Reprezentant Furch válí v KHL. Šokují ho ruské silnice

Daniel Poláček Daniel Poláček
28. 10. 2015 8:16
Bývalý brankář hokejové Slavie Dominik Furch prožívá výjimečné období. Poprvé si zachytá za reprezentaci a jako jednička válí v ambiciózním Omsku. Jak si zvyká na život v Rusku? "Samozřejmě je to jiná země, jsou tam určitě rozdíly. Co bych vyzdvihnul, tak je jejich styl řízení a pravidla na silnici. Tam bych si snad ani netroufnul řídit," vypráví.
Po předminulé sezoně přebíral Dominik Furch cenu pro nejlepšího hráče utkání na galavečeru Hokejista sezony.
Po předminulé sezoně přebíral Dominik Furch cenu pro nejlepšího hráče utkání na galavečeru Hokejista sezony. | Foto: ČTK

Bratislava – Hokejový brankář Dominik Furch prožívá v 25 letech nejlepší období kariéry. Zatímco před rokem se v barvách Slavie postupně řítil až k sestupu, letos září v Kontinentální lize a na listopadovém Karjala Cupu si poprvé zachytá za reprezentační áčko.

V nejlepší evropské soutěži momentálně působí hned sedm českých gólmanů, Furch se úspěšností i odchytanými zápasy jako jediný blíží hvězdné dvojici Alexander SalákJakub Kovář. Navíc chytá v ambiciózním Omsku, kde má nahradit reprezentanta sborné Konstantina Barulina.

"Nějaký tlak tam asi je, ale příjemné, že hrajeme nahoře," vykládá Furch v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "V loňské sezoně se Slavií, kdy jsme hráli dole, to bylo horší. Teď v top klubu se očekávají výsledky, takže tam tlak je, ale pozitivní. Tak bych ho asi nazval."

Do KHL jste před sezonou přišel s dalšími dvěma brankáři z extraligy – Pavlem Francouzem a Filipem Novotným. Nejvíc se daří vám. Jaký z toho máte pocit?
Nevím, nechci se s nikým moc srovnávat. Navíc třeba Francík (Pavel Francouz) měl smůlu v tom, že se na začátku zranil, takže to teď má těžké. Nevnímám to tak, že když jsme z ligy odešli tři, musím být nejlepší. Jedu sám na sebe a starám se o to, abychom s týmem podávali dobré výkony.

Před startem ročníku jste mluvil o zničujících trénincích Omsku. Už jste si zvykl?
Šlo hlavně o tréninky před sezonou, kdy probíhaly přípravné kempy. Teď při tom zápasovém tempu se v trénincích trochu polevilo, takže už to není takový kalup jako před sezonou. Už se to dá zvládnout normálně.

A co Rusko? Obránci Vladimíru Rothovi podle všeho moc nevyhovovalo, a proto se vrátil zpět do Česka. Vy takové nutkání nemáte?
Zatím ne. (smích) Samozřejmě je to jiná země, jsou tam určitě rozdíly. Co bych vyzdvihnul, tak je jejich styl řízení a pravidla na silnici. Tam bych si snad ani netroufnul řídit. V něčem mě to v Rusku určitě překvapí, ale v Omsku jsme čtyři Češi. I to pomáhá.

Na co je nejtěžší si zvyknout?
Jsou to takové maličkosti. Nevím, co bych přesně vyzdvihnul. Když jsme tam přijeli, největší šok jsem zažil na silnicích. V Česku si každý stěžuje na nějakou menší dírku a tam jsou rádi, že mají vyasfaltováno. (smích) Ale jsou to jen některé oblasti, zase bych nekritizoval celé Rusko.

Říkal jste, že vám v Omsku pomáhá přítomnost dalších Čechů. Jak moc držíte pospolu?
Teď ze začátku, když člověk ještě plynně neovládá ruštinu, to pomáhá, i když s některými kluky se dá domluvit i anglicky. Ruština se každopádně zlepšuje každým dnem. S Čechy ale určitě trávím víc času, chodíme spolu na večeře a tak podobně. Není to tak, že bychom se nějak stranili, ale pokecáme spolu víc.

V Omsku už nastupovala řada českých hráčů včetně Jaromíra Jágra. Je to znát? Setkáváte se s nějakými odkazy?
Určitě. Nějací fanoušci nosí dres Jágra, v naší chodbě k šatně zase visí fotky z historie klubu, kde jsou samozřejmě i Češi, kteří tím Omskem prošli.

Pojďme k reprezentaci. Kouč Vladimír Vůjtek vás nominoval na listopadový Karjala Cup. Jaké z toho máte pocity?
Jsem šťastný, takováhle nominace potěší. Těším se.

Máte nějaký příslib, že byste se mohl podívat i na další reprezentační akce, nebo o tom s vámi trenér Vůjtek nemluvil?
Myslím, že chce vyzkoušet různé varianty. Teď povolal mě, takže pojedu s Kovym (Jakubem Kovářem). Co bude dál, to je ještě daleko. Uvidíme.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy