Američané poslali Finy domů. Nabudil je Ruutuův faul

Václav Rojík, roj
6. 5. 2009 22:43
USA - Finsko 3:2

Bern - Hokejisté USA se stali druhým semifinalistou mistrovství světa. Ve středu otočili čtvrtfinále s Finy, vyhráli 3:2 a v boji o finále se utkají s Ruskem.

Seveřané měli do druhé třetiny zápas pod kontrolou, vedli 1:0, ale branka při vyloučení Ruutua Američany nabudila k velkému obratu.

Finové v první třetině soupeře jasně převyšovali. Američané zaostávali v rychlosti i důrazu a jejich soupeř je jasně přestřílel.

Zápas jsme sledovali on-line

Seveřané však z převahy v první třetině nic nevytěžili, ale dočkali se na začátku druhé třetiny.

V početní převaze si vytvořili velký tlak a po zmatcích v  brankovišti se k puku dostal Niko Kapanen a protlačil ho za čáru.

A Suomi nabudila úvodní branka k další aktivitě. Vytvářeli si další šance, tak jako třeba při bombě Kukkonena a následné dorážce Immonena.

Američané se zdáli neškodní a ve vzduchu visel další finský gól.

Ruutu zbytečným vyloučení Američany nastartoval

Osud utkání se však zcela změnil po zbytečném vyloučení Ruutua. V té době už totiž seděl na trestné lavici Hyvönen a Američané se při přesilovce pěti proti třem dostali do velkého tlaku.

A už při hře proti čtyřem srovnal po vyšachování finské obrany střelou do prázdné brány Dustin Brown.

Finové se snažili získat vedení rychle zpět, jenže propadali v obraně a Američané po rychlých kontrech skóre otočili.

Nejprve po přečíslení tří na jednoho zakončil opět do poloprázdné branky T.J. Oshie.

A po dvou minutách už vedli hráči USA po podobné akci o dvě branky.  Finové jeli tři na dva, Hagman ale situaci překombinoval, čímž se dostali do podobné akce Američané na druhé straně.  Střela z hole Blakea se dostal k Ryanu Sutterovi, jenž bez problémů trefil odkrytou branku Finů.

Ti si vzali následně oddechový čas a do konce druhé třetiny se jim alespoň podařilo snížit.

Střelu Immonena vyrazil Esche pravděpodobně maskou a Hannes Hyvönen ji poslal přesně pod horní tyč.

Kdo čekal razantní nástup Finů do třetí třetiny, spletl se. Mladý Americký tým v pohodě kombinoval a Finové se nemohli dostat do tempa. Navíc málem znovu inkasovali poté, co Kyle Okposo ryhle objel branku a jen bleskový zákrok Rinneho mu zabránil ve skórování.

Finové přeci jen začali tlačit, ale při šancích Hagmana a Lehtonena je podržel brankář Esche.  Finové neuspěli ani v následné přesilovce, ani při hře bez brankáře.

Finsko - USA 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)
Branky a nahrávky:
21. N. Kapanen (Hagman, Miettinen), 38. Hyvönen (Immonen) - 31. Brown (Suter, Hainsey), 33. Oshie (Backes, Okposo), 35. Suter (Blake, C. Wilson). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), De Haan (Kan.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 9334.
Finsko: Rinne - M. Lehtonen, Kukkonen, Niskala, Salmela, Jaakola, Niinimaa - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - Pihlman, Immonen, S. Kapanen - Hyvönen, Pyörälä, Hytönen - Santala, Komarov, J. Ruutu. Trenér: Jukka Jalonen.</p>
USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian - Brown, Backes, Blake - O´Sullivan, Okposo, Oshie - Pavelski, Higgins, Shannon - Stafford, Stempniak, C. Wilson - Foligno. Trenér: Ron Wilson.