Jágr oslavil narozeniny vítězně, Hanzal byl první hvězdou Arizony

Aktualizováno 16. 2. 2016 6:41
Jaromír Jágr si k 44. narozeninám "nadělil" triumf Floridy nad svým bývalým klubem z PIttsburghu. Panthers zvítězili 2:1 po samostatných nájezdech. Martin Hanzal se podílel gólem a dvěma asistencemi na výhře Arizony 6:2 nad Montrealem
Souboj týmových hvězd:: Floridský Jaromír Jágr proti Sidneymu Crosbymu z Pittsburghu. | Foto: Reuters

New York - Jaromír Jágr stylově oslavil své 44. narozeniny, když se v dresu Floridy podílel v pondělním zápase NHL na triumfu nad týmem Pittsburghu 2:1 po samostatných nájezdech.

Útočník Martin Hanzal přispěl gólem a dvěma asistencemi na výhře Arizony 6:2 nad Montrealem a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Jiří Hudler odehrál nejproduktivnější zápas sezony, když vstřelil Anaheimu dva góly a navrch přidal asistenci, jenže prohru Calgary 4:6 přesto neodvrátil.

V pondělním programu NHL se prosadili ještě další čeští hráči. Aleš Hemský přispěl jednou trefou k výhře Dallasu 3:2 v prodloužení na ledě Nashvillu. A bek Marek Židlický podpořil jedním gólem vítězství New York Islanders nad Detroitem 4:1.

Panthers natočili přání pro Jágra

V průběhu prostřední části pustila Florida Jágrovi na multimediální kostce předtočená narozeninová přání od spoluhráčů. V té době domácí nad Pittsburghem, ve kterém český útočník odstartoval svou bohatou kariéru v NHL, vedli 1:0.

Děkovačka Floridy ke 44. narozeninám Jaromíra Jágra:

"Občas mu řekneme, že je starý a poškádlíme ho tím, ale ne moc často. Nemůžete dráždit legendu," prohlásil Jonathan Huberdeau. "Je sranda mít v týmu hráče, kterému je 44 let. Je to působivé. Pravděpodobně se to v mé kariéře už nepřihodí, tak si užívám, že s ním můžu sdílet jednu kabinu," dodal.

Jenže Penguins v závěru srovnali a po proměněném nájezdu Sidneyho Crosbyho byli v rozstřelu blíže k vítězství. Nick Bjugstad ale uspěl v situaci, kdy musel skórovat, aby zápas neskončil, a obrat dokonal Jussi Jokinen. Zpříjemnil tím oslavu Jágrovi, který je teprve pátým hráčem v poli, který nastoupil v NHL ve 44 letech.

Hanzal se prosadil před brankou

Hanzal skóroval ze svého typického stanoviště: před brankou sváděl souboj o místo s obráncem soupeře a šikovnou tečí střely od modré otevřel gólový účet zápasu.

Po vyrovnání Montrealu na 1:1 se opět dostala Arizona do vedení díky práci českého útočníka, po jehož přihrávce stačilo Anthony Duclairovi trefil odkrytou branku. Zbývají asistenci si Hanzal připsal u gólu na 5:2, když v rohu kluziště pomohl vybojovat kotouč pro skórující ho Olivera Ekmana-Larssona. Jednu přihrávku zaznamenal i Zbyněk Michálek.

"Pustili jsme se do soupeře od začátku a to bylo rozhodující. Snažili jsme se hrát útočně, tlačili jsme se do brány, abychom gólmanovi co nejvíce ztížili chytání a dali nějaké góly v přesilovkách. To nám taky pomohlo," uvedl Hanzal.

Coyotes se museli před zápasem vypořádat i s kuriózní situací, neboť se jim zranil gólman Anders Lindbäck a v záloze neměli náhradníka. Nebyl čas povolat brankáře z farmy, tak narychlo sehnali Nathana Schoenfelda, který v minulosti chytal za místní univerzitu a občas s týmem trénuje během letních kempů.

S jedenatřicetiletým gólmanem podepsali jednodenní amatérský kontrakt. "Za naší obranou by to dneska zvládl taky," poznamenal Louis Domingue, jenž si připsal 17 zásahů.

Hudler v únoru sbírá body

Hudler potvrdil vzrůstající formu, když v sedmi únorových zápasech nasbíral osm bodů (3+5). Své konto nejdříve rozšířil o asistenci, po které padl v přesilové hře úvodní gól zápasu.

V závěru první a druhé třetiny pak sám skóroval. V prvním případě dostal Calgary do vedení 3:2, když jeho střílenou přihrávku od pravého mantinelu tečoval do vlastní sítě Simon Despres. Ve čtyřicáté minutě český útočník z dorážky snižoval na 4:5, ale hosté už další drama nepřipustili.

Calgary opět zradila oslabení, v nichž ve třetím utkání za sebou inkasovali třikrát a v této herní činnosti jsou nejhorší v lize (73,4 procenta). "Je to frustrující. Po Vánocích hrajeme mnohem lépe, snažíme se na tom stavět. Ale je to těžké, když máme v poslední době tolik vyloučených a navíc je nejsme schopni ubránit," postěžoval si Mikael Backlund. Kanadský klub, který se loni dostal do play off, zůstává za očekáváním a v Západní konferenci má méně bodů jen Edmonton.

Nakládal si zahrál druhý zápas v NHL

V sestavě Calgary se podruhé objevil Jakub Nakládal. Český obránce při debutu v NHL odehrál před týdnem jen dvě střídání, tentokrát ale na ledě strávil dvanáct a půl minuty, důvěru dostal i v přesilové hře a dvakrát vystřelil. Šancí by mělo přibývat, protože Flames v zadních řadách postrádají Dennise Widemana, který byl suspendován za napadení rozhodčího.

Devětatřicetiletý mistr světa z Vídně 2005 Židlický skóroval počtvrté v sezoně, když v 37. minutě zvýšil na 3:0. Místo Petra Mrázka, jenž odchytal nedělní přestřelku s Bostonem (6:5), nastoupil v detroitské brance Jimmy Howard.

Islanders otevřeli skóre v polovině druhé třetiny a v rozmezí osmi minut překonali Howarda třikrát. Před Židlickým to byli Brock Nelson a Josh Bailey. Český obránce pohotově prostřelil detroitského gólmana zblízka po odrazu puku od zadního mantinelu.

Hostům svitla naděje po střele ruského veterána Pavla Dacjuka, čerstvě vyhlášeného největší hvězdou uplynulého týdne NHL, jenže ve zbývajících 11 minutách už skóroval jen Ryan Strome a vítězství domácích pojistil.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

Zdroj: Sport

Výsledky NHL:

NY Islanders - Detroit 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Branky: 29. Nelson, 35. Bailey, 37. Židlický, 53. Strome - 50. Dacjuk. Střely na branku: 32:29. Diváci: 15.795. Hvězdy zápasu: 1. Nelson, 2. Strome, 3. Greiss (všichni Islanders).

Calgary - Anaheim 4:6 (3:2, 1:3, 0:1)

Branky: 18. a 40. Hudler, 6. Gaudreau (Hudler), 12. Hamilton - 14. a 41. Santorelli, 10. Lindholm, 23. Perry, 24. Vatanen, 33. Rakell. Střely na branku: 37:28. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Santorelli (Anaheim), 2. Hudler, 3. Gaudreau (oba Calgary).

Florida - Pittsburgh 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 8. Bjugstad, rozhodující sam. nájezd Jokinen - 57. Kunitz. Střely na branku: 28:32. Diváci: 15.595. Hvězdy zápasu: 1. Montoya, 2. Jokinen (oba Florida), 3. Kunitz (Pittsburgh).

Nashville - Dallas 2:3 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)

Branky: 12. Smith, 37. Forsberg - 26. Eakin, 27. Hemský, 64. Janmark. Střely na branku: 26:32. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Janmark (Dallas), 2. Smith, 3. Forsberg (oba Nashville).

Chicago - Toronto 7:2 (2:0, 1:0, 4:2)

Branky: 3. Mashinter, 12. Shaw, 22. Seabrook, 43. Panarin, 45. P. Kane, 49. Teraväinen, 51. Svedberg - 52. Arcobello, 56. Parenteau. Střely na branku: 32:37. Diváci: 21.767. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Shaw, 3. Darling (všichni Chicago).

Arizona - Montreal 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)

Branky: 5. Hanzal, 16. Duclair (Hanzal), 29. Richardson, 32. Ekman-Larsson (Hanzal), 36. Connauton, 45. Vermette (Zb. Michálek) - 10. Weise, 31. Gallagher. Střely na branku: 27:19. Diváci: 14.338. Hvězdy zápasu: 1. Hanzal, 2. Ekman-Larsson, 3. Duclari (všichni Arizona).

Vancouver - Minnesota 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)

Branky: 16. Tanev, 31. H. Sedin - 10. Parise, 17. Spurgeon, 23. Fontaine, 34. Coyle, 57. Niederreiter. Střely na branku: 26:34. Diváci: 18.437. Hvězdy zápasu: 1. Suter, 2. Parise (oba Minnesota), 3. Tanev (Vancouver).