Sparťan Ton: Selhali jsme. V Třinci musíme hrát jinak

Adam Sušovský Adam Sušovský
9. 3. 2013 12:20
"První zápas jsme selhali. V Třinci musíme chytit začátek," řekl hokejista Sparty Petr Ton. Pražané prohráli v pátek s Oceláři 0:4, dnes je na programu čtvrtfinálová odveta.
Petr Ton nabádá Spartu, aby hrála v Třinci jinak: Musí se tlačit víc do brány a vyvarovat se faulům | Foto: Eduard Erben

Třinec - Sparta se v prvním utkání v Třinci zničila sama. I když hosté dobře věděli, jak moc jsou Oceláři nebezpeční v přesilových hrách, nasbírali jen v první třetině celkem 22 trestných minut.

Výsledkem nakonec byla inkasovaná branka hned ve druhé minutě utkání a jasná výhra Třince 4:0. Oceláři se ujali vedení v sérii.

"Přitom to není v Třinci nic nového. Říkáme si to a zase uděláme v první minutě faul. Že mají nebezpečné přesilovky, víme dobře my i oni. Hokej je ale hra chyb a v sobotu to můžeme napravit," řekl po utkání útočník Sparty Petr Ton

Právě on mohl se zápasem udělat nejvíc, jenže trestné střílení stejně jako chvíli před ním Dominik Pacovský neproměnil (Sparta jela hned dvě během první třetiny) a po změně stran jeho radost zastavila tyč.

Petře, sám jste nedal jeden nájezd. Sparta v první třetině měla dokonce dva, co se stalo?
S trenérem brankářů jsme jejich gólmany studovali. Já byl předem rozhodnutý, co udělám, jenže Hamerlík mě dostal přesně tam, kam chtěl, a já v tu chvíli špatně zareagoval.

Souhlasíte s tím, že jste v těhle momentech za stavu 1:0 pro domácí mohli zápas zvrátit?
V tomhle jsme prostě selhali. Kromě nájezdů jsme měli i šance, ale chyběl nám důraz do brány. Netlačili jsme se do brankoviště. Hamerlík chytil trestné střílení, dostal se do pohody a pak na všechny naše střely dobře viděl.

Jen v první třetině jste nasbírali 22 trestných minut. Co se to s vámi dělo?
No. A to je tady v Třinci pořád. Pro nás to není nic nového. Víme to my, oni a víte to dobře i vy novináři. Říkáme si to celý týden a hned v první minutě stejně uděláme faul.

Třinec ho taky rychle potrestal. Proměnil hned první přesilovku ve druhé minutě...
Ono asi ani nejde o to, že jsme hned po prvním faulu dostali gól. Jde o to, že pak přicházely i další a my je nechali hrát.

Proč k těm faulům docházelo?
Chceme hrát důrazně, ale dnes nám to nevyšlo a stálo nás to zápas. Jsou to zbytečné fauly někde v útočném nebo ve středním pásmu. Na druhou stranu si je ale třeba říct, z čeho plynuly...

Z čeho?
Třinec měl lepší pohyb. Byl důraznější a hned od začátku nás zatlačil. Druhý zápas musíme začít úplně jinak.

Jde to vůbec v Třinci? Nechodí tady soupeř do zápasu spíše s tím, že tlak stejně přijde a prvních pět minut prostě musí přečkat?
Musíme prostě začít lepším pohybem a vyvarovat se vyloučení. Musíme tyhle situace eliminovat, protože jinak se tady chytnou lidi a Třinec. Zatímco oni hrají, nám půlka týmů, co nechodí na oslabení, sedí na střídačce. Těžko se pak dostáváme do tempa.