Reprezentant Furch válí v KHL. Šokují ho ruské silnice

Daniel Poláček Daniel Poláček
28. 10. 2015 8:16
Bývalý brankář hokejové Slavie Dominik Furch prožívá výjimečné období. Poprvé si zachytá za reprezentaci a jako jednička válí v ambiciózním Omsku. Jak si zvyká na život v Rusku? "Samozřejmě je to jiná země, jsou tam určitě rozdíly. Co bych vyzdvihnul, tak je jejich styl řízení a pravidla na silnici. Tam bych si snad ani netroufnul řídit," vypráví.
Po předminulé sezoně přebíral Dominik Furch cenu pro nejlepšího hráče utkání na galavečeru Hokejista sezony.
Po předminulé sezoně přebíral Dominik Furch cenu pro nejlepšího hráče utkání na galavečeru Hokejista sezony. | Foto: ČTK

Bratislava – Hokejový brankář Dominik Furch prožívá v 25 letech nejlepší období kariéry. Zatímco před rokem se v barvách Slavie postupně řítil až k sestupu, letos září v Kontinentální lize a na listopadovém Karjala Cupu si poprvé zachytá za reprezentační áčko.

V nejlepší evropské soutěži momentálně působí hned sedm českých gólmanů, Furch se úspěšností i odchytanými zápasy jako jediný blíží hvězdné dvojici Alexander SalákJakub Kovář. Navíc chytá v ambiciózním Omsku, kde má nahradit reprezentanta sborné Konstantina Barulina.

"Nějaký tlak tam asi je, ale příjemné, že hrajeme nahoře," vykládá Furch v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "V loňské sezoně se Slavií, kdy jsme hráli dole, to bylo horší. Teď v top klubu se očekávají výsledky, takže tam tlak je, ale pozitivní. Tak bych ho asi nazval."

Do KHL jste před sezonou přišel s dalšími dvěma brankáři z extraligy – Pavlem Francouzem a Filipem Novotným. Nejvíc se daří vám. Jaký z toho máte pocit?
Nevím, nechci se s nikým moc srovnávat. Navíc třeba Francík (Pavel Francouz) měl smůlu v tom, že se na začátku zranil, takže to teď má těžké. Nevnímám to tak, že když jsme z ligy odešli tři, musím být nejlepší. Jedu sám na sebe a starám se o to, abychom s týmem podávali dobré výkony.

Před startem ročníku jste mluvil o zničujících trénincích Omsku. Už jste si zvykl?
Šlo hlavně o tréninky před sezonou, kdy probíhaly přípravné kempy. Teď při tom zápasovém tempu se v trénincích trochu polevilo, takže už to není takový kalup jako před sezonou. Už se to dá zvládnout normálně.

A co Rusko? Obránci Vladimíru Rothovi podle všeho moc nevyhovovalo, a proto se vrátil zpět do Česka. Vy takové nutkání nemáte?
Zatím ne. (smích) Samozřejmě je to jiná země, jsou tam určitě rozdíly. Co bych vyzdvihnul, tak je jejich styl řízení a pravidla na silnici. Tam bych si snad ani netroufnul řídit. V něčem mě to v Rusku určitě překvapí, ale v Omsku jsme čtyři Češi. I to pomáhá.

Na co je nejtěžší si zvyknout?
Jsou to takové maličkosti. Nevím, co bych přesně vyzdvihnul. Když jsme tam přijeli, největší šok jsem zažil na silnicích. V Česku si každý stěžuje na nějakou menší dírku a tam jsou rádi, že mají vyasfaltováno. (smích) Ale jsou to jen některé oblasti, zase bych nekritizoval celé Rusko.

Říkal jste, že vám v Omsku pomáhá přítomnost dalších Čechů. Jak moc držíte pospolu?
Teď ze začátku, když člověk ještě plynně neovládá ruštinu, to pomáhá, i když s některými kluky se dá domluvit i anglicky. Ruština se každopádně zlepšuje každým dnem. S Čechy ale určitě trávím víc času, chodíme spolu na večeře a tak podobně. Není to tak, že bychom se nějak stranili, ale pokecáme spolu víc.

V Omsku už nastupovala řada českých hráčů včetně Jaromíra Jágra. Je to znát? Setkáváte se s nějakými odkazy?
Určitě. Nějací fanoušci nosí dres Jágra, v naší chodbě k šatně zase visí fotky z historie klubu, kde jsou samozřejmě i Češi, kteří tím Omskem prošli.

Pojďme k reprezentaci. Kouč Vladimír Vůjtek vás nominoval na listopadový Karjala Cup. Jaké z toho máte pocity?
Jsem šťastný, takováhle nominace potěší. Těším se.

Máte nějaký příslib, že byste se mohl podívat i na další reprezentační akce, nebo o tom s vámi trenér Vůjtek nemluvil?
Myslím, že chce vyzkoušet různé varianty. Teď povolal mě, takže pojedu s Kovym (Jakubem Kovářem). Co bude dál, to je ještě daleko. Uvidíme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361.522 letů. Je to nejméně za téměř 20 let

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361 522 letů. Oproti období před krizí jde o pokles zhruba o 57 procent, zároveň je to nejméně za téměř 20 let.

před 14 minutami

Maltská kandidátka Roberta Metsolaová byla zvolena předsedkyní Evropského parlamentu

Maltská lidovecká poslankyně Roberta Metsolaová, kandidátka nejsilnější lidovecké frakce, byla v úterý zvolena novou předsedkyní Evropského parlamentu. Získala 458 hlasů z celkem 690 odevzdaných. Ve svém úvodním projevu připomněla odkaz Václava Havla.

Švédská zelená poslankyně Alice Bahová Kuhnkeová získala 101 hlasů a španělská kandidátka krajní levice Sira Regová 57 hlasů. Celkem 74 odevzdaných hlasů bylo neplatných. Polský konzervativec Kosma Zlotowski svou kandidaturu na poslední chvíli stáhnul.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Technik souzený za odbytou revizi v Dukovanech přiznal vinu, hrozí mu až osm let vězení

Technik souzený kvůli kontrole svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech v roce 2012 se dohodl na uznání viny a trestu. Soud připravuje usnesení. Za poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení mu hrozilo až osmileté vězení. V návrhu o vině a trestu navrhuje obhájce trest 18 měsíců vězení s tříletou podmínkou a tříletým zákazem činnosti. Spor projednává okresní soud v Třebíči.

Podle státního zástupce Tomáše Černého způsobil technik jako zaměstnanec společnosti Tediko společnosti ČEZ a. s. škodu značného rozsahu. Vyčíslená byla na více než 15 milionů korun. Soud nepřipustil, aby se společnost ke sporu připojila kvůli náhradě škody, odkázal ji na jiné řízení.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Nuselský most ráno zablokovala pětice připoutaných aktivistů

Na pražském Nuselském mostě se v úterý ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra. Policie je odvedla s použitím donucovacích prostředků čtyři minuty od ohlášení, motivaci jejich činu zjišťuje, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Podle fotografie zveřejněné na Twitteru mohlo jít o aktivisty protestující proti spalování uhlí vytěženého v polském hnědouhelném dolu Turów.

Policie pětici lidí zajistila, podezřívá je z přestupku, uvedla mluvčí. "Zjišťujeme, o jaké osoby šlo a co je k jejich jednání vedlo," doplnila. Policisté řetěz přestřihli a lidi z vozovky odvedli, doprava na Nuselském mostě se poté uvolnila dvěma jízdními pruhy ze tří. Auta zde stojí v koloně v pracovních dnech každé ráno.

Z fotografie zveřejněné na Twitteru vyplývá, že pětice držela transparent s polským nápisem Nenech se oklamat a českým dodatkem Uhlí je sebevražda. Vzhledem k tomu, že část nápisu je v polštině, by se protest mohl vztahovat k úternímu jednání české ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) s její polskou kolegyní Annou Moskwovou o dolu Turów u hranic Libereckého kraje. Ministryně budou spolu ve Varšavě mluvit o smlouvě, která řeší pokračování těžby v dolu, jejích dopadech a o případných kompenzacích pro českou stranu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy