Rusko jde do finále, ale s Němci se nadřelo až do konce

Rusové mají nadosah zlatý hattrick | Foto: Sport

Praha - Čeští hokejisté se v nedělní bitvě o zlato střetnou s výběrem Ruska.

Sborná po tuhém boji udolala německé bojovníky 2:1.

Škoující pouť pořádající země tak skončila v semifinále.

Rozhodující branku vsítil až necelé dvě minuty před koncem Dacjuk, když využil chybu Gogully na útočné modré a bezpečně proměnil svůj únik.

Růžička: Byli jsme odhodláni rvát se až do konce
Češi jsou ve finále! Švédsko porazili na nájezdy 3:2

Jako první se do šance dostali podle očekávání Rusové, ale Malkinovi zabránila v otevření skóre tyč.

Bojovný domácí celek se však favoritovi snažil vyrovnat, k čemuž přispělo i úvodní vyloučení, které ještě umocnil další faul na hranici brutality. Kuljomin putoval po zásluze pod sprchy a nabídnutou dvojnásobnou výhodou Němci nepohrdli. Marcel Goc dorazil Erhoffovu ránu od modré.

V průběhu druhé třetiny sáhl ruský trenér Bykov ke stažení hry na tři formace a gradující tlak přinesl své ovoce ve 32. minutě, kdy srovnal Malkin.

Sborná měla optickou převahu, často však její hře něco chybělo, a tak domácí brankář Zepp, který nahradil v semifinále Endrase, úspěšně odolával.

Když už se vše schylovalo k překvapivému prodloužení, vyrobil při jednom z výpadů na útočné modré hrubku Gogulla, čímž nabídnul Rusům přečíslení dva na jednoho. Zakončení rychlého kontru vzal na sebe Dacjuk a rozhodně neprohloupil, neboť jeho trefa 110 vteřin před koncem poslala Rusko do finále proti České republice. Němci budou bojovat o bronzové medaile proti Švédsku.

Hokejové mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem - semifinále:

Německo - Rusko 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky:
16. M. Goc (Schütz, Ehrhoff) - 32. Malkin (Gončar, Kovalčuk), 59. Dacjuk. Rozhodčí: Baluška (SR), Levonen (Fin.) - Arm (Švýc.), Kalivoda (ČR). Vyloučení: 4:3, navíc Kuljomin (Rusko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 18.734.

Německo: Zepp - Ehrhoff, Dietrich, Krueger, Sulzer, Holzer, Braun, Butenschön, N. Goc - Schütz, Rankel, M. Goc - Müller, Ullmann, Wolf - Felski, Kreutzer, Barta - Hospelt, Gogulla, Tripp. Trenér: Uwe Krupp.
Rusko: Košečkin - Kornějev, Grebeškov, Kalinin, Gončar, I. Nikulin, Jemelin, Aťjušov, Kulikov - Sušinskij, S. Fjodorov, Ovečkin - Dacjuk, Kovalčuk, Malkin - Kozlov, Frolov, Těreščenko - Kuljomin, Anisimov, Afinogenov. Trenér: Vjačeslav Bykov.