Růžička: Byli jsme odhodláni rvát se až do konce

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
22. 5. 2010 19:32
Češi zachránili zápas 7,5 vteřiny před koncem
Vladimír Růžička
Vladimír Růžička | Foto: ČOV

Praha - Trenér Vladimír Růžička povede znovu po pěti letech českou reprezentaci ve finále mistrovství světa.

Ve Vídni tehdy s mužstvem plným hvězd získal zlato.

Letos tým více méně nezkušených mladíků začínal turnaj hodně rozpačitě. Velkou pracovitostí a nesmírným odhodláním se však dokázal prokousat znovu až do finále.

Čtěte také:
Utkání Česko - Švédsko jsme sledovali ŽIVĚ
Češi jsou ve finále! Švédsko porazili na nájezdy 3:2
Kotel v centru Prahy. Semifinále se prožívalo ve velkém
Na boj o medaile dohlédnou i manželky, těší se Rolinek

Z dnešního týmu pamatuje úspěch z roku 2005 kromě něj pouze dvojice hráčů: Tomáš Vokoun a Jaromír Jágr.

A stejně jako tehdy překonali čeští hokejisté v semifinále Švédy výsledkem 3:2, i když už v prodloužení.

"Věděli jsme, že bude těžké je porazit, ale říkali jsme si, že to musíme zvládnout," řekl Růžička.

Tentokrát však Češi zachraňovali remízu až 7,5 vteřiny před koncem. "Bylo vidět, že hráči byli odhodlaní rvát se o vyrovnání až do poslední vteřiny," ocenil partu svých bojovníků Růžička. "Při power play jsme měli pár šancí, ale taky velké štěstí, že se to tam otevřelo. Oni udělali trošku chybu a Karel to přesně trefil," dodal k nervydrásající koncovce.

Kromě úspěšných střelců se o postup velkou měrou znovu zasloužil brankář Tomáš Vokoun. "Je to krásný pocit. Hraju hokej hrozně dlouho a tohle se jen tak nepovede. Už to vyrovnání sedm vteřin před koncem. Kolikrát jsme za ty roky prohrávali a hráli jsme bez brankáře a v devadesáti devíti případech ze sta ten gól nedáte. Dneska to tam padlo. Kluci si to zaslouží, bojovali," radoval se po zápase zkušený gólman.

Český tým však utkání nezačal dobře. Seveřané byli aktivnější, vytvářeli si nebezpečnější příležitosti a v 9. minutě šli do vedení. "Byli jsme poměrně vyždímaní. Postupně se to ale rozjíždělo. To je ale normální. Takhle se ten hokej hraje," neviděl Růžička důvod k panice. "Švédové poté výborně bránili a my jsme se moc do šancí nedostávali."

Vše do útoku! A vyplatilo se

Výrazné zlepšení přišlo až ve třetí třetině. Ale stálo to za to. Na bránu Gustavssona mířila jedna střela za druhou a vyrovnání mohlo přijít i mnohem dříve. "Za stavu 1:2 jsme pak posledních deset minut vytáhli všechny útočníky do útočného pásma a bylo to lepší," popisoval šestačtyřicetiletý kouč změnu v rozložení sil.

Vyrovnávací branka Rachůnka poslala semifinálovou bitvu do prodloužení a posléze k samostatným nájezdům. Ten vítězný proměnil Jan Marek.

Pro jihočeského rodáka je finále velkým zadostiučiněním za nepovedenou sezonu v KHL. "Je to něco úžasného, tady ta sezona nebyla bůhvíjaká a tohle je jako pohádka. Málokdo tomu věřil, i my hráči, že se můžeme dostat tak daleko. Tak a teď nás čeká ještě jeden zápas," těší se na finále.

A věří stejně jako celý český národ, že po pěti letech bude znovu zlaté.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy