Na Lotyše s Bartošákem. Faksa vytlačil Chytila, zapsaný je i Zámorský

jzp jzp
Aktualizováno 15. 5. 2019 14:22
Čeští hokejisté půjdou do čtvrtečního klání proti Lotyšsku v novém složení. Posila Radek Faksa dnes na tréninku řídil druhý útok místo Filipa Chytila.
Robert Reichel, Dominik Simon, Michael Frolík
Robert Reichel, Dominik Simon, Michael Frolík | Foto: Milan Kammermayer

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Faksa spolu s obráncem Petrem Zámorským rozšíří českou soupisku na mistrovství světa. Poslední volné místo obsadí překvapivě povolaný Milan Gulaš nebo čekající mladík David Tomášek. Ten dnes na ledě chyběl, ale s týmem pořád je.

Reprezentace už nebude čekat na posily z NHL, o nichž kouč Miloš Říha po zápase s Ruskem mluvil v teoretické rovině. "Do čtvrtka, nejpozději do pátku chceme mít kompletní mužstvo," prohlásil trenérský asistent Robert Reichel.

Novou tvář dostal druhý útok, mezi Ondřejem Palátem a Jakubem Vránou naskočí Faksa. Chytil, jenž ve třech kláních jednou skóroval, trénoval v modrém dresu coby 13. útočník. "Je tady velká konkurence, takže jsme jako trenéři udělali tohle rozhodnutí," vysvětloval Reichel s dodatkem, že už zítra může být všechno jinak.

Gulaš, ve 33 letech nejstarší člen týmu, dělá pokroky při dohánění herní pauzy. Ke konci dubna reprezentační pozvánku odmítl kvůli zdravotním potížím. Teď přece jen dorazil, protože podle Říhy může zvednout chabé české přesilovky.

"Cítil jsem se výborně, fantasticky," komentoval Gulaš první trénink s týmem. Předtím se připravoval individuálně. "Když půjde všechno podle plánu, mohl bych naskočit do zápasu. Ale neřeknu do jakého," doplnila extraligová hvězda.

Útoky na středečním tréninku

Frolík - Simon - Voráček
Palát - Faksa - Vrána
Kubalík - Kovář - Řepík
H. Zohorna - T. Zohorna - Jaškin

"Sleduju Milana třetí den a pokaždé je lepší," řekl Reichel. "Myslím, že dneska už trénink absolvoval tak, jak měl. Potřebuje ještě jeden dva tréninky, aby mohl nastoupit."

Proti Lotyšsku bude chytat Patrik Bartošák, který už čelil Švédům a Rusům. Posila ze zámořského Colorada Pavel Francouz tak nastoupí nejdřív v pátek proti Itálii. "Na větším hřišti si potřebuje přivyknout na jiné úhly," uvedl Reichel.

"Každý chce hrát co nejvíc a co nejdřív, ale musím říct, že Bárt chytá velice dobře. Stejně jako Šimon," prohlásil Francouz.

Jelikož Lotyšsko podlehlo Švýcarsku, potřebovalo by proti Česku bodovat, aby zvýšilo šanci na postup do čtvrtfinále. Čtvrteční zápas začíná ve 20:15.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy