MS 2019 • Skupina B • 20:15

Česko - Lotyšsko

Česko
6:3
0:2, 4:0, 2:1
Lotyšsko
25:41 Hronek (Voráček)
31:01 Kovář (Palát, Zámorský)
37:38 Voráček (Simon, Hronek)
38:40 Vrána (Faksa, Gudas)
45:44 Simon (Voráček, Frolík)
58:28 Voráček (Frolík, Simon)
6:04 Indrasis (Darzinš, Cibulskis)
13:08 Darzinš (Balcers, Cibulskis)
55:28 Darzinš (Cibulskis)

Dobrý den, vítejte u sledování online přenosu z utkání mezi Českem a Lotyšskem v rámci MS v hokeji 2019 na Slovensku. Duel začíná 16.5. ve 20:15.

Český tým jde na hokejovém mistrovství světa na Slovensku opět do boje. Poprvé si odpočinul hned dva dny, utkání s Ruskem totiž absolvovali čeští hráči v pondělí odpoledne, dnes je duel s Lotyšskem čeká ve večerním programu. Dny volna pomohly například k přípravě Radka Faksy. Centr Dallasu dnes již naskočí do hry a odbude si tak svou letošní premiéru na šampionátu. Naproti tomu Pavel Francouz se do branky postaví nejdříve zítra s Itálií. Dnes proti houževnatému Lotyšsku nastoupí opět výborně chytající Patrik Bartošák. Kromě Radka Faksy přibyl na soupisce i osmý obránce Petr Zámorský, jedno místo tak zůstává volné pro někoho z dvojice Milan Gulaš, David Tomášek.

V tomto složení dnes nastoupí soupeři českého týmu z Lotyšska.

Lotyši zatím stejně jako český tým odehráli v Bratislavě tři utkání. A mají dokonce i stejnou bilanci, dvě výhry a jednu porážku. Na rozdíl od svěřenců Miloše Říhy však pobaltský celek nehrál s dvěma favority skupiny Švédskem a Ruskem. Proto nelze porovnávat bodový součet Lotyšů s tím českým. Přesto si nevedou svěřenci kanadského kočue Hartleyho vůbec špatně. Dokázali porazit Rakousko i Itálii poměrně přesvědčivě. Jenže pro Lotyše klíčový duel byl zřejmě ten se Švýcarskem. S loňskými finalisty prohráli 1:3 a cesta do čtvrtfinále teď pro ně vede pouze přes zisk bodů s jedním z trojice Česko, Švédsko, Rusko. Zdá se to jako nemožná mise, Lotyši však umí překvapit a neradno je podceňovat.

Roberts Bukarts slaví gól Lotyšska v zápase s Itálií na MS 2019
Roberts Bukarts slaví gól Lotyšska v zápase s Itálií na MS 2019 | Foto: Reuters

V této sestavě a poprvé také v červených dresech vyjedou na led čeští hokejisté. V centru druhé formace naskakuje Radek Faksa místo Filipa Chytila. V bráně opět Patrik Bartošák. Pavel Francouz už je připraven jako náhradník.

Že Lotyše je neradno podceňovat, to ví moc dobře i čeští hokejisté. Posledních pět vzájemných zápasů sice česká reprezentace dokázala vyhrát, jenže hned tři z těchto výher byly pouze o jeden gól. Další pak o branky dvě, což svědčí o tom, že tento soupeř českému týmu až tak nesvědčí a dokáže s ním zahrát vyrovnanou partii. Čeští hokejisté by se ale dnes chtěli vrátit k hře z prvních dvou utkání a po střelecky prázdném utkání s Ruskem opět rozradostnit fanoušky větším množstvím branek. Můžete se ještě před startem utkání podívat, jak jsme výkony jednotlivých hráčů prozatímně ohodnotili.

Připraveni jsou v Bratislavě i čeští fanoušci.

Start českého týmu do mistrovství světa hodnotí také bývalý hokejista Richard Farda. Ten pro Aktuálně.cz pravidelně komentuje hokejové dění. Tentokrát rozebírá výkony českého týmu na začátku MS v Bratislavě a komentuje zásahy do sestavy. Češi ho překvapili čerstvým výkonem proti Švédům, zametli s Norskem, ale proti Rusům vůbec neskórovali.

Do každé hokejové šatny neodmyslitelně patří muzika. Slouží jako motivační prvek před tréninky a zápasy nebo jako nástroj k nastavení pohodové nálady. Čeští hokejisté na MS v Bratislavě nejvíce poslouchají písničky z domácí scény. "Ale při posledním medailovém šampionátu v roce 2012 to bylo jinak," vzpomíná bývalý reprezentační útočník a také DJ Jakub Petružálek.

Odpolední program svedl proti sobě Kanadu s Francií a Švédy s Rakušany. Favorité neměli problémy, zámořský celek vyhrál 5:2 a Seveřané už i s Landeskogem a Klingbergem deklasovali Rakousku 9:1.

Čtvrté utkání českého týmu na mistrovství světa právě začalo. 

0:37

Palát se dostal k puku mezi kruhy, bránu lotyšského týmu ale minul. 

1:48

Bartošák musel zasahovat vyrážečkou proti střele Marenise. 

2:29

První trest zápasu, Blugers atakoval mimo kotouč Frolíka a dostal dvě minuty. První přesilovka pro český tým. 

2:46

České přečíslení zakončoval z dobré pozice Řepík, Merzlikins ale vyrážečkou odvrátil puk do bezpečí. 

4:12

Simon pálil z levého kruhu, Frolík pak chtěl dorážet, ale Merzlikins vše pokryl. 

4:29

Lotyši přežili první oslabení. 

4:56

Moravčík si dobře sjel na přihrávku Faksy, lotyšský gólman ale opět připraven. 

5:03

První přesilovka také pro Lotyše. Tomáš Zohorna až příliš vehementně bránil svého bratra Hynka. 

5:38

Moravčík podrazil Balcerse a posílá český tým do tří. Minutu a 25 vteřin budou Češi hrát ve třech. 

6:04

Lotyšský tým jde do vedení po skvěle sehrané přesilovce pěti proti třem. Indrasis dostal pocukrovaný pas od Darzinse a do odkryté brány se nemýlil. 

8:02

Tvrdá rána Kuldy otestovala Bartošáka, který je ve větší permanenci., než asi i sám očekával. 

8:55

Skvělé střídání útoku Palát-Faksa-Vrána, jenže čeští útočníci puk do brány neprocpali. Přesto jako první uzamkli soupeře v pásmu. 

9:52

Druhá česká přesilovka, Kenins podrazil Voráčka. 

10:43

Voráček pálil z první z pravého kruhu, Merzlikins však puk vyrazil. 

12:48

Přesilovku si opět zahrají naší soupeři. Zámorský trefil Bukartse hokejkou do obličeje. Většina zápasu se tak zatím odehrává v nerovnoměrném počtu hráčů. 

13:08

Lotyši využívají druhou přesilovku a vedou už o dvě branky. Darzinš si udělal z české čtyřky cvičné kužely, projel celou obranou a blafákem překonal i Bartošáka. 

14:35

Kubalíkova rychlá rána skončila nad bránu Lotyšska. 

17:48

Kubalík dobře nahazoval před bránu na Řepíka, Merzlikins byl připraven. Poté Kubalík mohl pálit z prostoru mezi kruhy, lotyšský brankář vyrazil a Řepík nedokázal dotlačit puk do brány. 

18:05

Voráček ujížděl sám z levé strany, ale jeho pokus mířil mimo bránu. 

První třetina českému týmu nevyšla, prohrává po ní 0:2. 

Na první třetinu by čeští hokejisté nejraději zapomněli. Nehráli totiž dobře, nevyužili své přesilovky a kvůli své nedisciplinovanosti sami byli potrestáni. Lotyši dvakrát využili své přesilovky, jednou dvojnásobnou a jednu klasickou. První byla skvělá kombinace, druhá individuální akce Darzinše. Od druhé části bude muset přijít zlepšení. 

Druhá část právě začala, Češi musí zabrat. 

20:46

Hronek pálil, trefil ale Merzlikinse pouze do masky. 

21:03

Bartošák ustál dva pokusy Lotyšů. 

21:29

Řepík byl hodně ohnutý, čehož využil Bičevskis, který jej přimáčkl na mantinel. Lotyšský útočník dostal 5 minut + do konce utkání. 

22:50

Faksa se z brankové čáry cpal do brankoviště, ale Merzlikins jej zastavil. Následná rána Kubalíka bránu netrefila. 

23:22

Voráček našel Frolíka, jenže ani ten neprostřelil lotyšského gólmana. 

23:51

A gólman soupeře vyráží i ránu Kováče z levého kruhu. 

24:48

Řepík dostal puk před bránu od Faksy, gólmana lotyšského celku sice prostřelil, jenže kotouč nepřešel přes brankovou čáru. 

25:20

Rutta pálil od modré čáry, jenže před Merzlikinsem nikdo neclonil, navíc rána mířila přesně do výstroje lotyšského gólmana. 

25:41

Konečně se český tým prosazuje v dnešním zápase. Pětiminutová přesilovka nepřišla vniveč. Filip Hronek se opřel do přihrávky Voráčka a o masku Merzlikinse poslal puk do brány. 

27:21

Další úplně zbytečný faul českého týmu v útočném pásmu. Za podražení už sedí na lavici potrestaných Tomáš Zohorna. 

29:21

Český tým se ubránil lotyšské přesilovce, tentokrát oslabení fungovalo dobře. 

29:36

Obrovské šance po návratu Zohorny z trestné lavice. Voráček sice nedokázal vystřelit, ale puk se odrazil k Hronkovi, který ještě posunul před odkrytou bránu na Tomáše Zohornu. Ten však trefil jen Merzlikinse, který skákal do odkryté brány. 

31:01

Je vyrovnáno. Palát dokázal zpracovat mezi kruhy nahození Zámorského, přiťuknul do lepší pozice Kovářovi a ten mezi betony prostřelil Merzlikinse. 

Takto se prosadil Filip Hronek. 

31:59

Jan Rutta sedí na trestné lavici za hrubost, další lotyšská přesilovka. 

33:01

První minutu oslabení Češi přežili i díky výbornému Bartošákovi. 

34:00

Český tým je kompletní, přežil další oslabení. 

34:35

Řepík dostal puk od Kováře a chtěl bekhendem překvapit Merzlikinse, to by se mu i povedlo, jenže puk mířil těsně nad bránu. 

37:19

Gudas prověřil Merzlikinse ranou z dálky, lotyšský brankář ale dával pozor. 

37:38

Český tým otáčí v druhé třetině stav utkání. Simon přenechal puk do tandemu kapitánovi Jakubu Voráčkovi, který se štěstím z pravého kruhu prostřelil Merzlikinse. Český kapitán tak může oslavit čerstvě narozeného syna. 

38:40

Český tým si naprosto podmanil druhou třetinu a skóruje už počtvrté. Třetí branku v turnaji si připisuje další Jakub, tentokrát Vrána. Ten byl po nahození Gudase a dobré práci Faksy před bránou nejrychlejší, chopil se kotouče a zasunul za Merzlikinse. 

Druhá část patřila českému celku, ten sice v úvodu nevyužil několik dobrých šancí, přesto ale mohl slavit. Ke konci pětiminutové přesilovky se prosadil Filip Hronek parádní ranou od modré čáry. Srovnání poté zařídil Jan Kovář po přihrávce Paláta. Poté český tým dvakrát ubránil oslabení a v závěru ještě 2x udeřil. Nejprve se poprvé na turnaji prosadil novopečený otec Jakub Voráček, kterého po chvilce napodobil jmenovec Vrána. Čtyřgólová třetina otočila stav utkání a Češi můžou být klidnější. 

Takto Jakub Vrána zvyšoval už na 4:2. 

Třetí třetina odstartovala. 

40:36

Faksa hledal Vránu před bránou, Merzlikins byl připraven. 

42:09

Útočník Ottawy Balcers se probil do dobré možnosti, jenže jeho pokus přizvedl Musil.

43:25

Lotyši měli přečíslení 3 proti 2, jenže Darzinš se z hranice kruhů nedokázal trefit do přihrávky. 

45:44

Čeští hokejisté přidávají pátou branku. Frolík vysokým lobem dostal puk do útočného pásma, tam si Simon vyměnil puk s Voráčkem a po skvělé přihrávce kapitána zakončil do odkryté brány. 

46:48

Moravčík dnes už podruhé zbytečně fauluje a český tým půjde do oslabení. 

47:16

Bartošák si poradil s ranami Indrasise i Freibergse. 

48:34

Roberts Bukarts trefil ránou z levého kruhu tyčku za Bartošákem. 

52:42

Roberts Bukarts je hodně aktivní, z otočky teď pálil směr česká brána, trefil však jen Ruttovu nohu. 

54:52

Český tým hrál v 6 a zahraje si další oslabení. 

55:28

Lotyšský tým rychle využívá přesilovou hru. Lauris Darzinš se dnes prosazuje podruhé, tentokrát pálil od modré parádně, navíc mu pomohli dva spoluhráči, kteří clonili před Bartošákem. 

58:28

Český tým se dočkal i pošesté, do odkryté brány se trefil po výborné práci Simona s Frolíkem kapitán Jakub Voráček. 

58:28

Dvojbrankový střelec Lauris Darzinš dostal pět minut plus do konce utkání. 

Je konec, český tým otočil nepříznivě vyvíjející se zápas a porazil Lotyšsko 6:3. 

Český hokejový tým má za sebou čtvrtý duel na mistrovství světa. Dnes večer v Bratislavě byli soupeřem českých hráčů Lotyši a dlouho z pozice outsidera dělali problémy. Po první části a dvou využitých přesilovkách vedli 2:0. V druhé třetině ale svěřenci Miloše Říhy přidali plyn a čtyřmi trefami úplně otočili vývoj utkání. V poslední části ještě přidali dvě trefy a pobaltského soupeře porazili 6:3. Připisují si tak třetí výhru na turnaji. Zítra český tým čekají Italové. 

 

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera a dobrou noc. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy