Nejtvrdší trest v historii, rošáda hvězd, čínský klub. KHL startuje, ale zaujala už v létě

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 8. 2016 12:01
Není pochyb o tom, že hokejová KHL si v létě udělala reklamu. Někdy dobrou, jindy špatnou. Nyní začíná její další sezona, v níž budou týmy nově létat do vzdáleného Pekingu.
Alexandr Radulov z KHL prchl, ale vrátila se jiná hvězda - vyhlášený technik Pavel Dacjuk.
Alexandr Radulov z KHL prchl, ale vrátila se jiná hvězda - vyhlášený technik Pavel Dacjuk. | Foto: ČTK

Praha – Jan Kovář a Tomáš Filippi z Magnitogorsku dnes budou u startu devátého ročníku Kontinentální ligy. Ruský projekt opět přinese leccos nového. Přes léto kupříkladu naverboval čínský klub, ale také ztratil možná svoji největší hvězdu – Alexandra Radulova.

Pro Čechy se nic zásadně nemění, opět jich nastoupí kolem třiceti. Oproti rokům, kdy existoval pražský Lev, je to pokles, ale pokud nepočítáme východní Evropu, má v KHL víc zástupců jen Finsko a Kanada.

Nejvíc českých tváří bude koučovat Miloš Říha v bratislavském Slovanu, ovšem zajímavou sbírkou potenciálních reprezentantů disponuje i Čeljabinsk, kde hrají Pavel Francouz, Jiří Novotný a Michalové Birner s Řepíkem.

Čtveřici krajánků čeká ve Východní konferenci zápolení s novým týmem – Rudou hvězdou Kunlun, která rozšířila počet účastníků na 29, nejvíc v historii.

Kunlun aneb Čína zbrojí na olympiádu

Dres čínského klubu z Pekingu bude oblékat liberecký mistr Martin Bakoš a další Slovák Tomáš Marcinko. Zodpovědnost za výsledky padne i na řadu Rusů či Finů, zato domácí si na pomyslné kormidlo sáhnou jen sporadicky, neboť jim schází kvalita.

Příkladem budiž 18letý Žu-ti Jing, první Číňan, který podepsal smlouvu s klubem Kontinentální ligy. Urostlý forvard naposledy okusil druhořadou juniorskou soutěž v Kanadě, kde posbíral jen pár bodů.

Moskevské Dynamo má pro letošní sezonu v zásobě vskutku netradiční retro dresy.
Moskevské Dynamo má pro letošní sezonu v zásobě vskutku netradiční retro dresy. | Foto: Oficiální twitterový účet Dynama Moskva

Neblýskají se ani kariéry Jingových krajanů, což není překvapivé. Čína stojí v žebříčku Mezinárodní hokejové federace až na 37. místě. Ze společnosti Austrálie a Nového Zélandu chce však rychle vyletět vzhůru, aby na pekingské olympiádě za šest let neudělala ostudu.

Pomoc hledá, kde to jde, ale nejpatrnější je spolupráce s Ruskem. Díky ní vznikl Kunlun, v řadě čínských měst pak s rozvojem hokeje pomáhá vladivostocký Admiral.

Rudá hvězda už má za sebou přípravu, v níž strhla pozornost šílenými duely proti kazašské Astaně. První klání přineslo takřka 200 trestných minut, druhé nabídlo běsnění Damira Ryspajeva, který napadl čtyři hráče Kunlunu, jeden z nich skončil v nemocnici.

Takhle v přípravě proti Rudé hvězdě řádil Damir Ryspajev. | Video: YouTube.com

21letého Kazacha následně zdrtila doživotní suspendace od KHL. "Očernil image ligy," zlobil se její šéf Dmitrij Černyšenko. Ryspajev tak získal smutný primát – nikdo v historii KHL či NHL, tedy dvou nejlepších soutěží světa, dosud nedostal tak tvrdý trest.

Radulov odmítl balík a odešel do NHL

Ruská liga si však přes léto udělala i dobrou reklamu, třeba Vladimir Tkačjov z Kazaně zaujal vskutku originálním nájezdem (video). Podstatnější ale je, že Petrohrad ulovil v zámořském Detroitu hvězdného Pavla Dacjuka.

Vyhlášený šikula se může stát novou tváří soutěže poté, co za oceán zamířil Alexandr Radulov. Držitel několika rekordů KHL, například toho za nejvíc bodů (80) v jednom ročníku, odmítl balík moskevského CSKA. "Byla to opravdu hodně dobrá nabídka. Co se týče peněz, prodělal jsem. Jenže já jsem zkrátka chtěl do NHL," řekl 30letý útočník deníku Sport Express.

Radulov vážně jednal i s Jágrovou Floridou, ale nakonec kývl Montrealu. Za 5,75 milionu na rok. Sezona mu tentokrát začne až v půlce října, zato Kontinentální liga startuje už dnes, přičemž poprvé se zastaví v listopadu kvůli finskému Karjala Cupu. Na zářijový Světový pohár nebude brát ohled.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy