovnal," uvedl kouč Pakse György Bognár.

Hrdinou hostů byl veterán Böde

Mladá Boleslav vstoupila do utkání lépe a úvodní půlhodinu na hřišti dominovala, přestože si nevytvořila mnoho šancí.

Střely Maška i Kušeje z nadějných pozic zablokovala obrana hostů, druhý jmenovaný měl ale v 28. minutě největší gólovou příležitost první půle. Po Marečkově kolmici běžel Kušej sám na brankáře Simona, trestuhodně však minul.

Úřadující maďarští vicemistři postupně vyrovnali hru a ve 34. minutě poprvé zahrozili, Pappovu hlavičku po rohovém kopu skryl Trmal do rukavic. Ještě lepší pozici měl krátce před přestávkou po standardní situaci Sakaly, na gól z nedělního ligového duelu při porážce 2:3 v Olomouci ale nenavázal.

Paks se po celý zápas spoléhal hlavně na dlouhé nakopávané míče, i proto trenér Bognár poslal do druhé půle na hřiště téměř dvoumetrového útočníka Tótha.

Přesto znovu převzali iniciativu domácí a v 65. minutě přetavili převahu v gól. Matějovský vyslal kolmicí Kušeje, jehož nabídku před bránu si srazil do vlastní sítě dobíhající stoper Kinyik.

Hosté se záhy mohli dostat k vyrovnání. V 70. minutě Ötvös upadl ve vápně po souboji s Maškem a sudí Kikačeišvili nařídil penaltu.

Vzápětí asistent signalizoval ofsajd, a tak se zkoumání s asistencí videorozhodčího protáhlo na pět minut. Gruzínský sudí po zhlédnutí opakovaných záběrů nakonec pokutový kop odvolal.

V 80. minutě už maďarský celek udeřil. Spolupráci vysokých útočníků Tótha s Bödem zakončil druhý z nich po šikovné kličce a suverénní střele do Trmalova protipohybu. Sedmatřicetiletý bývalý reprezentant se prosadil pouhých 108 sekund od svého příchodu na hřiště.

Böde byl o pět minut později i u druhé branky svého týmu. Na pravé straně udržel míč proti přesile, jeho střílený centr napříč malým vápnem Trmal jen škrtl a na zadní tyči zakončil Papp.

Středočeši si v závěru vytvořili tlak a nakonec dokázali ještě srovnat. Lenzsér "šlapákem" zfauloval před pokutovým územím Jawa, viděl druhou žlutou kartu a následně Ladra výstavní střelou o břevno překonal Simona.

Ofenzivní opora Mladé Boleslavi navázala na dvě trefy z odvety na hřišti Hapoelu Beer Ševa, kde se rovněž prosadila z přímého kopu. Jeho tým v pohárech prohrál jediné z posledních devíti utkání.

Fiorentina doma jen remizovala s Maďary

Dvojnásobný finalista fotbalové Konferenční ligy Fiorentina hrála doma s maďarským klubem Puskás Akadémia 3:3. Antonín Barák byl jen na lavičce domácích, zato v týmu hostí odehráli Patrizio Stronati i Jakub Plšek celé utkání. Tomáš Pekhart byl jako střídající náhradník u výhry Legie Varšava nad kosovským klubem Drita 2:0.

Španělský brankář Fiorentiny De Gea na svou premiéru v novém působišti po přestupu z Manchesteru United nebude rád vzpomínat. Během úvodních dvanácti minut šel dvakrát pro míč do sítě po Nagyho penaltě a střele Fina Soisala.

Ještě do přestávky Sottil snížil a ve druhém dějství se trefili Argentinec Martínez Quarta a střídající Kean, ale Polák Golla v poslední minutě zajistil hostům remízu.

Drita se musela ve Varšavě už od 30. minuty obejít bez vyloučeného ghanského záložníka Gomdy a početní převahu po změně stran využil přesnou hlavičkou slovinský útočník Kramer.

V závěru ho vystřídal Pekhart, který v předchozích čtyřech pohárových zápasech dal dva góly. Tentokrát si bilanci nevylepšil, ale další náhradník Španěl Gual zajistil Legii do odvety dvoubrankový náskok.

Podstatně hůř dopadl druhý polský klub Wisla Krakov, která podlehla Cercle Bruggy 1:6, což je její největší domácí prohra ve více než stoleté historii.

Nejlepší pozici pro odvetu si vytvořila Omonia Nikósie, když rozdrtila doma Ziru z Ázerbájdžánu 6:0. A to ještě Kapverďan Semedo neproměnil penaltu, čímž se připravil o hattrick. Kyperský klub vyhrál v Konferenční lize i svůj pátý zápas.

Chelsea vstoupila jako první anglický klub do nového ročníku evropských pohárových soutěží výhrou 2:0 nad Servette Ženeva.

Francouz Nkunku po změně stran proměnil pokutový kop, který si sám vykoledoval, a v závěru náskok pojistil střídající Madueke. Mezi střelce se mohl zapsat i osmnáctiletý Španěl Guiu, nová posila z Barcelony, ale obrovskou chybu špatně vybíhajícího brankáře Fricka nepotrestal.

The New Saints mají blízko k tomu, aby se stali prvním zástupcem Walesu ve skupinové fázi evropských pohárů. Klub, který před třemi lety doma porazil Viktorii Plzeň 4:2 a pak s ní vypadl až na penalty, si dnes z Litvy odvezl slibnou výhru 3:0 nad Panevežysem.

O podobném zápisu do historie může dál snít i gibraltarský klub Lincoln ve svém azylu v portugalském Faru po výhře nad severoirským Larne 2:1.

Přemožitel Baníku Ostrava FC Kodaň zdolal doma Kilmarnock 2:0. Třináct minut před koncem proměnil Nizozemec Dicks penaltu a v šesté minutě nastavení přidal druhý gól Falk. Pro skotský klub to byla první porážka v soutěži.

Ukrajinský Kryvbas hrál s Betisem Sevilla stejně jako proti Plzni v Košicích a opět prohrál, tentokrát 0:2. Argentinec Avila potřeboval na první gól jen třináct minut, druhý dal jmenovec španělské hvězdy Rodri

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Konferenční ligy:

FK Mladá Boleslav - Paksi FC 2:2 (0:0)

Branky: 65. vlastní Kinyik, 90.+7 Ladra - 80. Böde, 85. Papp. Rozhodčí: Kikačeišvili - Achvlediani, Gabisonia - Aptsiauri (video, všichni Gruz.). ŽK: Papp, Windecker. ČK: 90.+6 Lenzsér (všichni Paks). Diváci: 4029.

M. Boleslav: Trmal - Kostka, Král, Králik, Fulnek - Sakala, Matějovský - Mašek (83. Jawo), Mareček (58. Langhamer), Kušej (83. Pulkrab) - Ladra. Trenér: Holoubek.

Paks: Simon - Ötvös, Kinyik, Lenzsér - Kovács (90.+4 Vas), Windecker, Vécsei (78. Balogh), Papp, Osváth - Haraszti (78. Böde), Zimonyi (46. Tóth, 90.+8 Silye). Trenér: Bognár.