Orli se učí od Američanů. Herním stylem lákají diváky

Lukáš Caha Lukáš Caha
9. 9. 2015 6:01
Znojemští hokejisté se po úspěšné přípravě chystají na ostrý start své páté sezony v mezinárodní EBEL. K úspěchu jim má pomoci atraktivnější herní styl, který trenéři odkoukali za oceánem.
Trenér Orlů Jiří Režnar chce letos dále než jen do čtvrtfinále
Trenér Orlů Jiří Režnar chce letos dále než jen do čtvrtfinále | Foto: Lukáš Caha

Znojmo Litvínov, Plzeň, Zlín, Hradec Králové, německý Ingolstadt i švýcarský Zug. Všechny tyto týmy bojující v nejvyšších tuzemských ligách dokázali znojemští Orli v přípravě porazit. A nyní chtějí úspěšné tažení přenést i do EBEL ligy, která startuje v pátek.

K prolomení kletby, jež nepustila Jihomoravany již devět let do semifinále má i nový atraktivnější herní styl. Ten odkoukali trenéři v čele s Jiřím Režnarem za oceánem od Američanů.

Cílem i Liga mistrů

„Hraje se jen v útočném a obranném pásmu. To střední prakticky odpadá. Hokej je pak rychlejší a důraznější,“ vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý kouč Havířova, Vsetína i polského Jastrzebie.

Orli přes léto vyměnili prakticky celou obranu a letos si chtějí zahrát minimálně o finále. Lákadlem pro ně je i hokejová Liga mistrů, kterou jim v uplynulé sezoně vyfoukl Klagenfurt. „Doufejme, že letos se to povede. Všichni by na to byli natěšeni. Každý hráč i trenér by si to chtěli zkusit. Musíme jít ale postupně,“ zůstává ostražitý.

Absolvovali jste poměrně náročnou přípravu. Přesto jste z ní vyšli úspěšně, panuje tedy spokojenost?
Ano, hodnotím ji pozitivně. S těmi týmy, co jsme se střetli, jsme uhráli dobré výsledky. Doufáme, že nás to připravilo na sezonu tak kvalitně, abychom v tomto tempu pokračovali i nadále.

Hráli jste jak s českými extraligovými kluby, tak i se dvěma švýcarskými a jedním německým týmem. Byl v těch zápasech rozdíl?
Určitě. To, co jsme hráli s těmi zahraničními, bylo takové agresivnější a více se bruslilo. Hráči jsou zde zvyklí bojovat o místo v sestavě až do prvního mistrovského zápasu. Stavěli se k tomu profesionálněji. Naopak například Plzeň přijela do Znojma bez čtyř klíčových hráčů.

Velkou obměnou prošla obrana. Co vás k tomu vedlo?
Chtěli jsme změnit styl. Hledali jsme hráče k tomu, co chceme praktikovat. Tedy útočit ve čtyřech a bránit v pěti hráčích. Ten hokej je pak atraktivnější. Ve finále téměř nevíte, kdo je bek a kdo útočník. Během pěti let to už možná ani nebudeme rozlišovat a bude prostě pět hráčů, kteří se v té hře budou různě prolínat. Chtěli jsme, aby beci, které jsme hledali, byli hodně bruslící. Až sezona ale ukáže, jestli to bylo dobré rozhodnutí.

Vstupujete do sezony s mladou gólmanskou dvojicí…
Patrik Nechvátal odchytal loni hodně zápasů a už si na to tady zvykl. V pozici jedničky ještě nikdy nebyl. Doufáme, že se toho zhostí a potvrdí svoji pracovitost výsledky v sezoně. Gólman je důležitý, ale musejí mu pomáhat i hráči.

Kádr máte tedy již uzavřený?
Uvidíme podle situace. Teď je naším cílem probojovat se do první šestky, která má zajištěnou účast v play off. Pak teprve můžeme pomýšlet podle ekonomické situace dále. Když budeme hrát dobře, nebude třeba ani důvod do toho sahat.

Ve Znojmě je nemilou tradicí ukončit sezonu ve čtvrtfinále. Co jste letos změnili, aby se to neopakovalo podesáté v řadě?
Musíme pracovat celou sezonu. Prvním krokem je dostat se do play off. Pak uděláme všechno pro to, abychom to naše prokletí zlomili a postoupili. Je to ale ještě hodně daleko.

Kdo bude podle vás letos favoritem EBEL?
Salcburk, Linec, Klagenfurt, Graz… to bych vyjmenoval jedenáct mančaftů. Je to všechno našlapané a ukáže to až samotná hra.

Ve stejný den, kdy odehrajete první zápas, začíná ve Znojmě i tradiční vinobraní. Povolíte hráčům skleničku?  
Oni se ani ptát nebudou a ten burčák ochutnají (smích).  

Orly čeká opravdu ostrý start. V pátek hostí od 17:00 Linec a následně se střetnou s oběma rakouskými účastníky Ligy mistrů. Jejich nedělním soupeřem bude úřadující mistr EBEL ze Salcburku a další pátek zamíří do Vídně, tedy k soupeři Litvínova v CHL.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy