První úkol splněn. Češi porazili Francii 6:2

9. 5. 2010 18:59
Česko - Francie 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)
Češi se mohou radovat z první výhry
Češi se mohou radovat z první výhry | Foto: Sport

Mannheim - Čeští hokejisté splnili první cíl na letošním mistrovství světa v Německu, když porazili Francii 6:2.

Růžičkův výběr začal podle papírových předpokladů aktivně se snahou vstřelit co nejdříve úvodní branku.

To se podařilo už v 1. minutě Hubáčkovi. V první třetině jej ještě napodobil Novotný a Češi tak získali potřebný klid.

Za stavu 5:0 sice ve třetí části nechali Francouze dvěma góly snížit, ovšem víc svému soupeři nedovolili. Konečnou podobu dal výsledku v poslední minutě Blaťák.

Že se utkání bude ubírat předpokládaným směrem naznačila česká reprezentace už po 44 sekundách. Tato chvíle od úvodního buly stačila favoritovi, aby po pěkné spolupráci s Jágrem otevřel skóre trefou mezi nohy gólmana Lhenryho Hubáček.

Do dalších šancí se dostali například Koukal nebo Červenka, ale stav změnil až ve 12. minutě při přesilovce Novotný.

Početní výhody se Čechům vůbec vyvedly. Z devíti francouzských vyloučení potrestali hned tři.

Aby Francouzi mohli definitivně zapomenout na výraznější odpor, přidali po změně stran po gólu Gřegořek a Rachůnek.

Ve 47. minutě zvyšoval na 5:0 Kašpar, ovšem dvěma slepenými trefami pokazili Vokounovi čisté konto exvítkovický Yorick Treille a Meunier.

Horší pasáž nakonec vylepšil 33 vteřin před koncem Blaťák z přihrávky Jágra. Největší česká hvězda si v zápase připsala tři gólové nahrávky.

K dalšímu střetnutí nastoupí český tým v úterý proti Norsku.

Hokejové mistrovství světa v Mannheimu - skupina C:

Česká republika - Francie 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)
Branky a nahrávky:
1. Hubáček (Jágr), 12. Novotný (F. Novák), 24. Gřegořek (Novotný), 26. K. Rachůnek (Klepiš, Jágr), 47. Kašpar (Novotný, Vampola), 60. Blaťák (Jágr, Klepiš) - 47. Y. Treille (Meunier), 49. Meunier (S. Treille, Tardif). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Olenin (Rus.) - Deďulja (Běl.), Terho (Fin.). Vyloučení: 4:9. Využití: 3:0. Diváci: 3132.

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Blaťák, K. Rachůnek, Čáslava, F. Novák, Barinka, Gřegořek - Jágr, Červenka, Rolinek - Voráček, Marek, Hubáček - Kašpar, Vampola, Novotný - Kvapil, Koukal, Klepiš. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Francie: Lhenry - Bachet, Amar, Manavian, Besch, Roussel, Auvitu - Y. Treille, Meunier, Raux - Bellemare, Pain, Hecquefeuille - Quessandier, Lussier, Gras - Tardif, B. Henderson, S. Treille. Trenéři: Dave Henderson a Pierre Pousse.