Hertl skóroval, San Jose i tak první zápas finále Západní konference prohrálo

16. 5. 2016 6:39
Hokejisté St. Louis vstoupili vítězně do finále Západní konference NHL, když porazili San Jose 2:1.
NHL: Radost hokejistů  St. Louis Blues
NHL: Radost hokejistů St. Louis Blues | Foto: Reuters

St. Louis - Hokejisté St. Louis vstoupili vítězně do finále Západní konference NHL, když porazili San Jose 2:1. Zápas rozhodl gól finského útočníka Joriho Lehtery z 30. minuty. Jediný gól hostí vsítil Tomáš Hertl. Další pokusy Žraloků pokryl brankář Blues Brian Elliott, který pochytal 31 z 32 střel a byl vyhlášen první hvězdou večera.

Hertl skóroval tečí bruslí

Skóre zápasu otevřel v 16. minutě domácí útočník David Backes, který v přesilové hře bravurně tečoval před brankou střelu Kevina Shattenkirka od modré čáry. Za pouhých 34 sekund bylo po podobné akci na druhé straně vyrovnáno. Joe Pavelski hokejkou změnil směr střely Brenta Burnse a Elliott byl bezmocný. Zpomalené záběry ale odhalily, že se puk ještě otřel o brusli Hertla, a gól tak byl připsán jemu.

Ve druhé třetině měli Sharks více ze hry, přestříleli soupeře v poměru 16:5, ale klíčovou branku vstřelilo St. Louis. Lehterä nabruslil podél levého mantinelu do útočného pásma, na úrovni kruhu pro vhazování napřáhl a jeho rána trošku překvapivě skončila za zády brankáře Martina Jonese, který si v utkání připsal 21 zákroků.

"Pak už jsem jen zavřel oči"

"Dostal jsem puk, rozjel jsem se a pak už jsem jen zavřel oči," popsal Lehterä vítěznou trefu. "Ale o tom to je. Prostě jsme se snažili hrát jednoduše, nic nevymýšlet." Jones si na puk sáhl, gólu ale nezabránil. "Nevím, jak mi to tam propadlo. Štve mě, že takový gól rozhodl zápas. Ale není důvod panikařit. Příště to chytím," řekl.

"V první třetině jsme se trošku hledali. Pak jsme si o přestávce něco řekli a od druhé třetiny jsme začali hrát svou hru. Tragédií je, že jsme většinu času strávili u nich v pásmu, ale přesto jsme třetinu prohráli 0:1. To dnes rozhodlo," konstatoval trenér Sharks Peter DeBoer. Jeho tým si během základní části vedl na hřištích soupeřů skvěle, nyní ale prohrál venku už počtvrté v řadě.

Semifinále play off NHL:

Západní konference - 1. zápas:

St. Louis - San Jose 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky: 16. Backes, 30. Lehterä - 16. Hertl. Střely na branku: 23:32. Diváci: 19.483. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Backes, 3. Lehterä (všichni St. Louis). Stav série: 1:0.