Šest výher nad Rusy v řadě? Češi jsou favorité, brzy se to může změnit

Daniel Poláček Daniel Poláček
11. 2. 2016 11:42
Rozšíří čeští hokejisté vítěznou šňůru proti Rusku na šest zápasů? Mají slušnou šanci, do zápasů proti odvěkému rivalovi výjimečně půjdou jako favorité. Proč?
Dominik Furch nastoupí do čtvrtečního zápasu proti Rusku. Kdo bude chytat v sobotu, se teprve uvidí.
Dominik Furch nastoupí do čtvrtečního zápasu proti Rusku. Kdo bude chytat v sobotu, se teprve uvidí. | Foto: Reuters

PrahaČeští hokejisté drží proti Rusku úspěšnost 44 procent (horší bilanci mají jen se Švédskem). Do zápasů proti odvěkému rivalovi většinou jdou jako vyrovnaný sok či mírný outsider. Dnes večer v Třinci je výjimečně čeká role favorita. Možná poslední na dlouhou dobu.

Proč? Od příštího ročníku se Euro Hockey Tour vrací k obvyklému formátu čtyř turnajů. Letos se stejně jako loni konají jen dva, přičemž zbytek podniku vyplňují dvojzápasy. V nich sborná ráda experimentuje se soupiskou, zatímco na turnaje vozí převážně osvědčené hokejisty.

Výsledky posledních deseti podniků se starým formátem proto nevzbuzují údiv – Rusové šestkrát slavili prvenství a dvakrát skončili druzí.

Mladí Rusové nemají co zkazit

Loni, kdy se začaly hrát dvojzápasy, obsadila východní velmoc poslední místo, přičemž oba samostatné zápasy proti Česku prohrála. V Karlových Varech 0:3, v Praze 3:4. Letos zkusí štěstí v Třinci a Ostravě s podobně nezkušeným výběrem.

Jsou v něm sice hráči, kteří pravidelně nastupují v kvalitní Kontinentální lize, ale málokterý z nich má výrazné mezinárodní zkušenosti. V týmu, jehož věkový průměr je 22 let, vyčnívá pouze jedno zvučné jméno – Alexandr Sjomin. Jednatřicetiletý šikula, který v jednom ročníku NHL zvládl nasázet i 40 gólů. Muška mu však postupně odcházela a letos se po tragickém startu v Montrealu uhnízdil v ruském Magnitogorsku.

Zázraky ale nepředvádí (13 bodů v 18 utkáních) a demolici české obrany nejspíš nerozpoutá. Stejně jako jeho nezkušení parťáci. Na druhou stranu – nemají co zkazit. Sborná v nové sezoně prohrála i s hvězdami čtyři zápasy ze šesti.

Co předvede se 14 nováčky? "Naše domněnky jsou takové, že je to mladý mančaft, takže budou hodně bruslit a bude to z jejich strany agresivní hokej s forčekingem a napadáním v našem pásmu,“ smýšlí hlavní kouč Česka Vladimír Vůjtek, jenž Rusy nechce podcenit: "Jsou schopní postavit tři silné mančafty. Bude to o to horší, že ti mladí kluci se budou chtít ukázat a podat takový výkon, aby se dostali na mistrovství světa."

Ani Vůjtek nevyrukuje s tím nejlepším (bude postrádat třeba brankáře Saláka a útočníky Sobotku s Červenkou), ale do experimentů se nepustil. Povolal třináct hráčů, kteří na prosincovém Channel One Cupu šokovali celkovým prvenstvím (více zde).

Pátá a šestá porážka sborné v řadě?

Chytat opět bude Dominik Furch, jehož jméno působí na soupisce stále zajímavěji. Letos strávil v českém brankovišti nejvíc času a statisticky patří k nejlepším brankářům KHL. Ačkoliv podobné spekulace odráží skromnými odpověďmi, může proniknout až na světový šampionát v Rusku.

"Potenciál, aby byl v budoucnu třeba i jedničkou v národním týmu, tam určitě je,“ zhodnotil Furcha před časem jeho bývalý spoluhráč Tomáš Vlasák.

Češi, kteří mají v průměru o čtyři roky starší mužstvo než Rusové, sehrají první duel dnes v 18:30. Poté se z Třince přesunou do Ostravy, kde je v sobotních 13:30 čeká další klání s odvěkým rivalem. Oba zápasy bude vysílat ČT sport.

Mimochodem, český tým teď má šanci natáhnout vítěznou šňůru proti Rusům už na šest duelů. Ačkoliv jde jen o Euro Hockey Tour, je to hodně nevšední cifra.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy