Potíže s rouškou? Domalujeme vám ji. Návrat diváků přinesl v NHL i "ubohost"

jzp jzp
7. 3. 2021 15:02
Na stadiony hokejové NHL se pomalu vracejí fanoušci. V Pittsburghu však slavnostní moment pokazila upravená fotka na sociální síti.
Fotka, kterou Penguins sdíleli na sociální síti, prošla řadou úprav.
Fotka, kterou Penguins sdíleli na sociální síti, prošla řadou úprav. | Foto: Twitterový účet Pittsburgh Penguins

Penguins v týdnu otevřeli svou halu pro necelé tři tisícovky diváků, a to za přísných podmínek. Vyhlásili například nulovou toleranci vůči nenošení roušek.

V reálu však ukázněnost pokulhávala. Jedna z fotografií zachytila skupinku fanoušků, v níž tři lidé nesprávně nosili roušku pod nosem a další fanynka ji neměla nasazenou vůbec.

S nelichotivou fotkou naložil Pittsburgh po svém. Než ji umístil na sociální síť, laxním divákům "nasadil" v grafickém editoru roušku i přes nos a fanynku bez jakákoliv ochrany vyřízl úplně. Následně přidal ještě humorné popisky a proslov trenéra Mikea Sullivana.

Sociální sítě však klub neoblafl. Pozorní uživatelé brzy poznali, že oproti původní fotce něco nesedí, a začali fotomontáž kritizovat. Výhra 5:2 nad rivaly z Philadelphie najednou nebyla hlavním tématem.

"Buď vynucujte pravidla, nebo ne, ale nelžete nám. Ubohost," napsal jeden uživatel. Ozvala se také Hemal Jhaveriová z deníku USA Today, která úpravy označila za "absurdní pandemické divadlo".

Pittsburgh později přispěchal s ujištěním, že pracovníka, který fotku zveřejnil, stihl trest.

"Ačkoliv mohlo jít o dobrý úmysl, náš zaměstnanec neměl na fotce upravovat roušky několika fanouškům, kteří nedodržovali pravidla striktně," stálo v prohlášení. "Náš tým pro sociální média by nikdy neměl posílat fanouškovské základně upravené fotografie. Jde o porušení našich interních pravidel, zmíněný pracovník byl potrestán."

Návrat fanoušků

Pittsburgh je jedním ze 17 klubů NHL, které otevřely nebo v dohledné době otevřou část stadionu pro diváky. Nejdál zatím došel Dallas, jenž hostí až pět tisíc lidí.

Přísné podmínky však mohou některé zájemce odradit. Například fanoušci Rangers musí před návštěvou Madison Square Garden projít virtuální zdravotní prohlídkou a mít maximálně tři dny starý PCR test s negativním výsledkem. Případné očkování na tom nic nemění. Každému divákovi navíc před vstupem měří teplotu.

Zajímavé je, že všechny týmy, které začaly či začnou pouštět fanoušky do ochozů, sídlí v USA. Sedm kanadských klubů nadále bude hrát v prázdné hale.

Stejný stav trvá už čtyři měsíce také v extralize, kde však uvolňování restrikcí není na pořadu dne. Zatímco Česko denně hlásí přes tisíc nakažených na milion obyvatel, Kanada jich nemá ani stovku. Přesto oproti Spojeným státům, které denně evidují asi dvě stě případů, vyčkává. Důvodem je očkování, které v Kanadě postupuje podobně jako v Česku, tedy relativně pomalu.

Oproti tomu USA očkují zhruba dva miliony lidí denně a patří k celosvětovým lídrům. Alespoň jednu dávku vakcíny už má přes 15 procent obyvatel.

Jestliže Kanada nepřidá a nebude moct zodpovědně uvolnit restrikce, může to negativně ovlivnit příští sezonu NHL.

"Průběh očkování jak ve Spojených státech, tak v Kanadě zásadně ovlivní, jak bude příští ročník vypadat z ekonomického a soutěžního pohledu," řekl stanici TSN zástupce šéfa ligy Bill Daly.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy