Finy ve finále MS vyzve Kanada, nezlomily ji ani tři góly Američanů v řadě

Podívejte se na fotogalerii ze sobotních semifinále
Sborné zlato "z půdy Matičky Rusi" utíká už rovných třicet let. Naposledy na domácím šampionátu vyhrála ještě pod hlavičkou tehdejšího Sovětského svazu legendární parta kolem kouče Tichonova v Moskvě 1986.
Letos ruskému týmu, jenž před dvěma lety vyhrál v Minsku a loni byl v Praze stříbrný, vystavili stopku Finové po výhře 3:1.
Finové si zahrají finále podruhé za poslední tři roky a budou se snažit navázat na dosavadní dva triumfy na světových šampionátech z let 1995 ze Stockholmu a 2011 z Bratislavy.
Vyzyvatelem týmu Suomi jsou obhájci titulu z Kanady, kteří v zámořském derby přehráli hráče USA 4:3. Zopakuje se tak obsazení finále z minulého šampionátu v Rusku v roce 2007.
21. 5. 2016 21:39
Kanada sice ve druhé třetině promarnila vedení 2:0, nakonec ale dokázala semifinále s Američany dovést k vítězství. Ve finále se Kanada utká s Finy, přemožitelé českého týmu z USA vyzvou domácí Rusy.

Moskva - Kanadští obhájci titulu si o titul z mistrovství světa zahrají i letos. V sobotním semifinále porazili USA 4:3 a ve finále vyzvou Finsko, které odpoledne přešlo přes Rusy.  Utkání mezi Kanadou a USA jsme sledovali živě zde.

"Máme mladý tým. Oni v součtu berou v NHL asi 90 milionů dolarů a myslím, že my se neblížíme ani 10 milionům dolarů na platech. Přesto jsme je přehráli a zasloužili si víc. Je to pro nás smolný výsledek," řekl po utkání americký obránce Chris Wideman.

Na vítěznou branku Ryana Ellise se podívejte zde:

Kanada začala skvěle

Kanada nastupovala do druhého vzájemného utkání s USA na turnaji v roli favorita, první šanci si ale vypracovali Američané. Jordanovi Schroederovi střela po přihrávce od Nicka Foligna příliš nesedla a Cam Talbot puk vyrazil. To Kanaďané přetavili svou úvodní příležitost ve vedoucí gól.

Zamkli Američany před Keithem Kinkaidem, Boone Jenner nahodil puk do brankoviště a Brendan Gallagher jej doklepl pod břevno.

V dalším průběhu vyrovnané první třetiny měl dvě dobré šance Nelson, ale ani v jedné z možností nenašel recept na Talbota. Po ztrátě Američanů v útočné třetině vyrazily javorové listy do brejku, Brad Marchand si vyměnil puk s Codym Cecim a zakončil pohlednou akci střelou do odkryté klece.

Kanada na ledě nedominovala jako ve čtvrtfinále, i tak ale po první části pohodlně vedla o dva góly.

Pak sklapla Csaplárova past

Nástup do druhé periody se však pro Kanaďany proměnil v noční můru. Auston Matthews nejprve snížil povedenou ranou do horního růžku a po čtyřech minutách druhé třetiny David Warsofsky vyrovnal na 2:2. Americký útočník unikl po pravé straně do přečíslení a trefil se pod horní tyč. Vyrovnání USA musel posvětit kolega rozhodčích u videa. Kanaďany neprobraly z letargie ani dvě šance Corey Perryho, Talbot se musel blýsknout proti Hudsonovi Faschingovi.

Spojené státy pokračovaly ve skvělém výkonu a branka na 3:2 na sebe nenechala dlouho čekat. Dylan Larkin uvolnil mezi kruhy Tylera Motteho, proti němuž neměl Talbot žádnou šanci.

Kanada přestala hrát a v tu chvíli to s ní vypadalo velmi špatně. Avšak po Gallagherově vyloučení se Kanaďané v pohodě ubránili a znovu nastartovali motory.

Rozhodla trefa Ellise

Ryan O'Reilly ještě v přečíslení nemířil přesně, vyloučení Franka Vatrana už Kanada potrestala gólem. Závaru na brankovišti využil Derick Brassard a dorazil puk za Kinkaida.

Connor Murphy obdržel na konci druhé třetiny za faul proti Marku Stoneovi trest dvě plus deset minut. Kanadu mohl posunout do vedení Hall, jenomže v samostatném úniku nechal vyniknout jen Kinkaidovu lapačku. Na startu třetí periody už si Kanaďané vedení vzali zpět. Američané nevystřídali zrovna nejlépe, Steve Santini byl u Ryana Ellise pozdě a kanadský obránce vystřelil svou dělovku nad lapačku Kinkaida.

Američané nic nevzdali a o vyrovnání bojovali do poslední sekundy. Jenomže Talbot se ve třetí třetině rozchytal k bravurnímu výkonu. Přečkal několik závarů před svou bránou, reflexivním zákrokem vytěsnil pokus Vatrana. V dobrých příležitostech zklamal také Nelson, závěrečné odvolání Kinkaida už větší šance pro Američany nepřineslo. Kanada udolala houževnatého zámořského rivala i podruhé na šampionátu a potřetí v řadě si na velkém turnaji zahraje finále.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Semifinále - Moskva:

Kanada - USA 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Gallagher (Jenner, Reinhart), 19. Marchand (Ceci), 36. Brassard (O'Reilly, Perry), 42. Ellis (Murray, McDavid) - 22. Matthews (Wideman, Larkin), 24. Warsofsky (Nelson, Fasching), 29. Motte (Larkin, Compher). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:2, navíc Murphy (USA) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 10.455.

Sestavy:

Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba - Duchene, McDavid, Marchand - Perry, Brassard, Hall - Jenner, Reinhart, Gallagher - Stone, O'Reilly, Scheifele - Domi. Trenér: Bill Peters.

USA: Kinkaid - Murphy, McCabe, Wideman, Hanifin, Warsofsky, Skjei - Fasching, Nelson, Vatrano - Foligno, Matthews, Schroeder - Compher, Larkin, Motte - Wood, Hendricks, Maroon - Hinostroza. Trenér: John Hynes.