Výborný: Favoritem na postup je pořád Plzeň

Prohlédněte si galerii z obou úvodních zápasů předkola hokejové extraligy.
Boleslavský Lukáš Pabiška míří s bolestivou grimasou na střídačku, ale i jeho oběť stála za to.
Extraligový nováček vyhrál v Plzni 5:4 a slavil tak premiérovou výhru v první utkání v play off v historii klubu.
Po bezbrankové první třetině se strhla přestřelka v prostřední dvacetiminutovce, kterou Bruslařský klub díky dvěma brankám a dvěma přihrávkám kapitána Davida Výborného vyhrál o dva góly.
Ve třetí části už Západočeši přes dvě přesilovkové trefy nezvládli proti lépe hrajícímu soupeři nepříznivý stav zvrátit.
Foto: Tomáš Liška
ČTK ČTK
4. 3. 2015 23:02
Hokejový útočník David Výborný se v historicky prvním zápase Mladé Boleslavi v play off předvedl jako správný kapitán.

Plzeň - Hokejový útočník David Výborný se v historicky prvním zápase Mladé Boleslavi v play off předvedl jako správný kapitán. Čtyřmi kanadskými body za dvě branky a stejný počet asistencí se podepsal pod výhru Bruslařského klubu na ledě Plzně 5:4.

Čtyřicetiletý pětinásobný mistr světa však úspěch Středočechů nepřeceňuje, za favorita série i nadále považuje Plzeň.

"Na první extraligové play off jsme se všichni v Boleslavi moc těšili. Hned jsme vyhráli, za což jsme moc rádi a zítra jedeme nanovo," řekl Výborný po zápase, jenž hlavní rozdíl mezi oběma mužstvy dnes spatřoval v rychlosti. "Máme spoustu mladých rychlých kluků. Sice jsme tam pak my starší pomalejší, ale dneska byl pohyb trochu víc na naší straně," všiml si Výborný.

Svůj osobní příspěvek k výhře Mladé Boleslavi na západě Čech však nechtěl přeceňovat. "Samozřejmě jsem za to rád, ale byl to jen jeden zápas,?"uvedl skromně Výborný, jenž v barvách Bruslařského klubu působí čtvrtou sezonu a zažil s ním sestup i postup do extraligy.

Celá série bude nervózní

"Je vidět, že mančaft nějaké zkušenosti v podobně těžkých zápasech nasbíral, ale určitě nechci říkat, že jsme dnes Plzeň přehrávali. Ukázala svojí sílu a ve třetí třetině nás předčila i v pohybu, který je jinak naší devízou. My můžeme pouze překvapit, ale favoritem zůstává soupeř," podotkl syn trenéra Mladé Boleslavi, jenž litoval, zbytečných komplikací za stavu 2:5.

"Šli jsme dvakrát do oslabení, za což jsme byli ihned potrestaní dvěma góly. Dostali jsme je po chybách a Plzeň věděla, že ještě může udeřit. Naštěstí se jim to nepovedlo,?" oddychl si Výborný.

Podle bývalého hráče Jihlavy, pražské Sparty, švédského MODO a Columbusu ve vyřazovací části rozhodují emoce. "Je to úplně jiná soutěž než základní část. Od začátku bylo vidět, že je to nervózní a celá série bude stejná," myslí si dvojnásobný mistr republiky se Spartou. "Emoce musí jít během zápasu stranou, člověk je v sobě musí udusit. Nesmí ho ovládat, čehož jsme se dnes vyvarovali a byli jsme úspěšní. Tak to v hokeji chodí," dodal Výborný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy