Rusové znovu ve finále MS. Zvládli drama proti USA

Martin Jůzek, maj
8. 5. 2009 18:21
Rusko - USA 3:2

Bern - Hokejisté Ruska jsou znovu ve finále mistrovství světa. V nervydrásajícím pátečním semifinále porazili Spojené státy 3:2, když o svém vítězství rozhodli až dvě minuty před koncem.

"Sbornou" spasil v samém závěru Alexander Radulov, jehož tvrdou ránu při přesilové hře tečoval Konstantin Gorovikov.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Američané byli stejně jako ve čtvrtfinále proti Finsku pasováni do role outsidera, ovšem na ledě si nenechali v souboji s obhájcem titulu nic líbit.

Zápas začal hodně opatrně. Fanoušci v zaplněné aréně švýcarského Bernu sledovali spíše rány zdálky, ale hokej se nehrál špatný, plynulý. Zvláště zásluhou rozhodčích, kteří vylučovali poprvé až v devatenácté minutě.

Čtěte dále: Američané poslali Finy domů. Nabudil je Ruutuův faul

Na ledě se rozpoutala hodně zajímavá bitva až ve druhé třetině. Ve 24. minutě chyboval obránce Aťušov, po jehož minele se k puku dostal Dustin Brown a mezi betony prostřelil gólmana Bryzgalova.

Rusko zase - stejně jako proti Bělorusko - prohrávalo! Jenže vedení zámořskému celku vydrželo pouhých pár minut. Krátce po uplynutí poloviny druhého dějství se přesně trefil Ilja Kovalčuk, když po vyhraném buly prostřelil zdálky vše, co mu stálo v cestě.

Čtěte více: Rusové se s Bělorusy pořádně trápili. Nakonec postupují

Rusy překvapil odpor Američanů

Kapitán ruského výběru dokonce otočil skóre, tentokráte však s pomocí spoluhráče. Jeho ránu tečoval ramenem Alexander Frolov a brankář Esche byl bezmocný. Ani tento náskok ovšem dlouho nevydržel.

Americkému týmu dal ještě před odchodem do kabin naději Kyle Okposo, jenž zblízka zakončil parádní kombinaci po skončení přesilové hry - 2:2.

Na ruských hokejistech se dalo vypozorovat mírné překvapení. Vždyť v osmifinálové skupině stejného soupeře přejeli 4:1. Teď ale výběr kouče Wilsona bojoval o každý puk a přes mírnou převahu Rusů se zdálo, že další gól v základní hrací době nepadne.

Jenže pak přišla přesilová hra, tlak a rána Radulova. Bylo po zápase.

Skoro. Spojené státy odvolaly gólmana a vrhly všechny síly do útoku. Málem jim tento risk vyšel, když v poslední vteřině pálil na Bryzgalovovu klec nikým nehlídaný O'Sullivan, jenže jeho pokus v síti neskončil.

Rusové se tak podruhé za sebou dostali do finále a je jisté, že získají třetí medaili z MS po sobě. Na Američany "zbyl" zápas o třetí místo. Oběma duely vyvrcholí šampionát v neděli.

Rusko - USA 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 32. Kovalčuk (Zinovjev), 35. Frolov (Kovalčuk), 59. Gorovikov (Radulov, I. Nikulin) - 24. Brown, 39. Okposo (Hainsey, Liles). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Vinnerborg - Sabelström (oba Švéd.), Wirth (Švýc.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0.
Diváci: 11 057.
Rusko: Bryzgalov - I. Nikulin, Proškin, Višněvskij, Tverdovskij, Kalinin, Aťjušov, Kornějev, Grebeškov - Morozov, Těreščenko, Kovalčuk - Pěrežogin, Zinovjev, Frolov - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Mozjakin, Kurjanov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian - O'Sullivan, Brown, Blake - Okposo, Backes, Oshie - Pavelski, Higgins, Shannon - Stafford, Stempniak, C. Wilson - Foligno. Trenér: Ron Wilson.