Slováci se o výhru nad Brity báli až do konce, Norové v poklidu přehráli Itálii

23. 5. 2021 13:45
Hokejisté Slovenska udolali na mistrovství světa v Rize Velkou Británii 2:1 po gólech Marka Hrivíka a Roberta Lantošiho a připsali si druhou výhru ve skupině A. Norové si v "béčku" poradili s Italy 4:1, hattrickem se na výhře favorita podílel útočník Mathias Trettenes.
Adam Liška před britským brankářem Benem Bownsem na MS 2021.
Adam Liška před britským brankářem Benem Bownsem na MS 2021. | Foto: Reuters

Výběr kanadského kouče Craiga Ramsayho sice začal bleskově naplňovat roli obrovského favorita zápasu, ale nakonec se na "povinné" tři body hodně natrápil. Velkou překážkou byl pro Slováky skvěle chytající brankář Bowns. Ze 17 střel, které na jeho branku mířily během úvodní třetiny, pustil jen tu, kterou na něho vyslal už po 25 sekundách Hrivík.

Zatímco Britové se k ohrožení branky střežené Konrádem dostávali jen velmi sporadicky a statistici jim za první dějství napočítali pouhé dvě střely do prostoru mezi tyčky, Slováci měli řadu dalších příležitostí, jenže uklidňující náskok si vypracovat nedokázali.

Do druhé třetiny nahradil Konráda, jehož vyřadilo ze hry poraněné tříslo, Hudáček. Zkušený gólman se ale ještě ani nestihl pořádně zahřát a po 123 sekundách inkasoval. Ve správnou chvíli byl na správném místě Kirk a dorážkou do odkryté branky zaznamenal druhý gól svůj i celého britského výběru na turnaji.

Už ve 25. minutě kontroval Lantoši, když z kruhu pro vhazování zacílil dokonale přesně do horního růžku branky. Na druhé straně nebyl daleko od opětovného vyrovnání Davies. Stejně jako v první třetině vyslali Slováci na Bownse 17 střel, ale opět zůstalo u jediného gólu.

Hudáčka pak Britové hodně pozlobili v první přesilovce zápasu, skóre se ale nezměnilo ani po Sukeľově příležitosti.

Ve třetím dějství už byli Slováci o něco opatrnější, přesto neměl k vyrovnání daleko na dorážku do prázdné branky číhající Connolly. Bowns držel naděje Britů na překvapení až do samého závěru. V něm pak čelil slovenský tým britské šestici, ale těsnou výhru uhájil a zůstal v Rize stoprocentní.

Výhru Norů režíroval Trettenes

Souboj týmů, které do turnaje vstoupily porážkou, začal lépe pro Nory. V úvodu sice nevyužili přesilovou hru, v 11. minutě se ale po rychlém protiútoku prosadil Trettenes. Další gól mohl přidat Röymark, italský brankář Fazio byl ale připravený.

Ve druhé třetině si Norové i díky přesilovým hrám vytvořili výraznou střeleckou převahu a prosadili se i gólově. Fauly Giliatiho potrestal nejprve Rosseli Olsen a poté i Trettenes. Fazio si vedle dvou inkasovaných branek připsal 21 úspěšných zákroků, zatímco jeho protějšek Haukeland čelil jen třem střelám.

Hned na začátku třetí části zkompletoval Trettenes hattrick, poté co tečoval Lesundovu střelu po vyhraném vhazování.

Italové mohli snížit ve své první přesilové hře v zápase, Haukeland ale kapituloval až v 52. minutě při hře ve vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Norský gólman neudržel střelu od modré čáry a Frank puk pohotově dorazil za brankovou čáru.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

Skupina A (Olympijské sportovní centrum):

Velká Británie - Slovensko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Kirk (Perlini, Richardson) - 1. Hrivík (Lantoši), 25. Lantoši (Cehlárik). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Gouin (Kan.) - Constantineau (Fr.), Oliver (USA). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

Velká Británie: Bowns - Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Clements, Swindlehurts - Dowd, Hammond, Lake - Kirk, Perlini, Connolly - Duggan, Lachowicz, Betteridge - Davies, Myers, J. Phillips - Ferrara. Trenér: Corey Neilson.

Slovensko: Konrád (21. J. Hudáček) - Gernát, Rosandič, Nemec, Ďaloga, Grman, Jánošík, Gachulinec, Kňažko - Cehlárik, Hrivík, Lantoši - Skalický, Krištof, Pospíšil - Studenič, Miloš Roman, Faško-Rudáš - Slafkovský, M. Sukeľ, Liška. Trenér: Craig Ramsay.

Skupina B (Arena Riga):

Norsko - Itálie 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Trettenes (Olden, Lesund), 26. Rosseli Olsen (K.A. Olimb, Espeland), 37. Trettenes (Olden, Lindström), 41. Trettenes (Lesund, Lindström) - 52. Frank (Andergassen, Marchetti). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Björk - Lundgren, Yletyinen (všichni Švéd.). Vyloučení: 1:4, navíc Giliati (Itálie) 10 min. Využití: 2:0. Bez diváků.

Sestavy:

Norsko: Haukeland - Holm, Holös, Lesund, Espeland, Kaasastul, Krogdahl, Ostby - Pettersen, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Olden, Trettenes, Lindström - Haga, M. Olimb, Valkvae Olsen - Röymark, Brekke Henriksen, Kristiansen - Solem. Trenér: Petter Thoresen.

Itálie: Fazio - Spornberger, Glira, Casetti, Pietroniro, Marchetti, Miglioranzi, Soracreppa, Gios - Frank, Petan, Frigo - Giliati, Pitschieler, Hochkofler - Miceli, Bardaro, Magnabosco - Deluca, Andergassen, Galimberti. Trenér: Giorgio De Bettin.