Aktualizováno 4. 4. 2015 22:28
Reportáž z pátého semifinálového duelu série Třince se Spartou.
Zbyněk Irgl se stal hrdinou Třince.
Zbyněk Irgl se stal hrdinou Třince. | Foto: Lukáš Filipec

Třinec - Hokejisté Třince vyhráli nad Spartou 3:2 po samostatných nájezd páté semifinále Tipsport extraligy a v celé sérii vedou 3:2. Závěrečný rozstřel rozhodl svojí trefou v šesté sérii navrátilec do sestavy domácích Zbyněk Irgl.

Šesté utkání se hraje v pražské holešovické aréně v pondělí od 18:30 hodin.

Hosté promíchali sestavu

Sparťané museli změnit vítěznou sestavu z domácích utkání hned na dvou místech: kromě neúčasti zraněného Réwaye musel kouč Jandač významně omezit minutáž kapitána Rolinka, který má zdravotní problémy z posledního měření sil v Praze.

Hosté odehráli první část pasivně a navíc s chybami, za které dvakrát pykali. Gólman Novotný se v sedmé minutě po výletu za branku nestihl srovnat v brankovišti, odklouzal z osy hřiště až za tyč a Hrňa z otočky mohl po ledě mířit klidně do středu branky.

Druhý gól přidal ve 13. minutě obránce Doudera, který odvážně vletěl do sparťanské rozehrávky a pak bekhendem zvedl puk nad Novotného lapačku. Teprve pak hosté vůbec poprvé vážněji zahrozili díky Barinkovi, ale po další Mikušově chybě v přesilovce mohli být rádi, že jim Hrňa v závěru části nedal ještě třetí gól.

Sparťané uznali, že začali špatně

"První třetinu jsme hráli špatně. Až od druhé jsme začali šlapat, možná k tomu trošku přispěly i změny v sestavě, ale až od té druhé třetiny jsme hráli dobře," řekl sparťanský útočník Michal Dragoun.

Pražané byli stále o krůček pozadu. Ani ve druhé třetině se jim nedařilo dostat soupeře pod tlak a vytěžovanější byl znovu Novotný, který zmařil dvě Ružičkovy gólové dorážky. Gólově mohl návrat oslavit Irgl, který se kličkou vyhnul brankáři, ale v brankovišti Novotného zastoupil obránce.

Poté, co přežili několik šancí soupeře, dal v 38. minutě sparťanský gól naděje Pech, který po Poláškově ráně do břevna a velké skrumáži pohotově dorazil puk za Hrubce. "My jsme od stavu 2:0 začali bláznit a zbytečně jsme otevřeli hru. Nabídli jsme jim spoustu šancí, to se nesmí stávat," řekl třinecký obránce Milan Doudera.

Nástup do poslední části hostům vyšel

Hosté procitnuli a rázem jich byl plný led. Třinecký náskok smazal už po 32 sekundách třetí části Kumstát, který si vyměnil puk s Dragounem a volejem z levého kruhu zavěsil. A domácí měli se soupeřem v třetím dějství suverénně nejvíc práce.

Přesto v 50. minutě mohl v jejich prospěch rozhodnout Hrňa, ale zblízka Novotného nepřekonal. "Já myslím, že dneska jsme byli lepší. Mohli jsme rozhodnout i v normální době, ani to nemuselo dojít do nájezdů," mínil Dragoun.

Rozstřel rozhodl navrátilec Irgl

V prodloužení nejdřív dýchla "smrt" na Třinec, ale při obrovské šanci Kumstáta ho v 76. minutě zachránila tyč. Minutu před koncem zase trnuli Sparťané, ale Adamský si vylámal zuby na Novotném.

V nájezdech hosté dvakrát na poslední pokus odvrátili porážku, ale do třetice na Irglovu trefu už odpovědět nedokázali. "Jsme šťastní, že jsme to urvali. Ale v šestém utkání musíme být daleko opatrnější než dneska. Musíme tam jet s pokorou a nechat tam všechno," řekl Doudera.

Semifinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Hrňa (Polanský), 13. M. Doudera, rozhodující sam. nájezd Irgl - 38. Pech (Kumstát), 41. Kumstát (Dragoun). Rozhodčí: Hodek, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 3:2.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek - Irgl, Klepiš, Ružička - Dravecký, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Orsava - Ciencala, M. Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Sparta: Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Vondrka - Sabolič,J. Hlinka, Buchtele - Forman, Přibyl, Dragoun - Volek, Rolinek, Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

před 2 hodinami

Raška podepsal nováčkovskou smlouvu se San Jose

Hokejový útočník Adam Raška podepsal v NHL tříletou nováčkovskou smlouvu se San Jose Sharks. Devatenáctiletý juniorský reprezentant, který startoval na posledních dvou světových šampionátech hráčů do 20 let, působil v závěru sezony v Rimouski Océanic v kanadské juniorské soutěži QMJHL.

San Jose draftovalo Rašku před rokem v 7. kole jako celkově 201. hráče. Odchovanec Kopřivnice hraje v zámoří od roku 2019. Na začátku této sezony odehrál dva zápasy za extraligový Třinec, dalších jedenáct utkání přidal v prvoligovém Frýdku-Místku.

Po juniorském MS se Raška vrátil do Kanady a stejně jako v minulém ročníku působil v Rimouski. V QMJHL odehrál včetně play off 30 zápasů, ve kterých vstřelil 15 branek a přidal 16 asistencí.