Nejhorší start do MS v historii: dva zápasy, nula bodů. Češi nestačili ani na Švýcary

22. 5. 2021 21:32
Čeští hokejisté prohráli ve svém druhém zápase mistrovství světa v Lotyšsku se Švýcarskem 2:5. Po páteční porážce s Ruskem tak zůstávají v tabulce skupiny A bez bodu.
Timo Meier a Šimon Hrubec v zápase Česko - Švýcarsko na MS 2021
Timo Meier a Šimon Hrubec v zápase Česko - Švýcarsko na MS 2021 | Foto: Reuters

To se jim stalo v samostatné historii na velké mezinárodní akci dosud jen na Světových pohárech v letech 1996 a 2004. Další zápas čeká český výběr v pondělí od 19:15 SELČ proti Bělorusku.

Svěřenci kouče Filipa Pešána sice vedli od 15. minuty po přesilovkové trefě Filipa Chytila, ale Švýcaři otočili stav díky dvěma gólům Tima Meiera a brankám Gregoryho Hofmanna a Tristana Scherweye na 1:4. V závěru na snížení Jiřího Smejkala odpověděl čtvrtou využitou švýcarskou přesilovkou opět Hofmann.

Švýcaři dokázali pokořit českou reprezentaci poprvé po šesti soubojích. Naposledy uspěli v roce 2017 na mistrovství světa v Paříži, kde vyhráli 3:1.

"Dostali jsme sedm dvouminutových trestů, většina z nich byla naprosto nesmyslných a nic neřešících, z toho byly čtyři inkasované branky. Myslím si, že k tomu není co dodat," řekl Pešán.

Zatímco Švýcaři nastoupili ke své premiéře v Rize, český tým potřeboval v boji o důležité body odčinit těsnou páteční porážku s Ruskem. Pomoci k tomu mělo pět změn v sestavě, k nimž trenéři sáhli. V brance byl opět Hrubec, naopak poprvé se do sestavy dostali obránci Klok se Šustrem a útočníci Lenc, Matěj Stránský a Blümel.

Začalo se oboustranně velmi svižně. Už po 12 sekundách se ve slibné pozici ocitl Smejkal, ztroskotal však na brankáři Genonim. Na druhé straně zakončil rychlý kontr Andrighetto, i Hrubec byl ale pozorný. Na začátku druhé minuty se pak Hrubec vyznamenal, když mezi kruhy vystřelil Siegenthaler. Oba týmy pak ubránily oslabení.

V 15. minutě pálil nebezpečně z otočky Zadina, z dorážky měl šanci ještě Blümel, Genoni však těžké chvilky ustál bez úhony. Češi pak ale hráli další přesilovku a tentokrát už byli úspěšní. Po rychlých krátkých přihrávkách Kovář nabil Chytilovi, jenž zakončil na bližší tyč.

Vedení si však Pešánův výběr neužil dlouho. Jen 25 sekund po vedoucím gólu fauloval Lenc a jeho prohřešek proti pravidlům potrestal Hofmann, když využil Hrubcova zakrytého výhledu. Po třech minutách druhé části musel za další faul holí na trestnou lavici Lenc a pro český tým to dopadlo stejně jako v prvním případě. Hofmanna sice ještě vychytal Hrubec, na druhé straně neuspěl blafákem do bekhendu Flek, ale pak už se prosadil ranou bez přípravy Meier.

V přesilovce českého týmu pálil tvrdě z kruhu Vrána a Genoni jeho pokus jen se štěstím vytěsnil. Když už se hrálo v pěti na obou stranách, využil prostoru v útočné třetině Andrighetto, nebezpečný pokus vykryl Hrubec s trochou štěstí hřbetem lapačky. Potom zahrozil opět i Meier. Český tým se ubránil při Vránově trestu, ale ve 39. minutě ujel Scherwey a zvýšil na 3:1.

"Bylo to hodně o těch vyloučeních. Dostali jsme čtyři góly v oslabení, což je strašně moc. Jestli tohle nezlepšíme, budeme mít problémy s každým soupeřem. Myslím, že za stavu 2:1 jsme začali hrát hodně v útočné třetině, měli jsme tam tlak, ale pak uděláme zase školáckou chybu, vyloučení, dostali jsme gól a taháme za kratší konec. To jsou věci, které rozhodují zápasy," prohlásil kapitán Jan Kovář.

Do třetí třetiny nahradil Hrubce Will, který se tak v den 29. narozenin dočkal debutu na mistrovství světa. Kouč Pešán zamíchal i složením útoků. Možnost snížit měl Stránský, ale Genoni si s jeho bekhendovým zakončením poradil.

Ve 46. minutě pomohla Willovi tyč po Hofmannově střele z pravého kruhu. V polovině třetí třetiny při Chytilově trestu se už ale z této pozice prosadil Meier. V 55. minutě sice zkorigoval stav tečí Chytilova pokusu Smejkal, ale v čase 57:08 naději českého týmu na zdramatizování závěru ukončil při Kovářově vyloučení Hofmann opět ranou z pravého kruhu.

"Musíme hrát jinak, abychom nehráli v oslabení. Inkasovali jsme tak dnes čtyři góly a tím jsme si prohráli zápas. To nás může srážet i do budoucna. Pokud tohle srovnáme, tak máme dost kvalitní tým na to, abychom mohli ty zápasy dotáhnout do vítězného konce," prohlásil útočník Radan Lenc.

Mistrovství světa v hokeji v Rize - skupina A:

ČR - Švýcarsko 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 15. Chytil (Jan Kovář, J. Vrána), 55. Smejkal (Chytil, D. Sklenička) - 18. Hofmann (Ambühl, Simion), 25. Meier (Hischier), 39. Scherwey (Praplan, Bertschy), 51. Meier (Corvi, Kurashev), 58. Hofmann (Simion, Ambühl). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Vikman - Nikulainen, Sormunen (všichni Fin.). Vyloučení: 7:3. Využití: 1:4. Bez diváků.

ČR: Hrubec (41. Will) - Hronek, D. Musil, Hájek, Klok, D. Sklenička, Šulák, Šustr - J. Vrána, Jan Kovář, D. Kubalík - Zadina, T. Zohorna, Chytil - Lenc, M. Špaček, M. Stránský - Flek, A. Musil, Smejkal - Blümel. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.

Švýcarsko: Genoni - Untersander, Moser, Diaz, Geisser, Loeffel, Siegenthaler, Mirco Müller, Alatalo - Meier, Hischier, Andrighetto - Simion, Hofmann, Corvi - Kurashev, Herzog, Ambühl - Praplan, Bertschy, Scherwey. Trenéři: Patrick Fischer, Tommy Albelin, Marco Bayer a Christian Wohlwend.

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.