Do montérek! Chybí tvrdá práce, ale je to i moje vina, uznal Pešán

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 5. 2021 7:24
Česko vstoupilo do hokejového mistrovství světa nejhůř v samostatné historii. Další zaváhání už by výrazně přiblížilo blamáž. Proto chce trenér Filip Pešán překopat útoky. Chybí mu tvrdá práce.
Češi podlehli Švýcarsku 2:5. Podle Pešána dostatečně nechodili do míst, kde to bolí.
Češi podlehli Švýcarsku 2:5. Podle Pešána dostatečně nechodili do míst, kde to bolí. | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - Vrána a Kubalík v první formaci, Chytil a Zadina ve druhé. Češi přijeli do Rigy s ofenzivní silou, která u soupeřů budila respekt. V reálu však našlapané lajny moc nezáří.

Rozhodně ne tak jako trojice Voráček, Simon a Frolík na minulém šampionátu.

Nejvíc potlesku nakonec sklízí "dělnická" čtvrtá formace s Jakubem Flekem, Adamem Musilem a Jiřím Smejkalem.

"O tyhle kluky se dá opřít," odpovídal Pešán na otázku, jak mužstvo nakopnout před pondělním zápasem proti Bělorusku. "Je to naše suverénně nejlepší útočná formace."

Momentálně jsou Češi psychicky dole. Proti Rusku ztratili body těsně před koncem a Švýcarsku jednoznačně podlehli. Sice šli do zápasu jako favorité, ale většinu času prohrávali. Nakonec z toho bylo skóre 2:5, což je vyrovnání nejhoršího výsledku proti Švýcarům na mistrovství světa.

Rozhodly přesilovky, v nichž soupeř vyhrál 4:1. "Sedm dvouminutových trestů, většina z nich naprosto nesmyslných, nic neřešících… Myslím, že k tomu není co dodat," krčil rameny Pešán.

Také překvapil slovy, že v sobotu Češi podali lepší výkon než proti sborné. "Měli jsme víc pohybu. Víc jsme žili zápasem. Nebyli jsme zalezlí jako minule," vysvětloval. "Přesto to nestačilo. Je to málo."

"Tým má rozhodně na víc, proto jsem k němu po utkání nemluvil," pokračoval. "Ty věci v podstatě byly řečené už několikrát. Teď je na týmu, aby se probral. My tomu pomůžeme změnou v sestavě."

Pešán s lajnami experimentoval už ve třetí třetině proti Švýcarsku. Do elitní lajny ke Kubalíkovi a Kovářovi v jednu chvíli poslal mladíka Matěj Blümela, odsunutý Vrána šel k dalším hráčům NHL Chytilovi a Zadinovi. Tomáš Zohorna se propadl do čtvrté formace.

"Ale nepomohlo to," uznal Pešán. "Kluci potom možná byli až přemotivovaní. Viděl jsem, že chtějí, ale zápas pro nás šel z kopce. Čím víc se kluci snažili, tím hůř reagovali v situacích, kde pak zbytečně faulovali."

S jakými útoky reprezentace vyrukuje na Bělorusy, není jasné, ale určitý záměr už Pešán v hlavě má.

"Téměř v každé pětce mi chybí tvrdá práce," postěžoval si. "Proto využijeme kluky, o kterých jsem hovořil (Fleka, Musila, Smejkala a Blümela - pozn. red.), abychom do každé lajny přidali dělníky. Zatím se nám nepovedlo bojovat v místech, kde to bolí. A naše druhá branka proti Švýcarsku byla ukázkou, že tihle kluci do brány jdou."

Následně Pešán uznal, že za absenci potřebné dřiny může i on sám: "Jednoznačně je to i moje vina, vina mojí nominace. Alespoň v současné chvíli. Ale pořád věřím…"

"Máme za sebou dvě utkání s velice těžkými soupeři," doplnil. "Vyzkoušeli jsme si kombinační a jednoduchý hokej, který nebolí. Je vidět, že tohle není cesta. Musíme se vrátit do práce, vzít si montérky."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

V Praze žije o 300 tisíc více lidí, než kolik vyplývá z loňského sčítání lidu

V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje je jich namísto oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, sdělil ředitel institutu Ondřej Boháč.

"Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionů obyvatel," řekl Boháč.

Nárůst obyvatel znamená podle něj vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit například městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. "Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní," dodal Boháč.

Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Majetkovému úřadu se ani napotřetí nepodařilo prodat Palác Broadway v Praze

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ani na třetí pokus nepodařilo v elektronické dražbě prodat pražský Palác Broadway. V aukci s vyvolávací cenou 1,05 miliardy korun nikdo nepřihodil ani minimální příhoz 200 tisíc korun. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Úřad se funkcionalistickou budovu, kde sídlí Divadlo Broadway, již neúspěšně pokusil prodat letos v březnu a loni v září.

Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého se nachází mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná a pochází ze 30. let 20. století. Stejně jako v předchozích dvou aukcích složil požadovanou kauci 20 milionů korun jeden zájemce, následně se ale dražby, která skončila dnes v poledne, nezúčastnil.

Majetkový úřad nyní nabídne prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je Divadlo Broadway a jeho majitel Oldřich Lichtenberg. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou úřad převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. 

Lichtenberg po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli zmíněné smlouvě, kterou je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy