Tipsport extraliga • 4. finále • 17:00

HC Oceláří Třinec - Bílí Tygři Liberec

HC Oceláří Třinec
1:2
0:0, 0:1, 1:0, 0:1
Bílí Tygři Liberec
57:54 Ciencala (Roth, Dravecký)
36:15 Lenc (Kvapil, Redenbach)
74:09 Havlín (Birner, Valský)

Dobrý den, vítejte u online přenosu 4. finále hokejové Tipsport Extraligy mezi Třincem a Libercem. Zápas začíná v 17:00.

Ve finále Tipsport Extraligy začíná pořádně přituhovat. Za sebou už mají týmy Třince a Liberce tři odehraná utkání. Dnes tedy jeden z týmů může jít do trháku a být krůček od titulu, nebo může být stav opět srovnaný.  Jde možná o klíčové utkání celé série. A blíž ke kýžené trofeji je zatím Třinec. Oceláři totiž vedou 2:1 na zápasy, navíc budou v tom čtvrtém hrát na vlastním ledě ve Werk Areně. Slezský celek to však nedostane zadarmo, Bílý Tygři nechtějí dopustit stav 1:3 a chtějí se na sever Čech vrátit za vyrovnaného stavu. Musí však přidat.

hokej, extraliga 2018/2019, finále, Třinec - Liberec, třetí zápas, Michal Kovařčík radost
hokej, extraliga 2018/2019, finále, Třinec - Liberec, třetí zápas, Michal Kovařčík radost | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Finálová série nám zatím ukázala, jak důležité je v utkání vést. Třinečtí v prvním utkání na ledě Liberce vedli celou třetí třetinu a skvěle si vedení pohlídali. Dobře bránili střední pásmo a nepouštěli Liberec do šancí. To ukázali už v sériích s Vítkovicemi či Plzní. Jenže v druhém zápase hraném v pátek se vše obrátilo. Jako první udeřili Bílí Tygři, navíc krátce po sobě. Ti volili jiný způsob obrany, chtěli hodně hrát v útočném pásmu. Taktika to byla ale také úspěšná a na zápasy bylo před velikonočním víkendem srovnáno.

3. finále hokejové extraligy 2018/19, Třinec - Liberec: Jaroslav Vlach (Liberec) a Ethan Werek (Třinec)
3. finále hokejové extraligy 2018/19, Třinec - Liberec: Jaroslav Vlach (Liberec) a Ethan Werek (Třinec) | Foto: ČTK

Na velikonoční pondělí se hrál třetí duel, poprvé však v třinecké Werk Areně. A první dvě třetiny popíraly veškeré zaběhlé pořádky. V první třetině dominovali domácí Oceláři, jenže z ojedinělého brejku skóroval liberecký Marek Kvapil. Bílé Tygry dlouho držel nad vodou fantastický Roman Silům zatím asi nejlepší hráč finálové série. Hosté měli v druhé třetině několik šancí zvýšit, Vlach dokonce minul odkrytou bránu. Pak ale taktiku předčil záblesk geniality Davida Ciencaly s pomocí poprvé chybujícího Willa. A rázem se utkání obrátilo, Třinec brzy přidal druhou branku a od té chvíle šel suverénně za vítězstvím. Ve třetí části zvýšil a skvělou defenzívou náskok uhájil. Bude tak zajímavé sledovat, jak bude utkání probíhat dnes.

Sestava Třince

 

Hrubec (Kantor) - Gernát, Roth, Galvinš, D. Musil, Husák, M. Doudera - Chmielewski, P. Vrána, Martin Růžička (A) - Werek, Marcinko (A), Hrňa - Adamský (C), Polanský, Dravecký - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Svačina - Cienciala.

Sestava Liberce

 

Will (Schwarz) - Šmíd (A), T. Hanousek, Derner, Stříteský, Ševc, Havlín, Doherty - Birner, Filippi, Lenc - M. Kvapil, L. Hudáček, Valský - L. Krenželok, P. Jelínek (C), M. Zachar - J. Vlach, Redenbach, Ordoš.

Třinecký kouč Václav Varaďa sestavu ze včerejšího duelu nezměnil. Vladimír Dravecký začne opět v útoku a možná se stejně jako včera časem dostane do obrany, aby měl víc prostoru třináctý útočník David Ciencala. To Filip Pešán změny udělal. Kohlmana nahradil v sestavě Havlín a svá místa si prohodili první dva centři Hudáček s Filippim.

V závěru třetího duelu došlo dokonce k potyčkám. Ty vyprovokovali zejména liberečtí Doherty s Vlachem. Nejspíš i věřili, že svůj tým do čtvrtého utkání trošku nakopnou. Bílí Tygři totiž působí jako na dietě, chybí jim energie, bojovnost i lehkost z předešlých kol play-off. To moc dobře ví i zkušený obránce Ladislav Šmíd.

4. finále bylo zahájeno. 

0:20

Gernátův pokus od modré čáry zablokoval Radan Lenc. 

1:24

První práce pro Šimona Hrubce. Petr Jelínek nepříjemně nastřelil puk přes clonu od modré čáry. Třinecký brankář ale kotouč vyrazil. Krenželok ani Zachar se k dorážce nedostali. 

2:13

Z úhlu chtěl překvapit Polanský, ale jeho pokus zamířil vedle. 

2:56

Aron Chmielewski měl šanci, když zůstal před bránou volný na dorážku, Willa však nepřekonal. 

3:35

Ciencala zpoza brány servíroval puk Michalu Kovařčíkovi, ten však z dobré pozice minul bránu Liberce. 

6:38

Ordoš z pravého křídla zkoušel pálit, ale minul zadní tyč Hrubcovy brány. 

8:18

Další bolístka Liberce v akci, zbytečné vyloučení. Valský na modré nedovoleně bránil Draveckého a usedl na trestnou lavici. 

9:19

Vrána zůstal v dobré pozici, potáhl si puk a bekhendem jej poslal na bránu. Jeho pokus ale skončil na tyči. 

10:13

Chmielewski pálil z mezikruží, Will ale vše viděl a dokázal jeho pokus vyrazit. 

10:53

Liberec přežil první oslabení a hned poté se do zakončení rval Valský po přihrávce Kvapila. 

12:55

Ladislav Šmíd skvěle zasáhl při situaci 2 na 1, když padl do kličky Martina Růžičky.

14:32

Jiří Polanský oslabuje třinecké hráče, když loktem trefil Marka Kvapila. První početní výhoda pro Bílé Tygry. 

17:00

Oba týmy své první oslabení zvládly ubránit velmi dobře, pokračujeme tak bez branek. 

18:42

Tak to jsou zvraty. Liberečtí se po ráně Tomáše Havlína už radovali z gólu, jenže Jakub Valský v inkriminovaný moment projel před Hrubcem. K mírnému kontaktu sice došlo, ale hodně přísně odvolaná nejen branka, ale také vyloučení. Třinec tak hraje přesilovku. 

20:00

V závěru první třetiny přijde ještě vyloučení libereckých. Jaroslav Vlach dohrál souboj a v úvodu druhé třetiny usedne na trestnou lavici. Bílí Tygři tak po druhém přísném vyloučení budou hrát ve třech. 

První část byla dlouho vyrovnaná a bez emocí a příliš velkých šancí. Jenže závěr byl hodně emotivní a především v Liberci mohou být právem naštvaní. Nejprve velmi přísně neuznali sudí branku Havlína, navíc poslali na trestnou lavici Jakuba Valského. Poté ještě v závěru šel na trestnou za velmi přísně odpískaný faul Jaroslav Vlach. Liberec tak nevede, navíc pak bude začínat druhou část ve třech. 

Druhá třetina začíná. Třinec bude hrát přesilovku 5 proti 3. 

20:27

Vránovu přihrávku přes brankoviště na Růžičku zpomalil Ševc, třinecký snajpr stejně vypálil, trefil však jen horní tyč. 

20:38

Bílí Tygři jsou ve čtyřech, pokračuje klasická přesilovka Ocelářů. 

22:00

Liberečtí přežili oslabení a mohou začít pomýšlet také na ofenzívu. 

23:50

Patrik Husák pálil dobře z levého kruhu, Willova vyrážečka ale byla proti. 

24:17

Největší šance Liberce v utkání, Filippi našel v úniku Radana Lence, toho ale vychytal Šimon Hrubec. 

24:41

Trestné střílení po Liberec. Ujíždějícího Birnera sekerou rozhodil Roth. 

24:41

Nájezd jel Marek Kvapil, jeho pokus ale třinecký brankář dokázal pokrýt. 

26:24

Liberečtí opět faulují v útočném pásmu, což Filip Pešán na lavičce neuvidí rád. Jan Ordoš dohrál Vladimíra Rotha kolenem a oslabil svůj tým. 

26:54

Vránův pokus z pravého kruhu dokázal Will vyrazit. 

27:13

Roman Will v akci i proti ráně Hrni, opět zasáhl včas. 

27:48

Jiří Polanský se prodral do zakončení, ale z dobré pozice přestřelil libereckou bránu. 

28:55

Werek se snažil objet bránu a zasunout za tyčku, Šmíd ale hokejkou zabránil kanadskému útočníkovi v zakončení. 

30:00

V první polovině utkání jsme branku neviděli. Jde o nejdelší čekání na gól ve finálové sérii. 

31:05

Od modré čáry vypálil Stříteský, lapačka Šimona Hrubce ale byla připravena. 

31:42

Výborné střídání nově sestavené trojce Kvapil - Filippi - Lenc. Lenc nejprve z úhlu pálil na Hrubce, poté Kvapil nedokázal z první trefit přihrávku Filippiho. 

32:28

Šance ale i na druhé straně. Ethan Werek byl volný před Willem, trefit bránu se mu však nepodařilo. Za pár vteřin podruhé Werek v akci, tentokrát jeho pokus byl zablokován. 

35:27

Podruhé v této třetině pálil Stříteský od modré čáry, Hrubec ale vše viděl a v pohodě jej skryl ve své výstroji.

36:15

Tak jsme se dnes gólu dočkali. Potřetí ve finálové vedou jako první Bílí Tygři. Redenbach parádní rybičkou na modré čáře zachytil puk v pásmu. Toho se chopil Kvapil a nahodil jej před Hrubce, kde se odrazil od Radana Lence za bezmocného Šimona Hrubce. Liberec vede 1:0. 

38:14

Radan Lenc je při chuti, z levého křídla najel do útočného pásma, ale ranou z úhlu Hrubce tentokrát nepřekonal. 

Druhá třetina je minulostí, Liberec vede 1:0. 

Druhá část začala třineckou přesilovkou 5 proti 3, Liberec se ale ubránil a začal kousat. Velké šance měli Lenc a poté z trestného střílení Kvapil. Dlouho však oba brankáři odolávali veškerým pokusům svých soupeřů. Až v 37. minutě se fanoušci ve Werk Areně dočkali branky, i když do sítě svého soupeře. Radan Lenc se za svou dnešní aktivitu dočkal odměny, když tečoval ránu Marka Kvapila. 

Třetí třetina právě začala. 

41:55

Velká šance třineckých. Ondřej Kovařčík okradl Šmída a našel před bránou Ciencalu. Ten ale ještě přihrával, což nebylo dobré řešení. Následný bekhendový pokus za Willem také neskončil. 

42:45

Ještě větší šance Ocelářů. Liberec propadl a Werek vedl přečíslení 2 na 1. Kanadský útočník to vzal na sebe a z dobré pozice střílel, Roman Will ale výborně zasáhl. 

46:00

Adamského střelu tečoval Doudera těsně mimo dosah Willa, ale také mimo bránu. 

45:02

Třinečtí přitápí pod kotlem, Gernát najel z druhé vlny do pásma a tvrdou ránou chtěl srovnat. Willa však nepřekonal. 

47:16

Dravecký výborně vybruslil na modrou čáru a nahazoval přes clonu Marcinka. Will si však našel prostor a jeho pokus lapil. 

47:51

Třinečtí špatně střídali a Liberec tak bude hrát přesilovku. Odpočine si od tlaku soupeře a bude moct přidat druhou branku. 

48:48

Filippi z první pálil po křižné přihrávce Kvapila, Hrubec byl připraven. 

49:51

Třinec přežil oslabení a je stále ve hře. Zbývá mu asi 10 minut na srovnání. 

50:51

Galvinš dobře pálil od modré, ale těsně minul. 

51:13

Musil z pravého kruhu pálil z první, ale stejně jako jeho parťák z obrany minul. 

52:39

Birner tečoval vysokou přihrávku Hudáčka, Hrubec ale neměl problém zakročit. 

54:30

Liberec skvěle brání zase hodně aktivně, tráví co nejvíc času v útočném pásmu, kde drží puk po rozích. 

56:40

Další parádní střídání libereckých, kteří tráví poslední minuty v útočném pásmu. Skvěle zvládnutý závěr zatím od libereckých. 

57:53

Třinečtí z ničeho nic šťastně srovnávají. David Ciencala z brankové čáry dokázal o Roman Willa dostat puk do brány. Srovnání na poslední chvíli a opět fantom play-off David Ciencala. 

58:40

Roman Will po menší chybě opět připraven a dvakrát výborně zasáhl. 

59:19

Šmídův pokus zablokoval Marcinko. 

Je konec, základní hrací doba je za námi a poprvé ve finále není po 60 minutách není rozhodnuto. Rozhodnout bude muset prodloužení. 

Prodloužení právě začalo. Hrát se bude 20 minut, pokud nepadne branka. Pak případně rozhodnou samostatné nájezdy. 

60:12

Marcinko trefil hokejkou do obličeje Hudáčka a Liberec bude mít hned v úvodu prodloužení přesilovku. 

60:53

Birner nejprve pálil z levé strany mimo bránu, poté se z téže pozice dostál ke střele Kvapil, trefil však jen Šimona Hrubce. 

61:14

Kvapilovi rána nesedla, ale Lenc s Birnerem se natahovali po dorážce, k puku se však nedostali a Třinec vyhodil. 

62:12

Liberečtí nevyužili své početní výhody. Jejich přesilovkové trápení ve finále pokračuje. 

64:01

Gernát v dobré střelecké pozici ještě přihrával, čímž připravil svůj tým o dobrou šanci. Přihrávku totiž obrana Liberce zachytila. 

65:43

Růžička hledal před bránou volného vránu, ale jeho bekhendová přihrávka skončila na bránicím Šmídovi. 

68:12

V prodloužení si oba týmy hlídají, aby neudělaly chybu. Raději vyhodí kotouč, což pramení v nezvyklé množství zakázaných uvolnění. 

69:48

Přesilovku si zahrají i Oceláři. Petr Jelínek podrazil Petra Vránu a oslabil svůj tým. 

70:31

Rothovu ránu vyškrábl Will do bezpečí. 

71:50

Ciencala v akci, z pravého křídla pálil a moc nechybělo, aby byl opět třineckým hrdinou. 

72:20

Oba týmy ale ubránily v prodloužení oslabení s velkým přehledem, hrajeme opět v pěti na obou stranách. 

72:55

Martin Ševc v obrovské šanci, když si sjel z modré čáry na kruh na přihrávku Kvapila. Jenže rána zkušeného obránce jen vyprášila Hrubcovy betony. 

74:09

Je rozhodnuto! Liberečtí hokejisté dokázali srovnat finálovou sérii. A dost symbolicky se střelcem vítězné branky stal Tomáš Havlín, kterému nebyla uznána branka v první třetině. Muž, který včera nehrál, v prodloužení 4. finále prostřelil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě. Využil tak výbornou práci Birnera v útočném pásmu. 

Finálová série je opět srovnaná. Po čtyrech duelech je stav 2:2. Liberec měl nůž na krku a od 37. minuty vedl. Mohl vést už v první třetině, když nebyl uznaný gól Havlína. Třinečtí v úvodu třetí třetiny šlápli na plyn, ale nesrovnali. Poté přišla dlouhá pasáž, kdy Bílí Tygři aktivně bránili své vedení. Dvě minuty před koncem ale překvapil Romana Willa střelou z úhlu Ciencala a šlo se do prodloužení. V něm každý z týmů hrál jednu přesilovku, tu však nevyužil. Rozhodnutí však padlo a paradoxně z hokejky Tomáše Havlína. Tentokrát jeho rána prošla přes hradbu těl za bezmocného Hrubce, který vůbec nic neviděl. Série se přesune do Liberce, kde se bude hrát v pátek, v neděli se pak vrátí do Třince. Šance obou týmů jsou vyrovnané. 

 

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera. 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy