Marod Hertl: Moje koleno už vidělo hodně doktorů, ale nešetřím ho. Jinak bych nemohl hrát hokej

Daniel Poláček Daniel Poláček
5. 12. 2016 12:01
"Operace dopadla dobře, jsem v pořádku," tvrdí Tomáš Hertl v písemném rozhovoru pro Aktuálně.cz. Do sestavy San Jose by se měl vrátit v horizontu několika týdnů, a tak je možné, že letos už nenastoupí. Nový rok tudíž vyhlíží s jasným přáním – konečně se zbavit vleklých potíží s kolenem a pomoct mužstvu ke Stanley Cupu. "Zdraví je samozřejmě na prvním místě, když nejste zdravý, nemůžete nic," poznamenává 23letý forvard.
Tomáš Hertl
Tomáš Hertl | Foto: Jan Kasl, Red Bull Content Pool

Podle zámořských zdrojů jste v úterý podstoupil operaci pravého kolene, přičemž mělo jít pouze o drobný zákrok. Jak operace dopadla?

Dopadla dobře, jsem v pořádku.

Začátek sezony vám alespoň dle statistik docela vyšel. Sedmnáct zápasů, devět bodů, k tomu icetime přes 16 minut. Cítíte, že máte důvěru trenérů?

Od začátku sezony se mi hrálo dobře. Trenér mi věřil a já dostával hodně prostoru na ledě. Jen škoda těch neproměněných šancí, co jsem měl. Z nich mohly padnout nějaké góly.

Trenér Peter De Boer vás využívá nejen při útočení, ale také v defenzivní práci a při oslabeních. Musel jste kvůli tomu nějak měnit styl hry a ovlivnilo to třeba vaši přípravu?

S něčím podobným jsem před začátkem sezony vůbec nepočítal. Ale po pár zápasech jsem se vrátil na pozici centra a začal chodit i na oslabení. Zpočátku jen kvůli vhazování, ale pak už normálně. Pamatuji si, že ve Slavii jsem občas oslabení hrával, ale v NHL je to poprvé, co chodím standardně.

Kvůli doléčování zranění z minulého ročníku jste vynechal zářijový Světový pohár, avšak možná i vy jste na ledě pozoroval jeho důsledky. Třeba Dmitrij Jaškin nám vyprávěl, že takové tempo na začátku sezony nepamatuje. Máte podobný pocit?

Hodně lidí říká, že takové tempo od začátku sezony nebývá, většinou se to láme okolo půlky sezony. Ale jestli se chcete dostat do play-off, tak nesmíte zaspat.

Samotný Světový pohár jste asi sledoval hodně pozorně. Co podle vás chybělo českému týmu k postupu do semifinále?

Dívali jsme se tady s kluky. Myslím, že jsme odehráli dobrý turnaj. Škoda že jsme začínali proti silné Kanadě. Kdybychom nejprve hráli proti USA a s Evropou, kterou jsme skoro porazili, nikdo by neřekl ani slovo. Když Kanada přijde o hráče, je schopná ho nahradit někým pomalu ještě lepším, to ostatní týmy nemají.

Z NHL mizí mnozí čeští veteráni a dalším včetně Jaromíra Jágra se blíží konec kariéry. Více na očích jste třeba vy, David Pastrňák, Ondřej Palát, Radek Faksa. Cítíte, že nastupuje nová generace? Že to budete vy, na kom budou záviset medaile z velkých akcí?

Nemyslím, že by se úplně měnily generace. Ale mladí hráči mají v týmech svou roli. Je bohužel vidět, že českých jmen v NHL ubývá, ale já věřím, že se to zase vrátí a přijdou noví kluci. Máme v zámoří pořád dost kvalitních hokejistů, kteří se mohou na mezinárodních akcích poprat o nějaké úspěchy.

Mladíci se obecně prosazují čím dál víc. Blíží se doba, kdy bude nejlepší nováček sezony běžně přebírat i další významné individuální ceny? Jistě je pozoruhodné, co letos předvádí Patrik Laine nebo Zach Werenski.

To je pravda, to se mění, mladí hráči nastupují v prvních dvou formacích. Spoustě nováčků se momentálně hodně daří, ale bude to ještě zajímavé. Přijde play-off a mladí kluci to nemusí zvládnout, tam potřebujete hokejisty, co už mají v podobné situaci něco odehráno, aby vám ukázali cestu a pomohli vám.

Vraťme se ještě k vašemu zranění. Je jistě frustrující, když musíte neustále řešit problémy s tím samým kolenem. Napadlo vás, že už možná nikdy nebude úplně v pořádku?

Snažím se nad tím moc nepřemýšlet. Jdu do toho s tím, že na sobě budu pořád dál makat, abych se dostal zpátky a začal zase hrát. Nic jiného ovlivnit nemůžu.

Alespoň v českých médiích se často prezentuje jako přímý zdroj vašich trablů s kolenem srážka s Dustinem Brownem dva roky zpátky. Berete to také tak?

Takhle to neřeším. Na "kdyby" se nehraje, jsou to tři roky a já na to nemyslím.

Vaše zranění je asi hodně náročné i na psychiku. Prozradíte, kolik doktorů už jste s ním musel oběhnout a kdo vám při léčení nejvíc pomáhá?

Je pravda, že ho vidělo už hodně doktorů. Pomáhá mi samozřejmě celá rodina, kluci z týmu a přítelkyně. Stará se o mě a musí mi pomáhat, nemá to vůbec lehké, když nemůžu hrát.

Pokud hrajete, necítíte někdy, že se podvědomě snažíte koleno při hře šetřit?

Kdybych na to neustále myslel, nemohl bych hrát hokej. Nehraju opatrně, snažím se souboje dohrávat, bojuju před brankou, kde taky schytám hodně ran. Na to prostě nemyslíte, jdete do toho naplno.

Na konci minulé sezony Tomáš Hertl bojoval o Stanley Cup proti (nakonec vítěznému) Pittsburghu. Poslední bitvy však kvůli zranění zmeškal.
Na konci minulé sezony Tomáš Hertl bojoval o Stanley Cup proti (nakonec vítěznému) Pittsburghu. Poslední bitvy však kvůli zranění zmeškal. | Foto: ČTK

Pokud budete i během Vánoc stále ještě v rekonvalescenci, chystáte se podívat do Česka?

O Vánocích budu určitě v Americe. I kdybych byl v pořádku, tak sebrat se a odjet v průběhu sezony je prakticky nemožné. Navíc máme volno jen pár dní.

Do nového roku si nejspíš budete přát především hodně zdraví, ale co by vám kromě toho ještě udělalo radost?

Zdraví je samozřejmě na prvním místě, když nejste zdravý, nemůžete nic. Ale moc si přeju, abychom se s kluky dostali na jaře do play-off a zakončili ho ještě o trochu lépe než v loňské sezoně. I kdybych dal v každém zápase gól a nedostali bychom se do play-off, tak je těch 82 zápasů vlastně pro nic. Ale vyhrávat a postupovat v play-off, to je prostě úžasný pocit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy