Litvínovu stačil na Plzeň jediný gól, Sparta zvládla Hradec

24. 10. 2014 19:59
Hokejisté Litvínova na domácím ledě porazili Plzeň jediným gólem a vyhráli 1:0.
Radost hráčů Litvínova
Radost hráčů Litvínova | Foto: CPA Eduard Erben

Litvínov - Druhou čtvrtinu hokejové extraligy načali hokejisté Litvínova vítězstvím 1:0 nad Plzní. O jediný gól se tečí postaral Piroš. V bráně Vervy zase čaroval Francouz.

Pořádnou přestřelku viděli diváci v Pardubicích, kde Mladá Boleslav vyhrála vysoko 8:3.

Olomouc zase doma přetlačila Třinec 5:4 a Brno vyloupilo Zlín poměrem 6:3. Domácí si navíc dali kuriózní gól, který byl připsán brněnském brankáři Čiliakovi. (více ZDE).

Hokejisté pražské Sparty porazili  v přímém souboji o třetí místo Hradec Králové 4:3 a připsali si šestou výhru z posledních sedmi zápasů.

Francouz opět vychytal Litvínovu vítězství

V brance hostů dostal opět před Machovským přednost Mensator, kterého jako první výrazněji prověřil ve třetí minutě Lukeš. Na druhé straně se do šance tlačil Dvořák, ale bekhendem nezakončil přesně. V 5. minutě vypálil od modré čáry Pavlík, puk se odrazil od zadního mantinelu před branku, kde číhal Hanzl, puk ale za Mensatora nepropasíroval. Souboj s Francouzem poté prohrál Divíšek.

Na druhé straně nezištně přihrál Lukeš Majdanovi, ten střílel z první, ale Mensator se bleskurychle přesunul a puk lapil. V polovině utkání měli hosté 87 vteřin početní výhodu pět na tři, ale kromě dorážky Lva, kterou fantasticky lapil Francouz, si žádnou příležitost nevypracovali. Plzeňští byli celou druhou třetinu aktivnější, ale když se neujala ani Sýkorova dorážka v závěru, hrálo se i po druhé dvacetiminutovce bez branek.

I závěrečné dějství bylo urputné z obou stran. První šance přišla až v 46. minutě, kdy se Kubalík natlačil až před Francouze, ten však svůj tým podržel. Gólu se tak diváci dočkali až v 51. minutě. Šrámek obkroužil branku, dostal se s pukem na modrou čáru, vypálil a puk tečoval před Mensatorem Piroš.

Hosté po inkasované brance přidali na agresivitě a hnali se za vyrovnáním. V 55. minutě ujel v oslabení Lev, ale ztroskotal na výtečném Francouzovi. V závěru utkání hosté místo možné power play dostali trest na příliš mnoho hráčů na ledě a Litvínov si tak těsnou výhru pohlídal.

Spartu táhl Cingel

Sparta nastoupila nově bez marodů Hlinky a Přibyla, naopak do sestavy se vrátil Réway a na střídavý start z prvoligových Českých Budějovic se objevil v sestavě Pražanů Josef Straka. Mountfield se v úvodu ubránil při Skokanově vyloučení, ale v šesté minutě už se domácí prosadili. Ďalogovu střelu po Cingelově přihrávce ještě Kantor vyrazil, ale z dorážky se prosadil Klimek.

V deváté minutě se Pražané radovali znovu. Sabolič ještě po průniku neuspěl, ale k puku se dostal Cingel, který už prostřelil hradeckého gólmana mezi betony. Hosté se pak ubránili při Mertlově vyloučení a sami při Saboličově trestu snížili. Novotného překonal z pravého kruhu Kudrna. Vrátit Spartě dvoubrankový náskok mohl Straka, ale Kantor zasáhl lapačkou.

Východočeši v úvodu druhé části vytěžili z aktivity vyrovnání. Ve 27. minutě si Kudrnovu přihrávku na Mertla srazili sparťané do vlastní branky. Další šanci hostů měl Knotek, ale Novotného nepřekonal. Naopak 56 vteřin po vyrovnání se vrátila do vedení Sparta, když Polášek z pravého kruhu trefil levý horní roh Kantorovy branky. Při Mertlově trestu měli šance na zvýšení náskoku Klimek a Sabolič.

Ve 42. minutě Pražané pojistili náskok, když se trefili hned tři vteřiny po návratu vyloučeného Deje. Obránce Ďaloga projel po levé straně a bekhendovou střelou překonal hradeckého gólmana. Oba týmy pak nevyužily po dvou početních výhodách a v 56. minutě zdramatizoval závěr povedenou ránou bek Pláněk. Těsný náskok Sparta ale udržela i při závěrečné power play.

Boleslav dala čtyři góly už v první třetině

Už v čase 2:49 vedli Boleslavští o dvě branky, když se nejprve přesně k tyči trefil Pacovský a poté Mikulík nejrychleji dojel odražený kotouč a pohotově jej dorazil. Když pak v 7. minutě při přesilovce dotáhl Lencovu akci ke gólu Vrbata, nastoupil místo Kristana do branky domácích Halász.

Ani nový muž v brance Východočechů nevydržel s čistým kontem dlouho. Šikovnou teči zaznamenal druhý gól v zápase Pacovský. Až za hrozivého stavu 0:4 se Pardubice opticky zvedly, ale v ofenzivě byly dlouho bezradné. V jediné šanci první třetiny pálil osamocený Radil pouze do vyjetého Málka.

Boleslav se nikam nehrnula, ale když už se dostala do útočné třetiny, dokázala pořádně zahrozit. Jarůškovi při sólu scházely centimetry ke gólovému zakončení, střelu Kučného zase zastavilo úzké držadlo Halászovy hole.

Pěkné gesto pak předvedl pardubický Sýkora, který přiznal, že nebyl faulován, a ušetřil tak soupeře od oslabení. A za sportovní čin byl následně odměněn, když při hře čtyři na čtyři připravil gól pro Tomáše Zohornu. Boleslav si ale náskok nenechala zkazit. Po chybě soupeřovy obrany vstřelil snadný gól Vrbata, na rozdíl pěti branek pak zvýšil šťastnou trefou Klimenta.

Pardubice zápas nezabalily a na začátku třetí třetiny snížily. Po dvou přesilovkových střelách Benáka platil stav 3:6. Na to zareagovali hostující trenéři oddechovým časem a David Výborný po 17 vteřinách uklidňujícím gólem. Tahle rána už byla pro domácí definitivní. V 58. minutě navíc přidal po úniku osmou branku Hyka.

Olomouc zaskočila lídra

Ve 12. minutě šli olomoučtí Kohouti do vedení. V početní převaze našel Buc Houdka a odchovanec Třince pálil přímo z nahrávky přesně - 1:0. V další přesilovce opět pálil dvakrát od modré Houdek, Hamerlík ale jeho pokusy zlikvidoval. Olomouc však přece jen výhodu muže navíc využila. Herman našel volného Laše, který zvýšil vedení domácích.

Hned na začátku druhé části mohla Olomouc přidat další gól, přečíslení dva na jednoho ale Rašner s Maroszem ideálně nezakončili. Hanáci potvrzovali aktivní hru, nebezpečné rány vyslali postupně Vyrůbalík, Kucharczyk a Cibák. Hamerlík odolal. V přesilové hře Třince mohl snížit Polanský, Houdek mu na poslední chvíli odpálil puk před prázdnou brankou. V závěru druhé třetiny vyprodaný stadion zmrazili hosté podruhé, v přesilovce vyrovnal Plíhal.

Třetí část začala Mora padesáti vteřinovou přesilovku pět na tři a dokázala ji využít. Po ukázkové kombinaci Marosze a Ráce zakončoval do prázdné branky Cibák. Ve 48. minutě vedla Olomouc opět o dvě branky, po Hermanově akci se trefil Hrňa.

Následně mohl snížit Chmielewski, ale trefil horní tyč. V 53. minutě vychytal Rotha Trvaj. Nakonec se ale hostům podařilo snížit na rozdíl jedné branky, parádní individuální akcí se na tom podílel Trončinský. Tlak hostů sílil a domácí se soustředili na obranu. V 59. minutě ale netrefil při power play prázdnou branku hostí Dlouhý a 44 sekund před koncem normální hrací doby vyrovnal Roth.

Do prodloužení šli domácí v přesilovce, neboť byl vyloučen Orsava. Hosté vyměnili brankáře a místo Hamerlíka nastoupil Hrubec. Dvě šance Olomouce ještě hosté ustáli, v 62. minutě ale rozhodl o výhře nováčka Hrňa.

Zlín podtrhl zmar kuriózní trefou

Beranům nevyšel začátek zápasu. Dvěma vyloučeními dali možnost Kometě dostat se do hry a ta toho využila. V 7. minutě byl v brankovišti pohotový Hruška a otevřel skóre. O 76 sekund později se prosadil pohotový Dočekal a za další minutu Brno udeřilo potřetí. Čermákovu střelu Kašík opět vyrazil jen před sebe a Káňa oslavil návrat do sestavy gólem.

Vzápětí mohl snížit Köhler, ale ani veliký důraz nestačil. Leška byl v dobré pozici, ale ani on Čiliaka nepřekonal. A v závěru třetiny byl v úniku faulován hostující Ton, následné trestné střílení ale neproměnil.

Do druhé části nastoupili domácí v úplně jiném rytmu a vyplatilo se jim to. Balaštík tečoval nahození Řezníčka a puk zapadl přesně pod horní tyč. Krátce po polovině zápasu však vrátil Jihomoravanům tříbrankové vedení Vondráček, který v přečíslení jistě překonal Kašíka. Následně mohl snížit Okál, trefil však jen Čiliaka.

V závěru druhé třetiny se stalo hned několik zajímavých událostí. Domácí hráli přesilovku, hosté podruhé faulovali a místo Kašíka naskočil do hry šestý hráč. Následně však žádný ze zlínských hokejistů nezachytil Vlachovu přihrávka na modrou čáru a puk doputoval do prázdné branky domácích. Gól byl připsaný Čilakovi, který se jako poslední hráč Brna dotknul puku. V poslední sekundě druhé třetiny ale Zlín ještě dokázal snížit na 2:5, trefu Lešky musel potvrdit videorozhodčí.

Leška mohl skórovat opět hned na začátku třetí třetiny, Čiliak ale jeho střelu pokryl. Na druhé straně se ale slavilo. Čermák si chtěl nahrávku Dočekala zastavit bruslí, ale od té se puk dostal do brankovou čáru a po poradě s kolegou u videa sudí gól uznal. Poslední slovo měl nakonec Tesařé, který v přesilové hře v poslední minutě snížil na 3:6.

15. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka a nahrávka:
51. Piroš (Šrámek). Rozhodčí: Turčan, Wagner - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 5765.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Šlégr, Zeman, Sklenička - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Ručinský - Šrámek, Piroš, Gerhát - Písařík, Smolka, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Plzeň:
Mensator - Kadlec, J. Jeřábek, Mozík, Boháč, Kubka, Pulpán - J. Sýkora, Divíšek, Pletka - Balej, Lev, Kubalík - Indrák, Simon, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, Hollweg. Trenéři: Razým, Michal Straka a J. Špaček.

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 5:4 v prodl. (2:0, 0:2, 2:2 - 1:0)
Branky a nahrávky:
12. Houdek (Buc, Patera), 16. Laš (Herman, Houdek), 41. Cibák (Marosz, Rác), 48. Hrňa (Herman, Laš), 62. Hrňa (Rác) - 32. Žejdl (Roth, Trončinský), 39. Plíhal (Polanský, Irgl), 55. Trončinský (Žejdl, Rákos), 60. Trončinský (Roth). Rozhodčí: Hribik, R. Polák - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:6, navíc Patera (Olomouc) 10 min. Využití: 3:2. Diváci: 5500 (vyprodáno).

Olomouc: Trvaj - Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Skrbek, Rašner, Ondrušek, Škůrek - Rác, Marosz, Cibák - Jergl, Patera, Buc - Hrňa, Herman, Laš - Kucharczyk, J. Knotek, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.
Třinec:
Hamerlík - Roth, Klesla, Galvas, M. Doudera, Linhart, Nosek, Trončinský - Kreps, Plíhal, Dravecký - Irgl, Polanský, Chmielewski - Rákos, Žejdl, Orsava - Cienciala, M. Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - BK Mladá Boleslav 3:8 (0:4, 1:2, 2:2)
27. T. Zohorna (P. Sýkora), 42. Benák (Radil), 44. Benák (Tybor, Radil) - 2. Pacovský (Vrbata, M. Látal), 3. Mikulík (Broš), 7. Vrbata (Lenc, M. Látal), 10. Pacovský (Klimenta), 28. Vrbata (D. Výborný), 32. Klimenta (Mikulík, Broš), 44. D. Výborný (Jarůšek, Kučný), 58. Hyka (M. Hruška). Rozhodčí: Úlehla, T. Horák - Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 7450.

Pardubice: Kristan (7. Halász) - Ščotka, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Gregorc, Kočí - P. Sýkora, M. Špaček, T. Zohorna - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, Marcinko, Cetkovský - Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Venera a M. Říha ml.
Mladá Boleslav:
Málek - Trška, Stříteský, Kučný, M. Hruška, Robar, Vidmar, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - L. Pabiška, D. Výborný, Jarůšek - M. Látal, Vrbata, Pacovský - Lenc, Musil, Hyka. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

PSG Zlín - HC Kometa Brno 3:6 (0:3, 2:2, 1:1)
27. Balaštík (Řezníček), 40. Leška (Köhler), 60. Tesařík (Holík, Roman Vlach) - 7. J. Hruška (V. Němec, Ptáček), 8. Dočekal (Jakub Svoboda, L. Čermák), 9. J. Káňa II (P. Mrázek), 31. Vondráček (Koreis), 40. Čiliak, 45. L. Čermák (Dočekal). Rozhodčí: Homola, Pešina - Jindra, Zíka. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5562.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Tesařík, Řezníček, Žižka, Matějíček - Okál, Leška, O. Veselý - Balaštík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Holík, Köhler - Sedláček, Hladiš, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Kometa Brno:
Čiliak - Kempný, Ptáček, Jan Hanzlík, Dujsík, Dlapa, Kuboš, Malec - J. Hruška, V. Němec, P. Ton - Dočekal, L. Čermák, J. Svoboda - Burian, Koreis, Vondráček - J. Káňa II, Kusko, P. Mrázek. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
6. Klimek (Ďaloga, Cingel), 9. Cingel (Sabolič), 28. Polášek (Cingel, Piskáček), 42. Ďaloga (Pech) - 18. Kudrna (Mertl), 27. Kudrna (Šimánek), 56. Pláněk (Skokan). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:6, navíc Réway (Sparta) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5434.

Sparta: F. Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, Polášek, Piskáček, Hrbas, Barinka - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Straka, Buchtele - Klimek, Cingel, Sabolič - M. Procházka, Volek, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.
Hradec Králové: Kantor - Slovák, Vydarený, Pláněk, Vašíček, Jank, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Dej, Kukumberg - Červený, T. Knotek, Pospíšil - P. Beránek, Kopta, Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

1. Třinec 15 11 0 2 2 54:23 35
2. Litvínov 14 9 2 0 3 40:23 31
3. Sparta Praha 15 10 0 0 5 49:32 30
4. Hradec Králové 15 8 2 0 5 40:34 28
5. Pardubice 15 8 1 1 5 42:41 27
6. Mladá Boleslav 15 6 0 4 5 48:49 22