Rakousko
17:59 Červenka (Blümel, Kundrátek)
59:22 Lebler (Heinrich, Schneider)
rozh. nájezd Schneider

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání mezi Českem a Rakouskem v rámci základní skupiny na hokejovém MS ve Finsku. Zápas začíná v úterý 17. května v 15:20.

Čeští hokejisté mají před sebou třetí utkání na světovém šampionátu v Tampere. Po vítězství 5:1 nad Velkou Británií a porážce 3:5 od Švédů se postaví Rakušanům, kteří byli na MS dosazeni až dodatečně místo vyloučených Bělorusů.

Sestava Česka:

Vejmelka (Langhamer) - Kempný, Hronek, Ščotka (A), Kundrátek, Jiříček, Šimek, Sklenička, Jordán - Červenka (C), Krejčí (A), Blümel - Vrána, Zohorna, Hertl - Černoch, Stránský, Smejkal - Flek, Špaček. Trenér: Kari Jalonen.

David Pastrňák potvrdil přílet do Finska, v sestavě Čechů by se mohl objevit už ve čtvrtek proti Lotyšům. Dorazit by měl také David Kämpf.

Sestava Rakouska:

Starkbaum (Madlener) - Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich (A), Hackl, Wolf, Wimmer, Brunner, Kirchschläger - Lebler, Haudum, Kasper - Schneider (A), Huber, Nissner - Wukovits, Ganahl (C), Feldner - Achermann, Schwinger. Trenér: Roger Bader.

Po porážce se Švédy se trenér Kari Jalonen rozhodl proházet složení formací. Platí, že v brance zůstal Karel Vejmelka, přestože byl v neděli střídán svým náhradníkem Markem Langhamerem.

Nová posila obranných řad Michal Kempný se hned zařadí do prvního páru s Filipem Hronkem. Kundrátek zůstává se Ščotkou v druhé obraně, Šimek vytvoří dvojici s Jiříčkem a Sklenička s Jordánem.

Co se týče útočných trojic, pospolu zůstala funkční elitní formace s Červenkou, Krejčím a Blümelem. Vránu s Hertlem zkusí oživit Zohorna, také třetí útok nastoupí v novém složení Černoch - Stránský - Smejkal, sestavu doplňuje ještě dvojice Flek - Špaček. Dominik Simon musel mužstvo z osobních důvodů opustit.

Na to, že byli z nižší divize do elitní skupiny dosazeni administrativně, neprožívají Rakušané vůbec špatný turnaj. V prvním zápase trápili Švédy a podlehli jim pouze 1:3. Druhé utkání proti USA dotáhli do prodloužení, v němž Schneider nastřelil tyčku, načež na druhé straně rozhodl Hughes.

Přesto porážka 2:3 v prodloužení a získaný bod je první rakouskou loupeží na úkor týmu z nejlepší světové šestky od MS 2001. Rakušané naznačili, že by nemuseli být v Tampere otloukánkem.

Skupině B na MS zatím vévodí stoprocentní Finové. Včera smetli USA.

Češi se s Rakušany utkali hned třikrát v rámci přípravy před MS, byť od té doby doznaly oba týmy pochopitelně mnoha změn. V dubnu zvítězil Jalonenův tým 5:1 a 4:1, prvního května na Českých hrách v Ostravě přehrál Rakušany znovu poměrem 4:1.

Za celou historii samostatné reprezentace Češi proti jižnímu sousedovi neztratili na mistrovství světa ani bod. Z osmi zápasů osm vyhráli v základní hrací době, naposled před třemi lety v Bratislavě (8:0).

Hráči jsou na ledě. Utkání budou rozhodovat Mads Frandsen z Dánska a Mikael Nord ze Švédska. Čárovými rozhodčími jsou Francouz Nicolas Constantineau a Dán Andreas Weise Kroyer.

00:01

Utkání právě začalo.

00:24

Češi se rychle po vhazování dostali do útočného pásma a Kempný se uvedl první střelou. Puk po teči zamířil do zadního mantinelu.

00:52

Marco Kasper se pokusil o přechod do útoku, nicméně nepohlídal si ofsajd.

01:49

Poměrně hodně prostoru dostal u útočné modré čáry Michal Špaček. Bekhendem pak zakončil mimo tři tyče.

02:13

Na druhé straně to zkusil Ackerman. Jeho zakončení šlo jen do blokujícího soupeře.

02:51

Další akce Rakouska. Lukas Haudum si puk srovnal na zakončení, které poslal po ledě mimo.

03:33

Čechům se nyní nedaří přechod do útočné fáze. Naši jižní sousedé dobře drží modrou čáru.

03:59

Nepřesnost v kombinaci Rakušanů. Kotouč si to namířil do ochranné sítě.

04:38

Po Šimkově přihrávce se marně natahoval Jiří Smejkal. Přichází tak zakázané uvolnění.

04:59

Rakušané se po buly udrželi v útočném pásmu. Nic kloudného ovšem nevymysleli.

05:43

Jordánovo prudké nahození od modré čáry musel likvidovat Starkbaum. Zkušený gólman si i přes clonícího Špačka poradil.

06:27

Benjamin Nissner si nabruslil do dobré pozice a poprvé v utkání výrazně prověřil Karla Vejmelku.

06:58

Češi rychle obrátili dopředu. Hronek to zkusil dvakrát, nicméně ani v jednom případě nenašel cestu za záda Bernharda Starkbauma.

07:01

Kundrátkova dělovka záhy po vyhraném vhazování putovala znovu jen vedle brány.

07:39

Češi jdou do vedení. Šikovně puk do útočného pásma zavezla dvojice Hertl - Vrána, načež šel puk na modrou čáru. Proti Kundrátkovi sice Starkbaum zasáhl, ale na dorážku Matěje Stránského už nedokázal reagovat.

07:39

Jenže vše je nakonec jinak. Tomáš Hertl se těsně před Stránského dorážkou dostal do kontaktu s rakouským gólmanem a po kontrole u videa gól není uznán.

8:16

Zatímco se před chvílí odvolalo zakázané uvolnění Rakouska, českému celku již icing zapískán je.

8:35

Peter Schneider kotouč šikovně bekhendem posouval na volného spoluhráče. Ten však nedostal prostor na zakončení.

9:01

Dvakrát nyní musel reagovat Starkbaum, před kterým se zjevil Michael Špaček. Zblízka se českému útočníkovi puk nepodařilo dostat do brány.

9:09

Bernd Wolf atakoval jednoho z českých hráčů krosčekem a je z toho přesilová hra.

9:38

David Krejčí natáhl ke střele z levé strany. Prudkým zakončením mířil daleko od vzdálenější tyče.

10:11

Další přesilovková kombinace se Čechům zatím nedaří.

10:41

Rychlá kombinace po ose Smejkal - Černoch. Druhý zmíněný zakončoval z mezikruží, ale proti byl dobře postavený obránce.

11:09

Rakousko hraje v plném počtu.

11:27

Kotouč se dostal mezi časoměřiče a další dvě trestné minuty si odsedí Brian Lebler.

11:46

Hned na začátku přesilové hry se Češi nedokázali udržet na puku, který letí přes všechny čáry.

12:27

Znovu hodně špatná kombinace. Rakušané se opět osvobozují.

12:48

A další útok zastavuje ofsajd. Přesilovka je zatím tristní.

13:10

Čechům se vůbec nedaří ani přechod přes modrou čáru.

13:24

Konečně to naši hokejisté udělali výborně, když akci vykombinovali na Hronka. Ten pálil z prvního doteku jen do tyče.

13:27

14:41

Michal Jordán vyslal příliš prudkou a navíc nepřesnou přihrávku na Blümela. Pískán je icing.

15:09

Po delší době si Starkbaum připisuje další zákrok. Od modré jej prověřil Šimek.

15:35

Na druhé straně to zkusil Schneider. Rakušané si situaci po přechodu do útoku vůbec nekomplikují.

15:43

Michal Kempný trefil vysokou holí Schneidera. První přesilovou hru si zahraje také Rakousko.

16:07

Haudum neměl dobrou nabídku od spoluhráčů a proto vyslal jen nevýrazné zakončení na Vejmelkovu vyrážečku. Český gólman si v pohodě poradil.

16:32

Kotouč je až za Starkbaumem. Češi tak mohou vystřídat.

17:19

Jakub Flek hokejkou vychýlil přihrávku na Heinricha, čímž puk dostal znovu mimo obranné pásmo.

17:43

Česko hraje v plném počtu.

17:59

Nyní už se Češi mohou radovat. U mantinelu výborně zapracovala dvojice Kundrátek - Blümel, přičemž se puk dostal k druhému zmíněnému, jenž přihrával mezi kruhy. Tam se zjevil ROMAN ČERVENKA a jeho prudká rána mířila přesně k tyči. Asistence: Matěj Blümel, Tomáš Kundrátek.

18:27

Rakušané hned přispěchali s protiakcí a tečovaný pokus musel český gólman vytěsnit betonem.

18:58

Nepřesnost v kombinaci Česka. Hra se stěhuje zpět k Vejmelkovi.

19:16

Po ráně Davida Sklenička se Čechům podařilo tečovat kotouč mezi Starkbaumovy betony. Rakouský gólman včas zacelil mezeru.

19:58

Rakušané puk posílají daleko od svého brankáře. Tím první třetina skončí.

20:00

Konec první třetiny.

Dvacet minut zápasu mají hráči za sebou a spokojenější jsou zatím čeští hokejisté. Výkon však nebyl zdaleka ideální. V první třetině totiž Starkbauma zaměstnali jen šesti střelami a dlouho to vypadalo na vyrovnané skóre. Nicméně v závěru 18. minuty dostal dobrou přihrávku Roman Červenka, který byl mezi kruhy a trefil se přesně. Především střeleckou aktivitu by to však určitě chtělo přidat.

Střely na bránu: 6 - 5

20:01

Druhá třetina právě začala.

20:26

Hned v úvodu druhé třetiny ztratil kotouč ve vlastním pásmu Unterweger a Kempný tak rakouského gólmana prověřil tvrdou střelou.

20:51

Češi očividně hodlají přidat na střelbě. Červenka vyslal další tvrdou ránu přesně do hrudi Starkbauma.

21:05

Tentokrát se po puku před rakouským brankářem natahoval Hertl. Kotouč si to však zamířil za bránu.

21:33

Znovu mohl něco zajímavého vymyslet Hertl. Přihrávkou na brankoviště však nenašel spoluhráče.

21:59

Zprava si to k bráně Rakouska namířil Jakub Vrána. Po kličce nedokázal pořádně zakončit.

22:22

Příliš dlouho trval Černochovi přechod do útočného pásma a Stránský se neudržel. Je z toho ofsajd.

22:58

Lebler si u zadního mantinelu vyšlápl na Jordána. Tvrdý střet však český obránce naštěstí ustál.

23:19

Na druhé straně hodlal Starkbauma zaměstnat Kempný. Místo toho přišla střela do blokujícího Schneidera.

23:53

Návrat do útočného pásma se nepodařil dvojici Červenka - Krejčí. Směrem dopředu jsou ovšem čeští hráči viditelně aktivnější.

24:50

Hertlova formace se sice chvíli držela poblíž rakouské brány, ale finální přihrávka na obránce nebyla přesná.

25:27

Haudum poslal před branku jedovatou nabídku po rychlé akci Rakouska. Před českým gólmanem kotouč naštěstí nikdo netečoval.

25:37

Dvakrát nyní musel do akce Vejmelka. Ani jeden případ nepřinesl radost rakouských hokejistů.

26:04

S trochou štěstí se puk dostal k Flekovi, který to zkusil bekhendem. Zblízka však přestřelil bránu.

26:24

Zajímavý pokus aktivního Fleka. Jeho zakončení z úhlu vytěsnil Starkbaum betonem.

26:58

První česká formace znovu kombinuje v útočném pásmu. Zatím však bez dalšího zakončení.

27:19

Do dobré pozice si najel David Krejčí. Jenže nadvakrát vůbec netrefil kotouč.

27:53

Defenzíva Rakouska si na chvíli oddechne, neboť se hraje až u Vejmelky. Ten situaci zatím může jen sledovat.

28:26

Nepříjemně vypadala situace po nahození z levé strany. Nikdo z Rakušanů se naštěstí nedostal k dorážce.

28:43

Stránský zakončoval švihem přes obránce. Jenže kotouč mu sjel mimo bránu.

29:33

Češi ještě chvíli drželi soupeře v obranném pásmu, nicméně teď už Kasper vyváží kotouč do bezpečí.

30:07

Z velké vzdálenosti zaměstnal Vejmelku Nissner. Nahození si český brankář jednoduše schoval pod lapačku.

30:10

Záhy po buly se puk dostal na hokejku Petera Schneidera. Z jeho hokejky šla střela do Vejmelkova ramene.

30:58

Hronkovi se zatím nedaří. Poněkolikáté mu puk na modré čáře přeskočil hokejku.

31:22

Znovu byla kombinace Čechů v útočném pásmu příliš pomalá a výsledkem byla nakonec nepřesnost.

31:47

Chvíli po Krejčího střeleckém pokusu se Rakušané dostali dopředu. Stejně jako Starkbaum si i Vejmelka poradil.

32:20

Svižné nahození po dobrém manévru na modré čáře vyprodukoval Vrána. Ani v tentokrát to nepřineslo kýžené navýšení skóre.

32:36

Češi se nyní dobře točili v útočném pásmu. Jenže kromě Kundrátkovy střely Starkbauma vůbec nezaměstnali.

32:45

Z rychlé akce vyslal nepříjemnou střelu Kirchschlager. Další dorážky už nepřipustila důrazná obrana.

32:55

V krátkém časovém úseku musel Vejmelka třikrát zasahovat. Poněkolikáté v utkání jej prověřil Peter Schneider.

33:41

Michal Jordán musel přidat před napadajícím soupeřem. Celou situaci zvládl, což znamená zakázané uvolnění Rakouska.

33:52

Do výborné pozice mezi kruhy si najel Krejčí. Jenže následovala střela do tyče Starkbaumovy brány.

34:46

Kombinace na modré čáře vyústila v Kundrátkovu tvrdou střelu. Tu zneškodnil blokující obránce.

35:14

Od mantinelu prověřil pozornost Karla Vejmelky jeden z Rakušanů. Český brankář byl připraven.

35:42

Pozor nyní musel dávat znovu Vejmelka, před kterého se tlačil Brunner. Puk naštěstí přeskočil hokejku rakouského forvarda.

37:19

Češi se sice drží v útočném pásmu, ale místo zakončení hledají spíše lépe postavené spoluhráče.

38:12

Až nyní přibyla na konto českých hráčů další střela mířící mezi tři tyče. Proti Vránovi se ale Starkbaum stačil přesunout.

38:52

Rakušané se momentálně jen zřídka dostávají k nebezpečným situací. Jenže ani Češi nejsou v ofenzívě, kdo ví jak velkou hrozbou.

39:29

Už už se Stránský dostával do dobré střelecké pozice, ale nakonec jej zastavil ofsajd.

39:44

Po solidní souhře za bránou Starkbauma se puk dostal ke Smejkalovi. Jeho nevýrazné zakončení Rakušané odpálili na icing.

40:00

Konec druhé třetiny.

Poměrně rychlá druhá třetina utkání končí bezbrankovým skóre. Češi už sice přidali na aktivitě, nicméně za 40 minut vyprodukovali pouhých 16 střel. Často čeští hokejisté hledají spíše další přihrávky místo možného zakončení, a jedinou brankou tak zůstává trefa Romana Červenky z první třetiny.

Střely na bránu: 16 - 12

40:01

Třetí třetina právě začala.

40:08

Jako první se ve třetí třetině do útočného pásma dostali Rakušané. Vejmelka zasahovat nemusel.

40:38

Roman Červenka si ve středním pásmu pomohl sekáním. Jsou z toho dvě trestné minuty.

41:08

Rakousko sice dostalo kotouč k Vejmelkovi, ale Sklenička jej rychle posílá pryč.

41:38

Od modré čáry zkusil štěstí svým nahozením jeden z obránců. Vejmelka puk schoval v náruči.

41:57

Puk se odrazil do hlediště, což znamená přerušení rakouské útočné snahy.

42:17

Černoch kotouč vyvezl až ke Starkbaumovi. Bekhendem jej sice neohrozil, ale dokázal našetřit cenné vteřiny.

42:34

V závěru přesilovky zakončoval od modré čáry Haudum. Jenže Vejmelka byl připraven.

42:38

43:30

Ve třetí části se Češi zatím vůbec nedostali k ohrožení Bernharda Starkbauma. Nic se na tom nezměnilo ani po dalším pokusu o přechod modré čáry.

44:27

Díky vyhraným osobním soubojům u mantinelu mohl zakončovat Černoch. Ani ten však rakouského gólmana nedonutil k zákroku.

45:09

Rakušané už si to zase namířili dopředu. Na modré čáře jim však česká obrana vystavila stopku.

45:49

Špaček kotouč prostrkával na Jordána. Ten nedostal prostor pro střelu.

46:21

Konečně to vypadalo zajímavěji. Před chvílí zahrozil svižnou střelou Flek a následně dostal přihrávku před bránu Špaček. Starkbaum byl v obou případech pozorný.

46:56

Kempný si bez problémů pohlídal dlouhou přihrávkou jednoho z Rakušanů. Češi tak získávají kontrolu nad kotoučem.

47:48

Brunner šel do útočného pásma při signalizovaném ofsajdu. Je proto pískáno proti rakouskému výběru.

47:58

Důrazný tlak do brankoviště rakouského gólmana. Vrána ani Hertl se však nedostali k dorážce.

48:10

Jedovaté nahození od mantinelu vyslal na Vejmelku rakouský útočník Benjamin Nissner. Český brankář touš schoval v náruči.

48:51

Rakušané si pomáhají vysokým obloučkem do útočného pásma. Oba celky mezitím střídají.

50:28

Ani jeden z týmů se teď nemůže usadit v útočném pásmu. Sledujeme velmi neurovnanou pasáž.

50:58

Pokračuje souboj o střední pásmo. Utkání se rázem přehouplo do závěrečné desetiminutovky třetí třetiny.

51:44

Aktivní Marco Kasper drží kotouč u mantinelu v útočném pásmu. Na kobylku se mu zatím nemůže dostat bránící Kundrátek.

52:08

Zündelovo nahození se pokusil tečovat jeden z rakouských útočníků. Vejmelka mohl zůstat v klidu.

52:48

Těsně před bránou teď Špaček tečoval nabídku od modré čáry. Kotouč si to namířil nad břevno.

53:14

Zajímavý přechod do útočného pásma v podání Rakouska. Ganahl se však mezi kruhy nezorientoval.

53:42

Nadále jsou Rakušané kousek od Vejmelkovy brány. Za necelých 14. minut třetí třetiny vyprodukovali Češi pouze čtyři střely.

54:20

Ackermann puk nabízel před bránou. Tam si Brunnera pohlídal Ščotka.

54:54

David Krejčí to udělal dobře, když projel útočným pásmem a vybídl ke střele Kempného. Jeho dělovka putovala do Starkbaumovy hrudi.

55:13

Nepřesná rozehrávka bekhendem vyústila v icing českého mužstva. Hra se stěhuje před Vejmelku.

55:56

Nic světoborného nevymýšlel Haudum, který puk dostal přes modrou čáru a ze strany prověřil českého gólmana.

56:18

Rozhodně se nedá říct, že by Češi hýřili aktivitou. Naopak jsou to Rakušané, kteří jsou častěji v útočném pásmu.

56:36

Icing v podání Rakouska znamená vhazování poblíž Bernharda Starkbauma. Po dlouhé době se tak Češi dostávají do útočného pásma.

57:07

V posledních desítkách vteřin se často přerušuje. Další přestupek byl spatřen na straně Rakouska, které se dopustilo ofsajdu.

57:30

Dvakrát tečovaná přihrávka se teď nebezpečně odrazila kousek vedle od Vejmelkovy brány.

57:58

Další složitější situace. Vrána se nejprve nedostal do zakončení z brejku a následně měl práci znovu Vejmelka.

58:16

Tentokrát podnikl rychlý výpad Blümel. Jeho střela byla nevýrazná.

58:41

Jeden z Rakušanů se s pukem otáčel na brankovišti a Vejmelka musel předvést zákrok zápasu, když stačil vytrčit levý beton.

59:22

Bohužel je vyrovnáno. Tvrdá střela od modré čáry trefila Vejmelkovo rameno, načež se puk dostal před brankoviště. Tam se zorientoval BRIAN LEBLER, který si kotouč posunul bruslí k brankové čáře, ale hokejkou jej ještě dokázal usměrnit. Proto se nemůže jednat o kopnutí puku do brány nohou. Asistence: Dominique Heinrich, Peter Schneider.

59:50

Hronkova i Kempného střela byla sražena. Ještě se bude vhazovat u Starkbauma.

59:57

Z úhlu to zkusil Hertl, avšak puk se od betonu Starkbauma odrazil mimo dosah všech českých hráčů.

60:00

Konec třetí třetiny.

Ani třetí třetina nenabídla zlepšený výkon českého týmu, přičemž Starkbaum musel zasahovat pouze šestkrát. Stejný počet střel ve třetí části vyprodukovali také hokejisté Rakouska, ale ti z tlaku při powerplay dokázali vyrovnat. V čase 59:22 totiž kotouč do sítě protlačil důrazný Brian Lebler, který tak zařídil prodloužení.

Střely na bránu: 22 - 18

60:01

Prodloužení právě začalo.

60:37

Začátek prodloužení je v moci Rakouska. Schneider však bekhendem nezakončil přesně.

60:58

Nyní už jsou u kotouče čeští hráči, ale zatím je to jen kroužení ve středním pásmu.

61:37

Stále Češi krouží kluzištěm bez jakéhokoliv zakončení.

62:08

Až nyní registrujeme první střelecký pokus v prodloužení. Kempný pálil do Starkbauma.

62:51

Krejčí sice dobře zastavil kombinaci Rakouska, ale následně v útočném pásmu nedostal prostor pro zakončení.

63:23

Rozhodnout utkání mohl Filip Hronek. Jenže jeho šikovné zakončení s hokejkou mezi nohami trefilo Strakbauma.

63:45

Dotěrný Marco Kasper sice neuspěl proti Blümelovi, ale Hertla už dokázal obrat o kotouč.

64:21

Češi mají puk častěji na hokejkách, ale kromě Hronkovy šance v prodloužení výrazně nezahrozili.

64:42

Tvrdou střelou to zkusil Heinrich. Vejmelka zasahovat nemusel.

65:00

Konec prodloužení.

Ani prodloužení nenabídlo rozuzlení dnešního utkání, přičemž jedinou šanci si vyprodukoval Filip Hronek. Celému českému týmu se dnešní utkání hrubě nedaří, ale věřme, že se podaří rozhodnout v nájezdech.

Střely na bránu: 25 - 18

Nájezdy právě začínají.

Jako první se k nájezdu rozjel Tomáš Hertl a jeho forhendové zakončení mířilo vedle.

Z rakouských řad se vydal na Vejmelku Marco Kasper. Mladičký útočník neuspěl se stejnou kličkou jako Hertl.

Roman Červenka zvolil střelu na vyrážečku. Úspěšný ovšem nebyl.

Zaskakující kapitán Manuel Ganahl zkusil bekhendový blafák, ale puk mu utekl.

Dobrou střeleckou formu nepotvrdil Matěj Blümel, který to neudělal špatně, ale bekhendem puk nedostal za beton.

Výborně to udělal Peter Schneider, který zpomalil a po dvou kličkách skóroval bekhendem.

Také Jiří Smejkal si dal puk na bekhend, avšak zakončením trefil lapačku.

Velké štěstí pro Vejmelku. Dominique Heinrich trefil jen břevno.

Závěrečný nájezd obstaral David Krejčí, který natáhl k tvrdé střele, nicméně tou výrazně netrefil bránu.

65:00

Vítězný gól si dnes připisuje PETER SCHNEIDER, který se k nájezdu vydal jako třetí, ale jako jediný byl úspěšný. Povedla se mu bekhendová klička.

65:00

Konec utkání.

Dnešní utkání je tedy minulostí a čeští hokejisté na něj musí rychle zapomenout. Byli jsme totiž svědky historicky první porážky Česka s Rakouskem od vyhlášení samostatnosti. Naprosto nedostatečný výkon od úvodních minut sice dlouho vypadal na bodový zisk, nicméně jediný gól Romana Červenky nakonec nepřinesl vítězství. V samotném závěru třetí třetiny totiž Rakušané díky důrazu Briana Leblera vyrovnali, čímž si zajistili bod. O ten druhý se nakonec rozhodovalo až v nájezdech, ve kterých byl úspěšný pouze Peter Schneider. Po zisku jednoho bodu z utkání s USA tak Rakousko získává další dva body proti českému výběru.