Nová Sparta. Jiný styl, ale stejný cíl. Opět chce titul!

FOTO Hokejová Sparta jde do boje s historickým logem
Bronzový celek minulé extraligové sezony představil nový znak, jež bude kopií historicky prvního loga oddílu.
Sparta s jeho uvedením přichází po oslavách 110 let existence klubu ve snaze o další propojení se svou bohatou historií.
Hokejová Sparta vznikla podle informací klubového webu 6. prosince 1903. Tehdy poprvé vyjeli hráči bandy hokeje k tréninku na led pod hlavičkou AC Sparta pod vedením rychlobruslaře Jaroslava Petráka.
První utkání pak sehráli necelé dva měsíce po prvním tréninku, 31. ledna 1904 v Mladé Boleslavi zvítězili 3:1. Kapitán Tomáš Rolinek a kouč Josef Jandač budu chtít také v této sezoně sbírat co nejvíce triumfů.
Foto: CPA Eduard Erben
Adam Sušovský Adam Sušovský
29. 7. 2014 5:00
Je to tak každý rok. Sparta v play off nesplní cíl, a tak v Holešovicích překopou kádr. Letos Sparta propustila dvanáct hráčů včetně Petra Tona. Ale stejně chce hrát zase o titul.

Praha - Přesně takhle je to poslední roky v podstatě každé léto. Sparta v play off nesplní cíl (vyhrát extraligu), a tak její vedení překope kádr vzhůru nohama. Letos Pražané zkrátili rozpočet a propustili dohromady dvanáct hráčů včetně kanonýra Petra Tona.

Cíl však zůstává nadále stejný: zase se má hrát o titul. Sparta na něj čeká od roku 2007. Teď vstupuje do své 111. sezony kromě zbrusu nového kádru navíc i s novým logem.

"Já si ale nemyslím, že by to byl radikální řez. Tohle mužstvo je z větší části na dva tři roky postavené," prohlásil hlavní trenér Josef Jandač.

Odešli klíčoví obránci, brankář i Ton

Se Spartou vyjel Jandač na led poprvé v pondělí. V kabině se mu přitom hlásilo čtrnáct nový posil a řada dosud klíčových hráčů kádr opustila. Tým i osekal rozpočet, letošní sezona by měla vyjít na 110 milionů korun.

Odešel gólman Tomáš Pöpperle, klíčoví obránci Jakub Krejčík, Karel Kubát, Radek Phillip či Vladimír Sičák a v útoku bezesporu nejvíc bolí ztráta klubové legendy Petra Tona. Ten se nerozšel se Spartou zrovna v dobrém a zamířil do Komety.

Sparta bude tvrdší. Na úkor produktivity

Jinými slovy: do nové sezony vstupuje úplně jiná Sparta, bude nová a v základní části zřejmě ne tak suverénní jako loni. Posilám vévodí urostlý obránce Michal Barinka.

Spolu s ním přišli ještě Marek Ďaloga, Lukáš Cingel a Juraj Mikuš ze zaniklého Lva. Do útoku pak slovenský supertalent vyhlížející NHL Martin Reway či český mladík Dominik Volek. A do brány ostřílený Slovák Rastislav Staňa.

Ta zásadná změna týmu je však jasná při pohledu na soupisku: celkem pět obránců Sparty má teď přes 190 centimetrů. Její hokej má příští rok bolet, už nebude tak krásný a technický, jak byli diváci zvyklí loni.

Houževnatost na úkor produktivity

"Mužstvo bude charakterově jiné a houževnatější, možná na úkor produktivity. Nepředpokládáme, že to budou nějaké střelecké hody, že budeme tak produktivní jako v loňské sezoně," přiznal Jandač.

Loni Sparta v základní části nastřílela 208 branek a naprosto suverénně ovládla základní část, jenže v play off narazila na tuhý odpor silově zdatnější Komety. A vypadla. Pro příští rok je tohle nepřípustné.

A tak si teď Jandač ani moc neláme hlavu s tím, kdo nahradí pětatřicet branek kanonýra Petra Tona. V pondělí do prvního útoku k Hlinkovi a Rolinkovi postavil dalšího novice Slovince Roberta Saboliče.

Úkolem trenéra bude vštěpit Spartě jinou a odhodlanější tvář.

Jednička je jasná: Slovák Staňa

"I bez Tona budeme pořád Sparta," řekl po úvodním tréninku jeho dvorní nahrávač Jaroslav Hlinka. Jandač v jeho elitní formaci během přípravy vyzkouší více hokejistů a až v přípravných zápasech zjistí, co mu nejvíce sedne.

První přípravný zápas, který o sestavě Sparty napoví, sehraje tým z Holešovic příští středu v Českých Budějovicích.

"Zatím ani není jisté, že Rolinek s Hlinkou zůstanou pohromadě," řekl Jandač. Co už jisté je, to je brankářské obsazení. Jasnou brankářskou jedničkou je nově příchozí Staňa.

"Už z odměny manfačtu je vidět, že Sparta bude chtít, aby hokej soupeře více bolel. Pár kluků je tady jiných, ale všichni budeme chtít dělat ty výsledky, jaké dělala Sparta loni. Vždyť neměla konkurenci a na to my chceme navázat i teď," řekl Barinka.

"Podle jmen je to jasné: Favorit extraligy budeme my a Třinec," řekl otevřeně Hlinka.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 10 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy