Fantastický výkon Dostála! V Paříži vybojoval své první olympijské zlato

10. 8. 2024 13:25
Rychlostní kajakář Josef Dostál rozšířil sbírku české výpravy na olympiádě v Paříži o třetí zlatou medaili! V závodě na 1000 metrů získal celkově svůj pátý cenný kov pod pěti kruhy.
Josef Dostál jako nový olympijský šampion
Josef Dostál jako nový olympijský šampion | Foto: Reuters

Od počátku finálového závodu ve Vaires-sur-Marne se český kajakář držel v popředí mezi Portugalcem Fernandem Pimentou a Maďarem Bálintem Kopaszem.

Ve druhé polovině se do toho dvoumetrový rodák z Prahy pořádně opřel a vytvořil si na prvním místě značný náskok. V závěru odolal náporu Maďarů Ádáma Vargy a Kopasze, kteří si dojeli pro stříbro a bronz.

Jednatřicetiletý Dostál měl pod pěti kruhy už před letošní olympiádou na kontě stříbro z individuálního kilometru z Ria de Janeiro 2016.

Tam získal také bronz na čtyřkajaku, stejně jako v Londýně 2012. Před třemi lety v Tokiu byl třetí ještě na deblkajaku s Radkem Šloufem.

Už v té chvíli byl mezi dalšími olympioniky v historii samostatného Česka sportovcem s největším počtem medailí z letních her. Nyní jich má dokonce pět.

V Paříži od začátku celého programu kategorie K1 bezpečně postupoval a taktizoval. Ve středeční rozjížďce dojel druhý, z dnešního dopoledního semifinále prošel kontrolovaně na třetím místě a ušetřil síly na finálový boj.

Dostál na vodě navázal na páteční triumf kanoisty Martina Fuksy. Další české medaile dosud v Paříži získali zlatí tenisté Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč ve smíšené čtyřhře a bronzový tým kordistů.