České dvacítce i Spartě vychytal poslední titul, teď hokejový dobrodruh Duba končí

Daniel Poláček Daniel Poláček
8. 6. 2021 17:18
Brankář Tomáš Duba ukončil ve 39 letech kariéru. U hokeje ale zůstane. Ve Finsku, kde se s finskou manželkou a dětmi usadil, začal trénovat mládež.
Tomáš Duba vychytal Spartě její poslední titul.
Tomáš Duba vychytal Spartě její poslední titul. | Foto: Ondřej Besperát

Naposledy Duba v předminulém ročníku chytal za anglický Sheffield. Minulou sezonu, kterou citelně zasáhla koronavirová pandemie, vynechal. A další už nepřidá.

"Pověsím to na hřebík," řekl deníku Aktuálně.cz. "Před několika týdny jsem sice dostal nabídku z nejmenované nejvyšší soutěže, ale doma mi to neprošlo. Už jsme se tady za ten rok usadili. S díky jsem odmítl."

"Sice ve mně ještě něco hlodá, ale už si nepotřebuju nic dokazovat," pokračoval. "Kde jsem chtěl hrát, jsem hrál. Z 95 procent jsem přesvědčený, že končím."

Duba patřil k velkým talentům českého hokeje. Na juniorském mistrovství světa 2000 bral zlato coby náhradník, o rok později k titulu přispěl jako jednička. Jde o dosud poslední zlato české dvacítky.

Poté si Dubu v sedmém kole draftu NHL vyhlédl Pittsburgh, ale v zámoří v zápasu nenastoupil. Ani na farmě. V Evropě se ale prosadil. Po návratu z Finska vychytal pražské Spartě její zatím poslední titul. Uplynulo od něj už 14 let.

V pozdější fázi kariéry Duba proslul coby hokejový dobrodruh. Celkově chytal v devíti různých zemích včetně Itálie, Jižní Koreje či Velké Británie. 

U hokeje zůstane. Během "covidového" ročníku plynule přešel k trénování ve finské Lappeenrantě.

"Začal jsem v místním klubu trénovat dorost," prozradil. "Dělám asistenta trenéra a trenéra gólmanů. Také jsem se zařadil do školního programu, kde vychovávají trenéry pro nároďák. Trvá to dva tři roky, já jsem v prvním. Chtěl bych načerpat co nejvíc znalostí od lidí, které považuju za odborníky. Třeba to pak zúročím v Česku, kdoví."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy