Bukač: Z Vůjtka čiší klid. Takovou atmosféru už jsme na střídačce dlouho neměli

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
11. 5. 2016 6:10
Čeští reprezentanti mají za sebou na moskevském šampionátu tři zápasy, ze kterých vytěžili osm z devíti možných bodů. A to je rozhodně nad plán. Zvláště když si uvědomíme, že v týmu Vladimíra Vůjtka je třináct nováčků a jen dva hráči, již stabilně nastupují v NHL.
Vladimír Vůjtek má zatím jen samé důvody k úsměvu a radosti. Chvála se na něj sype i z úst bývalého vynikajícího hráče a trenéra Luďka Bukače.
Vladimír Vůjtek má zatím jen samé důvody k úsměvu a radosti. Chvála se na něj sype i z úst bývalého vynikajícího hráče a trenéra Luďka Bukače. | Foto: ČTK

Praha – Čeští reprezentanti mají za sebou na moskevském šampionátu tři zápasy, ze kterých vytěžili osm z devíti možných bodů. A to je rozhodně nad plán. Zvláště když v týmu Vladimíra Vůjtka nastupuje třináct nováčků a jen dva hráči, již stabilně hrají v NHL.

"Podobnou situaci jsme už ale zažili například v roce 1981, kdy jsem měl v mužstvu taky 10 až 12 nováčků a nakonec se vyhrál bronz. Letošní výběr srší pohodou a klidem, jako dlouho žádný výběr ne," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý špičkový hokejista a trenér národního mužstva Luděk Bukač starší.

A.cz: Co říkáte na vstup Čechů do turnaje s téměř maximálním bodovým ziskem?

Takový start je ohromně povzbuzující, jak pro hráče, tak pro fanoušky. Jistě ho navíc vnímají i soupeři. Vrací se nám díky tomu mezinárodní respekt. Na dálku týmu zatím děkuji a gratuluji!

Pojďme se ohlédnout za všemi dosavadními zápasy. Na úvod přišel šok v podobě skalpu domácího Ruska...

Hráli jsme to, co umíme. Rusy jsme překvapili aktivní hrou, kterou jsme se prezentovali celých šedesát minut. Od samého začátku z nás ale sršel ohromný klid, který přichází od trenéra Vůjtka. I v těžkých momentech na nás byla vidět velká mentální pohoda. Takovou atmosféru jsme na střídačce už dlouho neměli.

Hned další den ale následovalo trápení a výhra nad Lotyši až po prodloužení...

Nedá se očekávat, že budeme každé utkání vyhrávat s nulou nebo rozdílem tří a více branek. Lotyšsko dobře bránilo a můj dojem je takový, že my jsme byli opravdu unavení z prvního zápasu, v němž se hráči vydali na maximum. Opět bych se ale vrátil k vyzrálosti týmu. Ač se zápas nevyvíjel dobře, mužstvo i střídačka nezpanikařily a nakonec jsme ještě dokázali vyhrát. To může být ohromný motor do dalších bojů.

Zpátky do pohádky se ale tým vrátil včera, když po nepovedené první třetině nakonec zdolal Švédsko výsledkem 4:2...

Švédové jsou pro mě dlouhodobě nejlepším evropským mužstvem. Na tomto šampionátu to ale zatím nejsou oni. Připadají mi tak nějak unavení od kouče, myslím, že mají nejvyšší čas na změnu. Znovu jsme prohrávali a zápas otočili. Vyhrát nad Tre Kronor třetinu 3:0 a dohrát v takovém klidu, to zaslouží obrovský obdiv.

Každý zná svou roli a podřídil se týmu

Zatím to vypadá, že hráči z NHL týmu ani nescházejí. Čím to?

V prvé řadě bych řekl, že já ty omluvenky neberu, jako že ti hráči nechtějí hrát. Jsou unavení nebo mají své důvody, na které mají právo. Z Vůjtkova výběru ale čiší obrovská pohoda, soudržnost a týmový duch. Funguje tam opravdová rovnost, každý zná svou roli, svou hodnotu pro mužstvo. To se nestává často, a proto to zatím tak dobře funguje.


V týmu máme 13 nováčků. Překvapil vás někdo z nich? Skvěle se zatím prosazují například Jarůšek nebo liberečtí Birner s Řepíkem...

Pro mě jejich dobré výkony překvapením nejsou. Všichni to jsou totiž výborní hráči. Když se trochu vrátím do minulosti, my jsme na šampionátu v roce 1981 měli v týmu taky 10 nebo 12 noviců a nakonec jsme slavili bronz. V dalších letech zářili třeba mladíci Patera, Vejvoda, Procházka a další hráči z naší nejvyšší soutěže.

Má tedy tým nějakou slabinu?

Po takto povedených zápasech se to moc nedá říct. Další soupeři nás ještě prověří, každé utkání je jiné. První opravdu těžký test přijde až ve čtvrtfinále.

Co třeba několik zbytečných faulů v útočném pásmu při napadání?

Úplně bez faulů hrát nejde, je pravda, že některé útočné byly zbytečné, ale na druhé straně je třeba se podívat i na rozhodčí. Vrátím se ke včerejšímu duelu se Švédy... V takhle důležitém zápase sudí vyloučí soupeře za dvojí napomenutí při vhazování. To je něco nebývalého, velice podivného. Na takhle velké akci je to absolutní rarita.

Rusové? Už to není ta mašina

Při oslabení i všech herních situacích nás výborně drží brankáři. Ve třech utkáních jsme inkasovali pouhých pět gólů...

Česko vždycky sázelo na jednoho brankáře, vždy byla určena jednička, na kterou se spoléhalo. Teď máme dva rovnocenné gólmany, kteří spolupracují a podávají skvělé výkony. Furch byl proti Rusům báječný, ve druhém zápase pustil Francouz tři góly, což je docela dost, ale Vůjtek opět ukázal svůj cit a dal mu důvěru znovu, kterou on pak splatil.

Co říkáte na dosavadní herní trápení Rusů?

Na hráče i vedení je obrovský tlak, proti nám hráli totálně na doraz, nic nevypustili, ale přesto se ani jednou neprosadili. Celkově mají Rusové skvělé hráče a velmi nebezpečné mužstvo, už to ale není ta Rudá mašina z dob dřívějších.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy