Zdeněk John
10. 5. 2010 11:15
Zatím nejlepší zápas: Rusko - Slovensko
Alexandr Ovečkin a jeho spoluhráči se radují z gólu do sítě Slovenska
Alexandr Ovečkin a jeho spoluhráči se radují z gólu do sítě Slovenska | Foto: Reuters

Praha - Nebýt širokého kluziště, divák by si mohl myslet, že se tady hraje finále Stanley Cupu, a nikoliv zápas základní skupiny na mistrovství světa.

Slováci a Rusové předvedli v neděli dosavadní vrchol soubojů na světovém šampionátu. Ďábelské tempo nasadil jako první Kanaďan Glen Hanlon, nový trenér slovenského výběru.

Kdo jste zápas neviděli: představte si Franze Straku na hokejové střídačce. Hanlon lítal sem a tam, zuřivě gestikuloval a vůbec připomínal někoho, kdo za minutu dostane infarkt.

Rusové zvládli drama se Slováky. Vyhrálo také Švédsko
První úkol splněn. Češi porazili Francii 6:2
Růžička: Na rozjezd dobré. Místy jsem ale nebyl spokojen

Ale dokázal podstatnou věc: přimět Slováky, aby se stejným úsilím čelili velkému favoritu turnaje - Rusku s Ovečkinem, Kovalčukem a dalšími hvězdami.

Rusové byli v první polovině zápasu lepší. Rychleji bruslili, a i když právě na Ovečkinovi bylo znát, že není ve vrcholné formě (puk ho často neposlouchal), ujali se vedení 2:0. Ovečkin byl tím, kdo dal druhý ruský gól.

"Zápas jsme neodehráli dobře. Ale bůh byl na naší straně," řekl po zápase Ovečkin, který dohrával s krvavým šrámem. "Kdo mi to udělal? Nikdo. Uhodil jsem se o slovenského brankáře," citovaly agentury čtyřiadvacetiletou hvězdu Washingtonu Capitals.

Majeský snížil

Slováci v poslední třetině nahodili vyšší rychlost. Ivan Majeský, bek, kterého známe nejen z NHL, ale také z české extraligy, snížil na 1:2. Začala nejúžasnější část zápasu: rychlost, s jakou Slováci bruslili, už nemůže být větší.

Drama vrcholilo v posledních minutách, kdy rozhodčí poslali těsně za sebou dva ruské hráče na trestnou lavici - druhým byl čtyřicetiletý Fjodorov, který nešťastně vyhodil puk mimo hřiště a musel na dvě minuty za zdržování hry.

Právě při jeho trestu Hanlon odvolal brankáře Budaje a Slováci dvakrát krátce po sobě trefili tyč. Po pár vteřinách pak místo vyrovnání do prázdné branky skórovali Rusové. 3:1 už na ukazateli skóre zůstalo až do konce.

Spokojení museli být všichni: diváci, kterých přišlo 18 tisíc. Rusové s body. Slováci se svým výkonem.