Kanada proti Lotyšsku nezaváhala: O finále vyzve Švédy

7. 5. 2009 18:37
Kanada - Lotyšsko 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)
Kanaďan Dany Heatley slaví úvodní branku v síti Lotyšska
Kanaďan Dany Heatley slaví úvodní branku v síti Lotyšska | Foto: Sport

Bern - Hokejisté Kanady se ve čtvrtečních odpoledních hodinách stali podle předpokladů třetími semifinalisty mistrovství světa, když v Bernu zvítězili nad reprezentací Lotyšska 4:2.

Jeden z největších favoritů celého šampionátu rozhodl o své výhře ve druhé třetině, kdy si vypracoval rozhodující dvoubrankový náskok.

Úvod do utkání však měl zámořský celek velmi vlažný a diváci mohli namísto očekávaného tlaku sledovat spíše vyrovnanější přetahovanou.

První výraznější příležitost měl Shane Doan až v osmé minutě, ovšem gólman Masalskis proti jeho pokusu nezaváhal. Stejně tak si vedl na druhé straně i brankář Mason, který zase odolal proti šanci Redlihse.

Po bezbrankové první třetině tak začaly padat góly až v prostřední části a jako první udeřili hráči „javorových listů".

V sedmadvacáté minutě podnikl rychlý přechod do útoku Roy s Heatleym a druhý jmenovaný otevřel nekompromisní ranou účet zápasu.

Kanadu vstřelený gól viditelně uklidnil a o chvíli později dokázal zvýšit náskok Dan Hamhuis. Ten se prosadil v závěru přesilové hry, kdy propálil gólmana Masalskise tvrdou střelou od modré čáry.

Lotyšské šance na překvapení oživil paradoxně při dalším oslabení Galvinš, jenže jednobranková ztráta vydržela jeho týmu pouhých sedmnáct vteřin.

V tu chvíli totiž vrátil favoritovi uklidňující náskok Steve Stamkos, který dorazil do sítě střelu Hamhuise.

A v podobném scénáři se pak nesl i úvod poslední části.

Lotyši se dostali opět na dostřel v dvaačtyřicáté minutě po nekompromisním pokusu Vasilijevse, ale Kanada dokázala vzápětí odrazit odpor svého soupeře po Lombardiho úspěšně zakončeném samostatném průniku.

A když outsider nezužitkoval v závěru ani minutovou dvojnásobnou početní převahu, skončilo se utkání po závěrečné siréně vítězstvím zámořského týmu v poměru 4:2.