Češi jsou ve finále! Švédsko porazili na nájezdy 3:2

Český tým porazil na nájezdy po Finsku také Švédy
Češi opět předvedli heroický výkon a vzepjali se k obdivuhodnému obratu
Češi opět předvedli heroický výkon a vzepjali se k obdivuhodnému obratu | Foto: Reuters

Praha - Česká hokejová pohádka na letošním mistrovství světa pokračuje.

Svěřenci trenéra Růžičky porazili v semifinále po nervydrásající bitvě Švédsko 3:2 na samostatné nájezdy, přičemž na 2:2 srovnával Karel Rachůnek až osm vteřin před koncem normální hrací doby.

Vítězné nájezdy zařídili stejní střelci jako s Finskem: proměnili je Lukáš Kašpar a Jan Marek.

Utkání Česko - Švédsko jsme sledovali ŽIVĚ

"Věřil jsem si," prohodil po zápase Jan Marek. V prodloužení už na led nenastupoval, takže měl dost času si promyslet, jak svůj nájezd zakončí. Udělal to stejně jako proti Finsku - výborně.

Švédi měli převahu

Narozdíl od úvodního duelu stejných soupeřů v základní skupině nebyli Češi lepší. Hrál se vyrovnaný hokej, v semifinále měli po větší část zápasu dokonce Švédové převahu.

Napomohlo tomu časté vylučování českých hráčů, z nichž byla řada přinejmenším podivných. Rozhodčí potvrdili, že jsou nejslabším "týmem" na šampionátu.

Jenže Švédové nevyužili ani přesilovku pět na tři v první třetině. Vážněji zahrozili až Omark a Wallin, jehož pokus zblízka Vokoun bravurně vytáhl betonem vedle tyčky.

Třetí vyloučení českého týmu však již Švédové potrestali. V 9. minutě dostatečně důrazně dorážel Harju.

Na konci úvodní dvacetiminutovky se mohli radovat i Češi. Mojžíšova střela od modré prošla Gustavssonovi nad betonem až za jeho záda.

Růžička: Byli jsme odhodláni rvát se až do konce
Kotel v centru Prahy. Semifinále se prožívalo ve velkém
Na boj o medaile dohlédnou i manželky, těší se Rolinek

Ve druhé části rozhodčí metr obrátili a za nejasné zákroky chodili na trestnou lavici spíše Švédové. Přestože čeští hokejisté hru vyrovnali, do vedení 2:1 šli opět Seveřané. Martensson našel před brankovištěm Enqvista a bylo zle.

Češi se pokoušeli stav znovu srovnat, ale jejich platonickou snahu hatila špatná rozehrávka. Z toho málem profitovali Persson nebo Harju, Vokoun však byl svým spoluhráčům znovu oporou a držel naděje Česka.

Češi ždímali, až vyždímali vyrovnání

Ve třetí třetině si Češi sáhli na dno svých sil. V útočné třetině motaly švédské obraně hlavu zejména Jágrovy kličky a otočky. Největší hvězdě však nebylo přáno ani při samostatném úniku.

Tlak bíločervených kulminoval a brankář Gustavsson prožíval peklo. V samém závěru sáhli trenéři k riskantní hře bez gólmana, což Švédové málem potrestali. Střela přes celé kluziště skončila o pár centimetrů vedle.

A osm vteřin před koncem to přišlo! V zoufalém náporu se puk dostal mezi kruhy k Rachůnkovi a ten vše vsadil na obrovskou pumelici, kterou zastavila až síť - 2:2.

V následném prodloužení se sami před odkrytou brankou ocitli Jágr a poté i Kašpar, krásné souhry však oba zakončili nepřesně. Martenssonovu střelu z křídla zas musel vytěsňovat Vokoun.

Nevídané drama tak dospělo k samostatným nájezdům. V nich se povedlo skórovat Kašparovi i Markovi, zatímco na švédské straně jen Omarkovi.

Hokejové mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem - semifinále:

Česká republika - Švédsko 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 18. Mojžíš (Kašpar, Rolinek), 60. Rachůnek (Voráček, Klepiš), rozhodující sam. nájezd Marek - 9. Harju (Karlsson, Omark), 32. Engqvist (Martensson, Ekman-Larsson). Proměněné nájezdy: Kašpar, Marek - Omark. Neproměněné nájezdy: Magnus Johansson, Martensson. Rozhodčí: Looker (USA), Savage (Kan.) - Děďulja (Běl.), Valach (SR). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 13.437.

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Mojžíš, Němec, Čáslava, Blaťák, K. Rachůnek - Jágr, Vampola, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Červenka, Novotný - Kvapil (41. M. Růžička), Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Švédsko: Gustavsson - Magnus Johansson, Jonathan Ericsson, Bäckman, Ekman-Larsson, Karlsson, Gunnarsson, V. Hedman - Andersson, Persson, Backlund - Engqvist, Omark, Harju - Pettersson, Nylander, R. Wallin - Pääjärvi-Svensson, Martensson, Nilson. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Roger Rönnberg.